Jump to content

BMW Seria 5 G30


Cozma Razvan

Recommended Posts

wolf, lasa romanii sa se lecuiasca de sh-uri.

mereu exista un deal bun cu un sh.

 

personal, cred nu exista satisfactie mai mare dacat mirosul de nou, indiferent ca in acei bani s-ar fi putut cumpara altceva la mana a doua.

 

basinile mele miros mai frumos decat ale altuia lasate pe scaunul pe care ma asez

 

Si SH-ul are mai multe nuante. Nu cred ca o masina cu 17k km in bord chiar poate fi pusa pe aceiasi ramura cu una care are 100k, cum nici aia cu 100k nu poate fi comparata cu aia care are 200k, si tot asa. Besinile nu cred ca miros frumos in niciun context.

 

Daca ai un deal bun in fata ta, putand sa iei o masina cu o uzura insignifianta, practic noua, la care altul a suportat o parte din depreciere, nu vad de ce nu ai face-o. Si daca nu cumperi tu masina aia, nu e ca si cum acea masina SH inceteaza sa mai produca efecte pe suprafata acestui Pamant.

Masina e deja produsa, practic noua, iar daca pretul i se pare bun cumparatorului consider ca e o afacere buna.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Evident ca fiecare are opinii si perceptii diferite; eu personal nu sunt dat pe spate de o masina nou nouta, as fi mult mai incantat daca as putea sa schimb in fiecare an o masina cu vechime de 2-3 ani sorcerer.png

Razvan va decide singur ce isi cumpara; noi doar ii prezentam informatii si opinii.

Dar ar fi pacat sa cumpere la pretul de configurator - 2 sau 3 % discount, mai ales tinand cont de calitatea mai degraba scazuta a serviciilor de la dealerii din Romania (in timpul achizitiei efectiv tragi de consilierii de service, nu iti aduc niciun fel de info suplimentare legat de cum sa configurezi masina cat mai bine; iar apoi serviciile after-sale..nici nu are rost sa mai discutam despre ele)

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

toffeffe, inteleg ce spui, insa incerci sa pui semnul egal acolo unde nu este.

 

problema la forumuri este ca fiecare trece totul prin sistemul propriu de valori si calcule. omul a spus din prima ca vrea masina noua si deja lumea se ofera sa ii caute sh-uri.

 

astfel, ma pun si eu sa ii recomand 911 sh sau lamborghini ca in banii aia se incadreaza.

 

da, conteaza sa fi fost prostul anterior care sa fi suportat devalorizarea din primul an. pt mine este mai important sa conduc eu masina in cei doi km si nu altcineva cat este drumul dus/intors pana la spalatorie, desi as putea sa rog un coleg sa mearga. aia 2 km la fiecare 2 saptamani mi-ar sta pe creier

 

 

@crysis, la banii astia si la optionale de peste 25k, daca nu mi s-ar dat 20% discount, m-as ridica de la masa. evident ca nu poti sa scoti din buzunar o asa suma fara sa primesti discountul pe masura

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Eu configurasem o masina de 87K, eram pregatit sa o cumpar daca lasau macar un 15%. Nu au vrut in ruptul capului. Poate nu am fost eu foarte convingator. Poate profita de faptul ca nu mai exista alt dealer BMW in zona. Eu cred ca nu exista o reteta universala de reduceri, pentru nimeni.
Link to comment
Share on other sites

O reducere exista, dar depinde foarte mult si de istoricul tau cu reprezentanta. Eu de exemplu, am configurat un G30 nou si reducerea a fost de 10%, nu au vrut sa lase mai mult. Am avut lucrari de intretinere efectuate la ei, dar cel mai mult conteaza achizitiile. Un alt exemplu. directorul unei companii din Timisoara a comandat un G30 cu aproape 40% discount (cel putin asta mi-a zis el). Nu stiu daca a fost achizitionata personal, sau prin firma masina.

E prima oarĂŁ când am contact cu cei din reprezentanțĂŁ. Cel mai probabil a fost achiziționat prin firmĂŁ de a primit așa discount sau nu știu.

 

Tu stii cel mai bine cat merita pentru tine; trebuie sa iei in considerare devalorizarea masinii, care e destul de mare (un 535xi foarte bine dotat, de 5 ani si 100k km, se da cu maxim 30-35k euro).

