Jump to content

Comenzi volan e39


Recommended Posts

Va salut! Am vĂŁzut cĂŁ sunt deja niste topicuri asemĂŁnĂŁtoare la care nu mai sunt valide linkurile cĂŁtre poze.

Vreau sa leg comenzile de pe volan la casetofon si nu inteleg unde anume trebuiesc legate pentru lumini la butoane si comenzi la casetofon. Nu ma intereseaza pilotul automat.

Masina e un e39 520i din 97

Volanul nu stiu de pe ce masina provine. Tot de pe e39 dar nu stiu mai multe amĂŁnunte.

Edited by sKyNNNeT
Link to comment
Share on other sites

trebuia sa pui si tu poze cu volanul etc ca sa stim cum stam ! pentru comenzile audio trebuie sa legi doar 2 fire pe LCM ! LCM-ul il gasesti in partea dreapta la picioare pe peretele contra aripii trebuie sa desfaci plasticul acela de la marginea usii si sa dai mocheta la o parte

 

Se leaga firul galben/mov din mufa verde de la volan (care mai mult ca sigur nu are cele 3 cabluri si trebuiesc trase) la firul galben mov din LCM

Se leaga firul alb/rosu cu puncte galbene de la volan din aceasi mufa la firul alb/rosu cu puncte galbene din mufa LCM

Se leaga firul albastru de la volan la ECU pentru cruise control dar la masina ta pedala de acceleratie nu este electronica deci iti trebuie o adevarata instalatie de pilot automat ca sa o faci functionala !

 

Ai grija daca volanul masinii este stage 1 si ai luat volan stage 2 nu se va potrivii nimic !

 

http://i256.photobucket.com/albums/hh174/stakon/mfl30.jpg

Link to comment
Share on other sites

trebuia sa pui si tu poze cu volanul etc ca sa stim cum stam ! pentru comenzile audio trebuie sa legi doar 2 fire pe LCM ! LCM-ul il gasesti in partea dreapta la picioare pe peretele contra aripii trebuie sa desfaci plasticul acela de la marginea usii si sa dai mocheta la o parte

 

Se leaga firul galben/mov din mufa verde de la volan (care mai mult ca sigur nu are cele 3 cabluri si trebuiesc trase) la firul galben mov din LCM

Se leaga firul alb/rosu cu puncte galbene de la volan din aceasi mufa la firul alb/rosu cu puncte galbene din mufa LCM

Se leaga firul albastru de la volan la ECU pentru cruise control dar la masina ta pedala de acceleratie nu este electronica deci iti trebuie o adevarata instalatie de pilot automat ca sa o faci functionala !

 

Ai grija daca volanul masinii este stage 1 si ai luat volan stage 2 nu se va potrivii nimic !

 

http://i256.photobucket.com/albums/hh174/stakon/mfl30.jpg

Nu am nici o mufa verde sub volan, in primul rand. Nu am inteles nimic. LCM este modulul de lumini? Daca vrei sa explici si sti ce vorbesti zi-mi pe românește ca sa si inteleg, te rog!

Link to comment
Share on other sites

ti am dat link ul ala de pe e39.ro unde ai un PDF cu instructiuni. in acel PDF e explicat cu poze exact care mufa e si unde. mufa verde e la modelul dupa 98, tu ai diferit.

 

oricum ar fi nu e chiar asa simplu la masinile din 96 si ai nevoie de anumite cunostiinte pe care tu nu le ai/nu le stapanesti

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.