Jump to content

canal 31..


Recommended Posts

salutare.Astazi plimbandu-ma cu masina pe langa Rm.Sarat am observat ca receptionez un post Canal 31.A mai auzit cineva de acest canal .Acasa in grila de programe nu-l gasesc.Programul din cate pot distinge printre acei purici are subtitrare in lb. romana dar limba vorbita este cred ca rusa.Precizez ca masina are tunerul tv de fabrica.Tot ce stiu despre acest tuner este faptul ca sigur e dvb-t1,ori din cate stiu dvbt1 s-a oprit demult in Romania.

Ce este cu acest post tv canal 31?O sa adaug si filmuletul ca am filmat

 

https://vimeo.com/307260640

Link to comment
Share on other sites

am fost in acelasi loc dar pe timp de noapte, am ramas fara cuvinte cum vede.Deci wow,nu-mi vine sa cred!Sa fie de vina marca? :)

Nu inteleg de ce noaptea vede mult mai bine decat ziua,sau sa fie doar o simpla coincidenta?Cert este ca mai sunt zone in romania unde semnalul dvbt1 inca nu a murit....

 

https://vimeo.com/307973428

Link to comment
Share on other sites

WOW! Cred ca te-ai simtit la fel cum ma simteam eu pe vremea lui Ceasca atunci cand prindeam un film bun pe bulgari cu antena de 24 de elementi.

 

Eu am mai prins ceva programe din Ucraina prin zona Botosani-Suceava. Daca esti asa pasionat de TV vezi ca sunt unele module modificate pentru DVB-T mpeg4.

Link to comment
Share on other sites

pt. e60?da-mi un link sa le vad ca m-ai facut curios.

 

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-5-6-7-Series-E65-E63-Digital-Tv-Upgrade-Analogue-To-Digital-Freeview-USB/122948915670?hash=item1ca05391d6:g:Y9IAAOSwgZ1Xv3lN:rk:13:pf:0

Stiu pe cineva care modifica asa ceva insa pentru modele mai vechi (E46, E39, E38, E53, E83)

Link to comment
Share on other sites

Studiaza propagarea undelor radio si vei afla de ce...

 

Asta e o postare ca multe altele ale tale. Postezi si nu ajuti pe nimeni cu nimic. Dar esti si tu pe topic.

 

Propagarea undelor este o materie complexa care se face cel putin 2 semestre la facultate iar ca sa o studiezi in profunzime ai nevoie inclusiv de matematici speciale.

Link to comment
Share on other sites

mi-ar placea si mie sa inlocuiesc modulul dvbt1 cu unul de dvbt2.Poti sa-l intrebi pe acel cineva daca face si pt e60 si cam cat ar costa cu totul?Chiar nu am stiut ca exsista si dvbt2 pt e60.Si daca se face retrofitul sa mearga ca cel original din idrive e super.Nu mi plac tunerele aftermarket cu telecomenzi auxiliare.Mie imi place doar pe original

mersi

Edited by Gordon93
Link to comment
Share on other sites

am fost in acelasi loc dar pe timp de noapte, am ramas fara cuvinte cum vede.Deci wow,nu-mi vine sa cred!Sa fie de vina marca? :)

Nu inteleg de ce noaptea vede mult mai bine decat ziua,sau sa fie doar o simpla coincidenta?Cert este ca mai sunt zone in romania unde semnalul dvbt1 inca nu a murit....

 

https://vimeo.com/307973428

 

ala nu e dvbt, e analog

 

 

daca vrei dvbt2, trebuie sa treci la cic

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=jBdjfomOWMw

Edited by SKW
Link to comment
Share on other sites

as avea mai multe intrebari legate de acest dvbt2 pt. e60

vad ca filmuletul care l-ai pus e pt e92.

-Se potriveste si la e60?

-Cost pt modulul de dvbt2+montare cam cat ar fi?

-cic merge montat pe e60?

-modulul de dvbt2 se instaleaza pe auxiliarul masinii sau scot modulul original din instalatie si montez tot in acel loc noul modul dvbt2?

-se codeaza?

multumesc,

 

p.s arata super fain pe cic,jos palaria.Craciun fericit la toata lumea :)

Edited by Gordon93
Link to comment
Share on other sites

WOW! Cred ca te-ai simtit la fel cum ma simteam eu pe vremea lui Ceasca atunci cand prindeam un film bun pe bulgari cu antena de 24 de elementi.

 

Eu am mai prins ceva programe din Ucraina prin zona Botosani-Suceava. Daca esti asa pasionat de TV vezi ca sunt unele module modificate pentru DVB-T mpeg4.

 

in Romania si in UE (in general) nu se mai emite in DVB-T chiar el si MPEG4, acum toti au migrat spre DVB-T2. din ce am testat eu (Romania, Bulgaria, Grecia, Macedonia, Albania, Serbia), doar asta am prins. Din pacate, cel mai prost semnal e prin Romania.......