Primul an este cel mai intens din punct de vedere devalorizare, mai ales pentru masini de lux - valoarea de piata scade cu 20-30%;

Caz special de achizitie la pret aproape de cel de lista - daca masina e abia lansata pe piata, si tu vei fi printre primii care au asemenea masina.

 

Dealerul iti poate da 15-20% discount la o asemenea masina, negociaza cat mai dur cu reprezentantul de vanzari.

 

Cred ca iti poti lua un M5 de 1 an cu 95k euro (si inca 2 ani de garantie).

Exemple de masini rulate din reteaua de dealeri oficiali BMW din Germania; la preturile de mai jos adaugi adusul in Romania prin bavariaused (minim cateva mii de euro).

 

540xi 1 an, 22.000 km ~60k euro

http://gebrauchtwage...333%22,%2248%22

 

 

M5 9 luni, 17.600 km - 90k euro

http://gebrauchtwage...order=Price-asc

Normal, da, știu cĂŁ se va devaloriza cu timpul. DacĂŁ o iau pe comandĂŁ pot primi discount? Nu vreau M5, mașina asta o voi folosi un an și jumĂŁtate aproximativ, dupĂŁ care o voi lĂŁsa pe mâna tatĂŁlui meu, eu intenționez sĂŁ mĂŁ mut. O cumpĂŁr pentru a mĂŁ folosi de ea pentru nevoi, iar dupĂŁ o voi lĂŁsa lui, sĂŁ știu cĂŁ are o mașinĂŁ bunĂŁ, ĂŽntreținutĂŁ, iar cea pe care o are acum sĂŁ o vândĂŁ, deoarece i-a cam trecut vremea. :D

 

Si SH-ul are mai multe nuante. Nu cred ca o masina cu 17k km in bord chiar poate fi pusa pe aceiasi ramura cu una care are 100k, cum nici aia cu 100k nu poate fi comparata cu aia care are 200k, si tot asa. Besinile nu cred ca miros frumos in niciun context.

 

Daca ai un deal bun in fata ta, putand sa iei o masina cu o uzura insignifianta, practic noua, la care altul a suportat o parte din depreciere, nu vad de ce nu ai face-o. Si daca nu cumperi tu masina aia, nu e ca si cum acea masina SH inceteaza sa mai produca efecte pe suprafata acestui Pamant.

Masina e deja produsa, practic noua, iar daca pretul i se pare bun cumparatorului consider ca e o afacere buna.

Sunt de acord cu ce spuneți voi, ĂŽntr-adevĂŁr, se poate lua o mașinĂŁ SH, aproape nouĂŁ, puini km, preț mult mai scĂŁzut, dar dacĂŁ tot cauți și cauți și nu gĂŁsești ceva pe plac, ce poți face? Cumperi de nouĂŁ. Am vĂŁzut multe exemple, dar dacĂŁ arĂŁta bine exteriorul, nu-mi plĂŁcea interiorul cum e fĂŁcut, iar decât sĂŁ dau banii pe o mașinĂŁ care nu-mi place cum aratĂŁ doar pentru cĂŁ e mai ieftinĂŁ, mai bine una de nouĂŁ.

 

Evident ca fiecare are opinii si perceptii diferite; eu personal nu sunt dat pe spate de o masina nou nouta, as fi mult mai incantat daca as putea sa schimb in fiecare an o masina cu vechime de 2-3 ani sorcerer.png

Razvan va decide singur ce isi cumpara; noi doar ii prezentam informatii si opinii.

Dar ar fi pacat sa cumpere la pretul de configurator - 2 sau 3 % discount, mai ales tinand cont de calitatea mai degraba scazuta a serviciilor de la dealerii din Romania (in timpul achizitiei efectiv tragi de consilierii de service, nu iti aduc niciun fel de info suplimentare legat de cum sa configurezi masina cat mai bine; iar apoi serviciile after-sale..nici nu are rost sa mai discutam despre ele)

Fiecare are propria metodĂŁ, fiecare preferĂŁ altceva, pĂŁrerile sunt ĂŽmpĂŁrțite. Oricum, mașina o voi cumpĂŁra din Germania, nici vorbĂŁ de România.

