Jump to content

Consum 540i XD G30


bctz123

Recommended Posts

@CatalinP, cei din link cu consum mic sunt navetisti care merg intre orase si nu au unde sa o calce. se vede clar in link ca ei fac constant 650-800km cu un plin. cei care au media de 13-15% sunt cei care merg in oras preponderant...iar orasele lor nu sunt ca bucurestiul.

 

in Bucuresti, o astfel de masina, in functie de trafic ia intre 15% si 20%.

 

in afara orasului, in functie de drum si de felul cum te dai la masina, probabil ia intre 8% si 15%

 

 

@crisis, un asa motor ia sub 8% doar la mers constant pe cruise la 100kmh

Edited by edit
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Extraurban nu e in Bucuresti. E in afara localitatii si 8 pare conform cu ce am si eu. De la 7 la 9 depinde de cum mergi.

 

Eu cred ca 8 e un consum mediu, nicidecum extraurban (pentru 2.0d, una sau 2 turbine). Mie imi consuma 8 extraurban daca merg cu 160-180 pe autostrada. Consumul meu mediu pe ultimii +39K este 7.75. Extraurban (auostrada/judetene), cu viteza medie de aproape 100km/h este undeva la 7, si e destul de greu de mers cu medie de peste 100 in Romania. https://www.spritmonitor.de/en/detail/733467.html

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca 8 e un consum mediu, nicidecum extraurban (pentru 2.0d, una sau 2 turbine). Mie imi consuma 8 extraurban daca merg cu 160-180 pe autostrada. Consumul meu mediu pe ultimii +39K este 7.75. Extraurban (auostrada/judetene), cu viteza medie de aproape 100km/h este undeva la 7, si e destul de greu de mers cu medie de peste 100 in Romania. https://www.spritmonitor.de/en/detail/733467.html

 

 

Eu am comparat cu un 530D, nu cu un 520D care este mult mai economic. Vorbeam avand in vedere consumurile realizate de masina mea, in stilul meu de mers.

https://www.spritmonitor.de/en/detail/957355.html

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am comparat cu un 530D, nu cu un 520D care este mult mai economic. Vorbeam avand in vedere consumurile realizate de masina mea, in stilul meu de mers.

https://www.spritmon...ail/957355.html

 

Iar eu ii raspundeam lui Romulus, care are tot 525, doar ca e xdrive. :thumbsup: 8 cred ca e ok pentru 3.0 diesel, pentru 2.0 mi se pare mult extraurban.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

m-am jurat ca nu ma mai bag in discutii despre consum, insa nu ma pot abtine.

 

mereu am spus ca depinde de traseu si de cum mergi.

 

am mers la o nunta la constanta prin 2017 doar cu vant din fata si doar intre 160 si 200. am ajuns acolo cu 11%.

am mai fost si la galati acum doua saptamani, iar pe cei 100km de autostrada pana la drajna, cu vant puternic din fata si mergand cu 140kmh pe cruise am avut 8%.

am venit de la comarnic, am mers cu 110kmh pe cruise si am intrat in bucuresti cu consum sub 5%

 

 

 

 

 

rezumand, un raspuns la intrebarea omului, nu cred ca se poate astepta vreodata ca media pe un plin de combustibil sa ii fie mai mare de 20% in bucuresti, cat niciodata o medie sub 15%(poate doar daca el merge cu masina duminica la biserica si la piata).

 

la drum intins, probabil niciodata sub 8%(pt ca nu vad sa fii dispus sa stai pe cruise la 110kmh ca sa scoti sub 8% pe un plin de combustibil) si niciodata media pe un plin peste 15%(pt ca nu vad cat sa tragi de o masina ca sa topesti un rezervor avand medie peste 15%)

Edited by edit
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.