Jump to content

Upgrade Non-LCI to LCI


Nod32

Recommended Posts

Eu nu am fizic stropitoarele din ce am inspectat. In plus, mie mi se par utile; sunt curios de ce le-ai dezactivat? :unsure:

Prosti rau inginerii nemti. In loc sa reduca, costurile renuntand la instalatia de spalat faruri care costa cateva sute bune de euro, au hotarat sa o monteze totusi, insa le-a aratat romanii ca au gresit si o dezactiveaza ei prin codare :)). Cum sa o lase activa ? Sa-si murdareasca capota si bara la bolid ? :))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru tine. Cand mai codezi ceva, poti verifica, se vede f usor. Eu am codat stropitoarele la mine sa nu mai functioneze.

doar ca sa fie clar: ai faruri cu halogen si spalatoarele erau functionale inainte de a le dezactiva prin codare? asta ar confirma 100% ca exista instalatie halogen+spalatoare de faruri.

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Pare ca exista o regula nescrisa pe forumul asta. De fiecare data cand apare cineva care pune o intrebare/ solicita ajutorul, discutiile degenereaza intr-un sir de aberatii, de off-topic si de afirmatii gen "ai niste chinezarii pe masina", "e cheala", "mai bine pui LED" etc.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Prosti rau inginerii nemti. In loc sa reduca, costurile renuntand la instalatia de spalat faruri care costa cateva sute bune de euro, au hotarat sa o monteze totusi, insa le-a aratat romanii ca au gresit si o dezactiveaza ei prin codare :)). Cum sa o lase activa ? Sa-si murdareasca capota si bara la bolid ? :))

Ma lasi rece cu logica ta de tot ce zboara se mananca.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Exista destul de multe oferte pe site-uri gen ebay. La o cautare sumara, un far complet, cu bec, ballast si tot ce trebuie, ajunge pe la 1200 USD + transport. (atentie - un far "gol" costa pe jumatate). Daca chiar te intereseza, urmareste cu atentie si vezi daca pica ceva. Sunt cativa vanzatori din Lituania care apar din cand in cand cu oferte interesante. Dar ia in considerare si costurile de montare, codare etc.

In ceea ce priveste xenon AM, am "utilat" un Volvo V50 cu aceasta combinatie - avea lupe din fabrica, am adaugat spalatoare (cu actionare simultana cu spalatorul de luneta) si becuri H7 aftermarket cu lumina cat mai aproape de OEM. Farurile reglate corect...masina circula de ani de zile asa, ITP de fiecare data fara probleme. Cu alte cuvinte, nu mi-as bate capul si buzunarele cu un astfel de retrofit. Masina arata super ok - sa o stapanesti sanatos!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

eu daca as fi in locul tau as pune faruri led aftermarket care merg montate direct pe masina, fara scheme si manevre.

si nu am pune deloc la suflet ce spun vecinii.

 

 

din ce stiu, scoti modulele (calculatoarele) din farurile tale, le pui in farurile noi, bagi mufele, le montezi si aia e... bine, nu uita sa le reglezi nivelul, nu da cu ele in pomi :))

iti garantez ca pe strada 10 din 10 vor zice ca sunt OE...sunt unele care seamana 1:1

 

DAR eu nu cred ca voi fi in locul tau prea curand (pt ca farurile mereu au fost un must-have pt mine), asa ca tu fa cum stii.

bafta

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.