Jump to content

Martor presiune pneuri e91


Exilong999999

Recommended Posts

E91 nu are senzori in roti, foloseste senzorii de rotatie de pe fiecare roata si calculeaza diferenta de rotatie dintre cele 2 roti ale aceleiasi punti. Daca unul dintre senzori nu functioneaza se vor aprinde si alte erori - ABS, DSC etc.

 

Care senzori de rotatie?

Cum arata?

 

Tocmai senzorii ABS sunt cei care raporteaza si diferenta rotatiilor intre roti si dau eroarea din bord.

 

Senzorii ABS sunt montati (infipti) in fuzeta rotii chiar langa rulmentul rotii si de acolo da raportul.

 

Exista si varianta cu inele reluctoare fixate pe planetare si senzor tot pe fuzeta, dar personal nu am vazut asa ceva la BMW.

 

Asadar, OP, daca eroarea revine cu toate ca ai masurat si ai presiunile necesare in toate rotile atunci foarte probabil, daca ai rulmenti cu benzi magnetice sau inele reluctoare, acestea sunt ruginite sau intensitatea campului magnetic a scazut incat este prea mic, (sau poate scapi doar cu o curatare a zonei respective de rugina, metale straine..) ..ne-remarcat de senzor, ca atare va raporta roata fara presiune in bord, lucru fals (desigur) in conditiile in care stii ca rotile au presiune!

Ca urmare trebuie rezolvata problema campului magnetic.. in functie de ce sistem ai implementat.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Si senzorul de ABS de la roata ce face? Citeste rotatia rotii, nu? Senzor rotatie roata sau senzor ABS este acelasi lucru.

 

De'asta am si scris ca un senzor defect sau zona de citire deteriorata (banda magnetica a rulmentului sau inelul reluctor) ar aprinde erori pe ABS si DSC.

Edited by mmihai82
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si senzorul de ABS de la roata ce face? Citeste rotatia rotii, nu? Senzor rotatie roata sau senzor ABS este acelasi lucru.

 

De'asta am si scris ca un senzor defect sau zona de citire deteriorata (banda magnetica a rulmentului sau inelul reluctor) ar aprinde erori pe ABS si DSC.

E bine ca ai revenit cu un raspuns mai complet.

Altfel nu se intelegea.

 

(nu am drepturi de autor, inca. ;) )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.