 

toffeffe, inteleg ce spui, insa incerci sa pui semnul egal acolo unde nu este.

 

problema la forumuri este ca fiecare trece totul prin sistemul propriu de valori si calcule. omul a spus din prima ca vrea masina noua si deja lumea se ofera sa ii caute sh-uri.

 

astfel, ma pun si eu sa ii recomand 911 sh sau lamborghini ca in banii aia se incadreaza.

 

da, conteaza sa fi fost prostul anterior care sa fi suportat devalorizarea din primul an. pt mine este mai important sa conduc eu masina in cei doi km si nu altcineva cat este drumul dus/intors pana la spalatorie, desi as putea sa rog un coleg sa mearga. aia 2 km la fiecare 2 saptamani mi-ar sta pe creier

 

 

@crysis, la banii astia si la optionale de peste 25k, daca nu mi s-ar dat 20% discount, m-as ridica de la masa. evident ca nu poti sa scoti din buzunar o asa suma fara sa primesti discountul pe masura

Exact, foarte bine spus.

 

O ĂŽntrebare pentru voi, cĂŁ mie nu mi-au rĂŁspuns ĂŽncĂŁ cei de la BMW. Ăn momentul ĂŽn care am plasat comandĂŁ, odatĂŁ ce mașina e terminatĂŁ, se poate face o cerere pentru a-i fi montat kit-ul de M Performance?

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand sa testezi un 530i, si sa vezi daca puterea respectiva este ok pentru tine. Eu am mers pe 540i xD pentru ca am venit de pe o masina de 190cp, 4 cilindrii si am simtit nevoia unui upgrade. La 6, 3.0, in loc de un motor mai mic, de 2.0, de care m-am saturat si caruia i-am inteles limitele.

 

Legat de xD vs fara, am mers pe xD pentru ca eu sunt o persoana mai responsabila, si o combinatie de 252/340 cp fara xD s-a putea sa fie periculoasa in anumite situatii. Nu e vorba de experienta de condus, ci de safety aici.

 

Succes cu alegerea! Mergi pe ce simti ca ti se potriveste!

Link to comment
Share on other sites

DAca te tine buzunarul, iti recomand 540-ul, xdrive neaparat. De ce ? Pt ca vrei sa dai o caruta de bani pe o masina si trebuie sa te bucuri/folosesti de ea tot timpul. Asta cu traim in Romania, nu avem drumuri, prea multi cai, ninge de 2 ori pe an, lasa-le pt altii.

 

Intre nou si sh putin rulat cumparat din reprezentanta cu garantie, aleg ultima varianta, asta o spun dupa mai multe masini noi (scumpe) si sh-uri (tot scumpe) putin rulate.

 

Ultima masina, un 640d individual 2014, f bine dotat, pret de lista 117900e. Daca o luam noua, nu o scoteam sub 100, asa dupa 11 luni si 20k km am cumparat-o cu 65. Pt 40k euro efectiv nu ma intereseaza cate basini a tras nematul in ea.

 

Sincer, la un buget atat de mare m-as uita la Porsche, la Panamera. Daca vrei musai 5er, exista M5.

Edited by ionut_marius
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

F10 a devenit fratele loganul in Romania, in scurt vor ajunge la acelasi numar :)). Cred ca sunt si cele mai rupte masini, au avut cate 20 de proprietari si majoritatea pe care ii vezi sunt dinaia cu trening cu 3 dungi, insa sa nu generalizam.

 

Ce bine ca mi-am luat F11, ca nu intru pe lista ta, nu a avut decat un proprietar inaintea mea si eu nu potr trening laugh1.giflaugh1.giflaugh1.gif

Link to comment
Share on other sites

Dricurile nu sunt cautate de cei cu trening, automat si nr mic de proprietari :))))))

OLX: 60 anunturi - f11, 400+ anunturi - f10 (logan - 500+) :)) n-are rost sa mai continuam discutia, din cauza asta au si pret de nimic.

 

Daca alegi sa cumperi F10 cu 10k euro da, ai sanse sa mai miroasa a trening in el, insa daca iti permiti sa dai vreo 25 de k pe unul o sa fie altceva

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.