Jump to content

Bmw F31 320D sau 318D


Jamaicanu

Recommended Posts

Buna seara !

Ca prim post pe acest forum, va salut posesori de BMW.

In curand voi fi si eu posesor de un BMW F31, dar am o nelamurire: diferenta dintre 320D si 318D este doar de CP sau si de alte injectoare, alta turbina, etc.

Intreb pt ca am gasit in Germania cele 2 modele,320 D cu 163cp si 184cp, si 318D cu 143cp.

 

As vrea sa stiu daca fac un upgrade de soft, la Complete Chip Iasi imi poate duce un 318D la 163 sau 184CP, fara problome.

 

Multumesc anticipat !

Edited by Jamaicanu
Link to comment
Share on other sites

Păi din moment ce deja știi foarte clar că îți dorești mai multă putere, de ce mai iei în calcul 318D 143cp? Renunță complet la el și ai terminat bâlciul.

În plus, râdem, glumim, dar probabil prima ta investiție va fi la distribuție (sau poate ulei în cutie dacă e automată), înainte de orice altă intenție de chiptuning.

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am cumparat un 318D tot F31 fix acum 2 ani :) Tot ce pot sa spun este ca nu regret.

Desi lumea fuge de 318D ca e "puturos", pentru mine a fost suficient. Masina este destul de sprintena.

 

Eu am venit de pe un Opel Astra cu 80 de cai si in plus in Bucuresti degeaba ai 100000 de cai ca tot in trafic cu 2km/h mergi.

 

Nici in afara un am avut probleme! Masina se infige destul de bine si poti sa depasesti fara probleme!

 

Sfatul meu, daca gasesti ceva exact ce iti place ca si dotari doar ca e 318D, ia-o! Mai ales ca o poti duce fara probleme la 180CP.

 

Nu ne-ai spus ce masina conduci acum :)

Link to comment
Share on other sites

Am avut un Audi A4 Allroad, 2011. 2.0 TDI luat cu 136cp, dus de Dragos de la Iasi la 172 cp. S-a vazut diferenta, dar consumul nu a crescut.

Apoi toata nebunia asta cu F31, a plecat de la un prieten care avea un A4, cu Stronic si pur si simplu m-am indragostit de automata.

Iar F31 este cam ce imi doresc eu, desi o sa o mai bag si pe la pescuit, ski iarna si tot asa. Sper sa nu fie prea joasa garda, dar imi place mult de tot ce ofera BMW-ul, la aceeasi bani cu care as lua un A4, mai chel.

Link to comment
Share on other sites

F31 320d Efficient dynamics are garda mai jos din cate stiu(varianta de 163cp). Aceeasi motorizare tot are jante de dimensiuni mici, nu poti pune roti mai maricele. Pentru mine sincer este un minus. Nu vreau jante de 20, nici macar de 19.. dar totusi un 255 pe spate tot merge, iar pe EF nu merge spre exemplu.

 

In rest, tu sti cel mai bine de ce ai nevoie, eu sincer acum tare as dori cativa caluti in plus... dar poate se rezolva pe la primavara :sorcerer:

Edited by Moraru Stefan
Link to comment
Share on other sites

Mai devreme am discutat cu Dragos, Complete Chip, mi-a spus asa:

318 are acelasi motor, dar cu o turbina mai mica si alte injectoare. In functie de starea masinii, o poate duce in 170 180 cp, iar cutia tine fara probleme. Nu caut sa fac curse, deci roti max r18.

Venind de pe un Allroad, unde o bagam pe oriunde, o sa fiu mai grijului cu asta.

Pentru mine 170cp sunt suficienti. Am avut o Octavia RS timp de 8 ani, si aia la fel avea, 170cp. Arhi suficienti pt mine.

Link to comment
Share on other sites

Corect, are cateva interne diferite. Eu nu as lua 318, nu vad rostul. Un 320d de 184hp il poti duce la 215-220hp. Mai bine cauti un 320d.

 

P.S. Eu am condus 8 ani un e90 320d si acum am trecut la f31 320d si regret putin motorizarea. Nici nu vreau sa ma gandesc cum e 318d. Trebuia sa merg pe 325d sau motor de 3L, dar erau destul de scumpe in DE la ce optionale imi doream.

Link to comment
Share on other sites

Fdar totusi un 255 pe spate tot merge

 

Da, e perfect 255 pe spate la un motor de 160-180 cai <_< . M4 vine cu 265 pe spate si merge foarte bine. Ce naiba sa faci cu 255 pe spate la un 2.0d? :))) Strici consum, performante si dai bani aiurea pe anvelope. In opinia mea 225 45 17 merg foarte bine la puterea asta oricat de agresiv (sau in siguranta) ai vrea sa mergi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lasa baza tehnica. Poti. Asa sta treaba. Deasemenea poti sa folosesti si jante de 17,18,19 poate si 20 nu mai stiu bine(pe a mea furie neagra). Iar daca ma prinde nenea militian il pot saluta si atat, fara sa am batai de cap. Deasemenea poti folosi si 225.

Verifica te rog la Efficient Dynamics ce dimensiuni ai...

Asta e ideea. Nu consumul si alte chestii.

Link to comment
Share on other sites

garda mai jos e data de suspensia sport, nu de ED.

pe ED in talon ai doar 16", o prostie pe care au avut-o doar la F-uri. Dar merge fara pb 17-18" si nu cred ca stie garcea chichita asta.

 

la sh iei ce gasesti, nu neaparat ce cauti, daca ai o oferta f buna la 318d, de ce nu? diferente sunt fata de 320, nu e vb doar de putere, sunt si alte piese dimensionate altfel.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Lasa baza tehnica. Poti. Asa sta treaba.

daca ma prinde nenea militian il pot saluta si atat, fara sa am batai de cap.

Daca poti nu inseamna ca si trebuie. Ce inseamna mai exact ca il poti saluta? Tu nu opresti la politie? Sau cand iti cer talonul te bati cu ei? :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Daca poti nu inseamna ca si trebuie. Ce inseamna mai exact ca il poti saluta? Tu nu opresti la politie? Sau cand iti cer talonul te bati cu ei? :shifty:

nu scrie nimic in talon de jante , parca prea mult stres cu ce merg unii la roti totusi . La itp trebuie sa te prezinti cu ce ai in carte , nu stiu daca in caz de accident la noi se verifica dimensiunea jantelor daca sunt agreate .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.