Jump to content

Probleme directie


DoTy

Recommended Posts

Daca problema devine mai evidenta nu iti ramane decat sa faci un clip (video) si daca se si aude zgomot e si mai bine.. cu situatia prin care treci cand conduci.

 

Apoi mai mergi o data la reprezentanta si le arati si spui ca e o problema de siguranta, avand in vedere ca problema tine de directie.

 

 

Nu se aude nimic... nu prea am ce sa filmez...dar problema de siguranta este... imagineaza-ti la 120/130h sa urmeze viraj stanga sau dreapta sa iei usor de volan si el sa blocheze putin apoi incerci iei si mai mult stanga si de-odata se misca jumate de centimetru in gol ... viraju tau e mult mai intens fata de curba... chestia asta pe uscat e cat de cat ok ... rezisti mental. ..dar am patit de multe ori pe zapada... atunci deja ai morcovu cu tot cu frunze ...

Link to comment
Share on other sites

Ce cauciucuri ai? Marca si model..., unde le-ai montat?, cine le-a echilibrat, jante ce dimensiuni, ai talon mare? Verifica si partea asta, multe probleme la directie apar si din cauza rotilor, echilibrare, etc.

 

La partea aia cred ca stau f prost... cauciucurile sunt foarte bune is noi ... Nokian pe 17' - jantele in schimb cred ca sunt ceva indoite de pe la cateva gropi ... nu cred ca mai sunt ele in toate mintile ...dar nu cred ca partea cu jantele cauciucu putea sa faca in asa fel incat sa blocheze ceva... eventual alea toceau aiurea daca aveau unghiu prost... zic si eu.

Link to comment
Share on other sites

Tu zici ca ai probleme in mers la 120 km/h, daca era sa agate ceva cum sustii trebuia sa o ai si stand pe loc sau chiar si ridicata pe elevator, eu ti-am dat o sugestie unde ai putea sa verifici, eu m-am confruntat cu multe probleme la directie si majoritatea s-au rezolvat din roti, de cele mai multe ori nu a fost bine optimizat cauciucul cu janta, chiar recent la una dintre masini aveam vibratii la franare iar Dorel de la vulcanizare imi zice ca cauciucurile sunt ok si ca am probleme la discuri, le-a echilibrat el de vreo doua ori si a zis ca sunt ok, bineinteles ca vibratia la franare nu disparuse pana am schimbat rotile de pe spate pe fata ca sa ii demonstrez ca nu sunt discurile.

La bmw era cat pe ce sa schimb caseta fiind e60 si toata lumea imi zicea ca astea au probleme cu caseta, nu vibra volanul in mod necesar dar cum zici directia nu era precisa la viteza si in special pe ploaie, nici nu simteam ca agata ceva, dar nu era cum trebuie, chestia nasoala era ca aveam aceasta problema si cu rotile de vara si cu cele de iarna, surpriza tot rotile erau de vina, am echilibrat (optimizat) rotile si acuma parca am caseta noua asa se simte directia, problema trebuie rezolvata offline nu online :), si verificat de persoane cu experienta nu merge la toti asa zisi cunoscatori :))

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by claus555
Link to comment
Share on other sites

Tu zici ca ai probleme in mers la 120 km/h, daca era sa agate ceva cum sustii trebuia sa o ai si stand pe loc sau chiar si ridicata pe elevator, eu ti-am dat o sugestie unde ai putea sa verifici, eu m-am confruntat cu multe probleme la directie si majoritatea s-au rezolvat din roti, de cele mai multe ori nu a fost bine optimizat cauciucul cu janta, chiar recent la una dintre masini aveam vibratii la franare iar Dorel de la vulcanizare imi zice ca cauciucurile sunt ok si ca am probleme la discuri, le-a echilibrat el de vreo doua ori si a zis ca sunt ok, bineinteles ca vibratia la franare nu disparuse pana am schimbat rotile de pe spate pe fata ca sa ii demonstrez ca nu sunt discurile.

