Jump to content

Achizitionare X3


Mr. K

Recommended Posts

Salut !

 

Anul asta mi-am propus sa cumpar o noua masina si ca urmare am inceput cautarile, vreau sa incerc un suv-ulet diesel cu cutie automata, adica ce nu am mai avut pana acum. Printre optiuni este si X3. Bugetul este undeva la 23-24k. Nu am mai cumparat o masina SH niciodata si nimeni din jurul meu nu a facut-o asadar efectiv nu am la cine sa apelez ca sfaturi. Voiam sa va intreb daca bugetul pentru ceea ce cer ( X3 2014-2016, 2.0 , maxim 150000 km , automat, ceva piele la interior si cateva optiuni extra) e ok sau visez cai verzi ? Ca un nepriceput ce sunt :blink: , mie spre exemplu anuntul si masina asta mi se par ok (https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x3-ID7Gx0QJ.html#8e08783926 ) . Nu am nas sa simt ceva miros de samsar sau de masina troglodita impachetata frumos si parca ma si vad cum ma duc ca mielu la taiere prin parcurile auto. Ca decizie finala , voi verifica masina care-mi face cu ochiul la reprezentanta si ma gandeam sa apelez si la serviciile celor de la masinapotrivita sau inspectorulauto, a folosit cineva serviciile lor ..ar fi ok ? Si ca ultima intrebare , ce probleme ies in evidenta de-a lungul timpului la un X3 modelul cautat de mine si cam la ce belele ar trebui sa ma astept ?

Am fost surprins sa vad pe forum ca seria X e pusa toata la gramada si nu impartita frumos, sa inteleg ca sunt mai putin posesori sau mai putine probleme :twitch: .

V-as fi recunoscator pentru eventualele raspunsuri si promit ca in cazul in care devin proprietar de bmw voi fi un membru active nu doar leach :sweat:

Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

La 24K euro iti iei X3 facelift din Germania dotat si fara nici o problema. Nu cumpara masini pe pe autovit, 99% din ele au macar 100K km dati inapoi sau au fost inundate sau daune totale....

 

Exagerezi. tu n-ai vandut nicio masina? sau si a ta se inscria in tiparul descris de tine? intr-adevar trebuie putin mai multa atentie la detalii in cazul masinilor de la noi, dar este foarte usor sa `citesti` un anunt de samsar si sa-l descalifici daca ceva pare dubios

 

Ca parere personala, in cazul de fata, Germania este optiunea mai buna

Edited by gogutica
Link to comment
Share on other sites

Faina masina de pe autovit , eu am luat-o pe a mea de pe autovit si din noiembrie si pana azi masina merge perfect.

Eu mi-as lua de pe autovit fara sa ma gandesc de doua ori , mergi vezi masina si daca-ti place cum arata si cum merge ia-o, cu Germania este prea mare bataia de cap sau poate sunt eu prea lejer, asta din cate vad este proaspat adusa.

Edited by Krebs
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu mereu mi-am luat masini de pe autovit, n-am avut nici o problema cu ele , a mea a fost luata la licitatie impreuna cu inca alte 6 suvuri , am avut factura , a costat la licitatie 19.000 + taxe de adus in Ro si a fost vanduta cu 23500 , masina merge perfect arata ca noua la interior , doar exteriorul are ceva zgarierutri , cred ca "cea" care a avut masina a avut caine.

 

Cert e ca si urmatoarea masina tot de pe autovit o sa fie, nu vad sensul de a alerga prin alte tari si a lua ceva poate mai slab dotat si mai scump eventual si te miri ce mai descoperi cand ajungi pe acolo, dar trebuie sa inchizi ochii fortat de imprejurari.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, vad ca feedbackul pe buget e ok si ca recomandari sa ma duc in germania. Am aruncat un ochi si pe mobile si parca sa zic ca am observat ce zicea cineva mai sus si anume ca parca par un pic mai scumpe acolo :wacko: deci ceva nu se pupa. Imi este mai convenabil sa o iau de aici pentru ca aici pot sa iau/angajez pe cineva sa se uite la masina, ar fi muuult mai putina bataie de cap si mai putin timp pierdut. Kilometrii chiar mai pot fi dati inapoi fara sa iti dai seama cu o cautare istoric ? Multam de info primite !
Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ tot dispui de bani. DacĂŁ ai rĂŁbdare, poți cautĂŁ frumos o mașinĂŁ ĂŽn Germania, trebuie doar sĂŁ te implici ĂŽn dat telefoane, și cĂŁutat. Plus cĂŁ ĂŽn Germania primești garanție la mașinĂŁ ceea ce mi se pare un lucru extrem de important. Vei plĂŁti mai mult, vei avea drum de fĂŁcut ĂŽnsĂŁ comoditatea nu face bine.

 

Mașina aratĂŁ foarte bine și e prezentatĂŁ ĂŽn așa fel ĂŽncât sĂŁ te facĂŁ sĂŁ o dorești. Poți sĂŁ o duci la reprezentanțĂŁ sĂŁ ĂŽți faci o idee. DacĂŁ ai feedback pozitiv și ĂŽți place o cumperi, fii atent la vânzĂŁtor, la ce spune, fii atent la detalii

Link to comment
Share on other sites

Iar legat de mașina potrivitĂŁ sĂŁ fim serioși.. Vei plĂŁti vreo 200 spre 300 euro ca sĂŁ ĂŽți spunĂŁ calitatea cauciucurilor, a plĂŁcuțelor și a discurilor?! Singurul lucru bun e cĂŁ ĂŽți verificĂŁ vopseaua dacĂŁ are chit sau nu.

 

Eu nu aleg o mașinĂŁ ĂŽn funcție de calitatea cauciucurilor, plĂŁcuțelor sau discurile. DacĂŁ sunt bune e bine, dacĂŁ nu cumpĂŁr altele și stau liniștit o perioadĂŁ lungĂŁ de timp. Cine dĂŁ atenție la lucruri de genul ĂŽmi pare sincer amator tare.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.