Link to comment
Share on other sites

SKW, cam cat ar fi costul unui tuner DVB-T2 cu instalare pe un CIC?

Multumesc!

nu ne spune e secretos.Nu ai vazut ca si pe ytube il intreaba pakistanezul ala de 3 ori de pret si daca se potriveste si pe e60 si nu-i raspunde :))

Edited by Gordon93
Link to comment
Share on other sites

SKW, cam cat ar fi costul unui tuner DVB-T2 cu instalare pe un CIC?

Multumesc!

 

m-a costat 250 eur modulul. legat de instalatare, daca ai deja tunner digital (pe e90 lci exista), atunci e plug and play. daca ai tunner hybrid (pe e60 e de obicei hybrid), atunci trebuie sa schimbi mufa de alimentare si sa codezi cic ul. in principiu nu e mare lucru montajul, mufele si antenele sunt plug and play, suportul de la modulul digital fiind de asemenea plug and play (dupa cum vezi in poza mea). e90 dupa 09/2009 au modul digital (si nu mai au hybrid) iar locatia unde e montat este in spatele banchetei (fata de ala hybrid care e in partea stanga unde e magazia de cd). la e60 cred ca locatia e aceeasi, nu mi mai amintesc. la e70 e valabil tot ce e la e90 (posibil locatia sa fie aceeasi dar suportul diferit digital/hybrid)

Edited by SKW
Link to comment
Share on other sites

m-a costat 250 eur modulul. legat de instalatare, daca ai deja tunner digital (pe e90 lci exista), atunci e plug and play. daca ai tunner hybrid (pe e60 e de obicei hybrid), atunci trebuie sa schimbi mufa de alimentare si sa codezi cic ul. in principiu nu e mare lucru montajul, mufele si antenele sunt plug and play, suportul de la modulul digital fiind de asemenea plug and play (dupa cum vezi in poza mea). e90 dupa 09/2009 au modul digital (si nu mai au hybrid) iar locatia unde e montat este in spatele banchetei (fata de ala hybrid care e in partea stanga unde e magazia de cd). la e60 cred ca locatia e aceeasi, nu mi mai amintesc. la e70 e valabil tot ce e la e90 (posibil locatia sa fie aceeasi dar suportul diferit digital/hybrid)

dar da-ne si noua un cod al modulului te rugam,ca sunt multe module care seamana intre ele.Eu as dori sa cumpar acest modul dar nu stiu ce sa cumpar.la bmw totul se cumpara dupa cod

Link to comment
Share on other sites

nu ne spune e secretos.Nu ai vazut ca si pe ytube il intreaba pakistanezul ala de 3 ori de pret si daca se potriveste si pe e60 si nu-i raspunde :))

 

Uite aici de cand il stiu eu pe pakistanez..... faptul ca nu i am raspuns pe youtube e pentru ca am vb cu el pe whatsapp

 

4d18abd5e50a4313f28656183736af38.jpg

 

Poti merge la bmw si ceri ultimul part # de modul tv digital ðŸâÂðŸÂÂż

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

cred ca acesta este modulul si este pt seria F si G.Pretul variaza intre 242 eur si poate ajunge pana la 520 eur nou din ce vad.In orice caz, pe e60 din ce vad nu are compatibilitate sau sunt io chior si nu vad.Si vad ca si pe ebay si pe unde se vinde se piteste codul acel part number si nu inteleg de ce.De abia l-am gasit dupa ceva cautari.Nu toti vanzatorii il ataseaza.Din ce am inteles este faptul ca ar sti de : H.264+H.265.+MPEG2.Si ce este si mai interesant e faptul ca acest dvbt2 este tot Hirschmann,deci e original.Modulul meu pe masina este tot marca Hirschmann...

 

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-F01-F06-F10-F13-F15-F25-F30-F36-F86-G11-G12-G30-G38-TV-MODUL-DVBT-T2-9379494-/152820269949

https://www.ebay.it/itm/BMW-TV-Modul-DVB-T2-HD-F01-F30-F10-F11-F15-F12-F13-F25-NBT-CiC-EVO-DVB-T2-HD-E90-/222960028673

Edited by Gordon93
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vad ca nu zice nimeni ce posturi se prin in Romania pe Dvb-T2 . Deocamdata doar Tvr urile si posturile lor regionale. Acoperirea este f buna. Mult mai buna decat Dvb T1 care era in Bucuresti si pe langa Sibiu.

Emisia Dvb t2 este facuta cu ajutorul vechilor amplasamente analogice modificate dar nu se emite cu polarizarea care trebuie in DVB T2. De aceea unele tunere dvb-t2 vor prinde posturile si altele nu.

Radiodifuzorii privati inca nu sunt interesati sa emita in DVB T2. Si nu cred ca o vor face mai ales ca tehnologia 5G va fi o tehnologie f buna si pt emisia TV. Acum se fac teste in Germania de tv prin 5G.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.