La bmw era cat pe ce sa schimb caseta fiind e60 si toata lumea imi zicea ca astea au probleme cu caseta, nu vibra volanul in mod necesar dar cum zici directia nu era precisa la viteza si in special pe ploaie, nici nu simteam ca agata ceva, dar nu era cum trebuie, chestia nasoala era ca aveam aceasta problema si cu rotile de vara si cu cele de iarna, surpriza tot rotile erau de vina, am echilibrat (optimizat) rotile si acuma parca am caseta noua asa se simte directia, problema trebuie rezolvata offline nu online :), si verificat de persoane cu experienta nu merge la toti asa zisi cunoscatori :))

 

 

Am inteles o sa schimb si tachetu ala ...care e pe caseta sa vad cand am timp apoi in martie ma apuc sa cumpar niste jante calumea ..

 

Problema e ca si in vara facea masina lafel putin mai rar ce e drept si aveam alte cauciucuri dar aceleasi jante... or fi strambe .. habar n-am !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Revin cu detali de pe 8 feb baieti . O sa merg sa schimb tachetu ... dupa ce am schimbat bateria face lafel ... in concluzie niste idioti la Bavaria Baneasa ... numai recomand la nimeni mecanici lu peste.

 

Lafel dupa ce am 100 km/h dupa ce merg aprox 50-60 km incepe sa sacadeze volan sa se miste din ce in ce mai sacadat ... agata nu se mai misca fluent ...habar n-am ce poate sa fie asta... caseta au verificato in 2 parti ... si au zis ca e ok si bucsele lafel ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Problema mea sa rezolvat cu 0 lei / 0 piese ... ! Am mers sa schimb acel tachet ...dupa ce mi-a desfacut bratele ce intra in caseta .. + surubul acela de la tachet " big surprize " aveam surubul mult mai mic fata de cel de la kit , iar tachetu nu a se misca nici de-al naibi ... a uns cu ceva acolo baiatu ... a uns bratele ce intrau in tachet f bine . si adevarata surpriza placuta ... Si-a revenit masina ...!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problema mea sa rezolvat cu 0 lei / 0 piese ... ! Am mers sa schimb acel tachet ...dupa ce mi-a desfacut bratele ce intra in caseta .. + surubul acela de la tachet " big surprize " aveam surubul mult mai mic fata de cel de la kit , iar tachetu nu a se misca nici de-al naibi ... a uns cu ceva acolo baiatu ... a uns bratele ce intrau in tachet f bine . si adevarata surpriza placuta ... Si-a revenit masina ...!

Era cumva mai scurt pentru ca era uzat/se uzase?

 

Multumim pentru revenire cu rezolvarea problemei.

Link to comment
Share on other sites

Problema mea sa rezolvat cu 0 lei / 0 piese ... ! Am mers sa schimb acel tachet ...dupa ce mi-a desfacut bratele ce intra in caseta .. + surubul acela de la tachet " big surprize " aveam surubul mult mai mic fata de cel de la kit , iar tachetu nu a se misca nici de-al naibi ... a uns cu ceva acolo baiatu ... a uns bratele ce intrau in tachet f bine . si adevarata surpriza placuta ... Si-a revenit masina ...!

Ne ajuta daca ne recomanzi si unde ai fost sa faci treaba asta!

 

Dupa cum ai vazut si tu, sunt multi mecanici unde daca masina nu da nici o eroare inseamna ca nu are nimic si nu mai se implica ...

Link to comment
Share on other sites

Era cumva mai scurt pentru ca era uzat/se uzase?

 

Nup. Piulita care vine deasupra lui era mult mai mica.. cam cat o moneda de 50 banuti ...iar asta din kit este cu mult mai mare.. iar acel tachet nu se misca dp loc. mi-au spus ca este alt model de caseta f. rar si nu se gaseste pentru el tachet. Nu am avut cum sa vad daca e uzat sau nu ... dar mi-au spus ca in general el face legatura doar " sus / jos " iar eu nu prea am probleme sa aud ceva cand dau in groapa , il schimbam fix poate poate rezolva cealalta problema .

 

 

Am fost la " BMW Concept Service " recomand la cine este din bucuresti sau de pe aproape.

Edited by DoTy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.