Jump to content

Schimb filtru ulei


Recommended Posts

Salut baieti am facut astazi schimbul de ulei si filtre insa am vazut ca mecanicul in loc sa fixeze filtrul in acel capac si apoi sa il introduca inauntru a bagat mai intai filtrul l a fixat acolo apoi a strans capacul , exista vreo problema sau trebuie sa ma duc la cineva sa il scoata si sa puna filtrul mai intai pe capac si dupa sa il infileteze ?
Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil a pus filtrul in pozitia in care el statea oricum si dupa a bagat suportul din capac prin filtru si a infiletat.... in loc de 1 + 2 = 3 a facut 2 + 1 = 3.... e totul ok, nu te speria.. Atat timp cat a strans bine sa nu curga ulei pe acolo (desi e irelevant in situatia data), nu te speria.. corpurile de la filtrul de ulei sunt gandite sa tina filtrul bine Edited by Magnusy
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Deci daca ar fi sa scot/scoti filtru inapoi acesta ar trebui sa cada de pe tija aia, nu?

 

Bine-nteles ca probabil NU o sa se intample, dar cum in mod firesc cand scoti filtrul acesta e prins de tija aia, e normal sa il fixezi acolo mai intai!

 

Si ce e si mai normal, ar fi ca mecanicul tau sa faca amorsarea filtrului..! Dar bine-nteles ca nu a facut-o pentru ca nu era masina lui sau probabil nu stie.

 

As mai zice ca daca la urmatorul schimb de filtru il gasesti stramb (as cauta sa imi amintesc asta!) atunci vei stii si cauza!

Sau si mai rau, daca il gasesti tot cazut inseamna ca uleiul NU a trecut prin filtru..

(si filtru de motorina se amorseaza..)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Deci daca ar fi sa scot/scoti filtru inapoi acesta ar trebui sa cada de pe tija aia, nu?

 

Bine-nteles ca probabil NU o sa se intample, dar cum in mod firesc cand scoti filtrul acesta e prins de tija aia, e normal sa il fixezi acolo mai intai!

 

Si ce e si mai normal, ar fa mecanicul tau sa faca amorsarea filtrului! Dar bine-nteles ca nu a facut-o pentru ca nu era masina lui sau probabil nu stie.

 

As mai zice ca daca la urmatorul schimb de filtru il gasesti stramb (as cauta sa imi amintesc asta!) atunci vei stii si cauza!

Sau si mai rau, daca il gasesti tot cazut inseamna ca uleiul NU a trecut prin filtru..

(si filtru de motorina se amorseaza..)

 

Cum amorsezi filtrul de ulei la un e90 de exemplu unde intra drept in jos? Da, ordinea logica este sa pui filtrul in capac prima data dar nu afecteaza cu nimic daca le pui invers, chiar daca nu este logic. Vorbesc din experienta, am probat treaba asta pe 3arul meu, din curiozitate

Link to comment
Share on other sites

Cum amorsezi filtrul de ulei la un e90 de exemplu unde intra drept in jos? Da, ordinea logica este sa pui filtrul in capac prima data dar nu afecteaza cu nimic daca le pui invers, chiar daca nu este logic. Vorbesc din experienta, am probat treaba asta pe 3arul meu, din curiozitate

Torni ulei pe el cat sa se imbibe bine. Asta e suficient; nu apare o intarziere in curgerea/presiunea uleiului.

Link to comment
Share on other sites

Torni ulei pe el cat sa se imbibe bine. Asta e suficient; nu apare o intarziere in curgerea/presiunea uleiului.

 

Sunt de acord cu amorsarea filtrului in orice alta situatie in afara de cazul in care filtrul intra pefrect vertical,in jos.. Sa il manjesti cu 10 ml de ulei nu cred ca ajuta la absolut nimic sincer.

 

La cele care intra in sus (cum sunt la motocicleta de ex) intra 2-300 de ml care sunt chiar notabili.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu amorsarea filtrului in orice alta situatie in afara de cazul in care filtrul intra pefrect vertical,in jos.. Sa il manjesti cu 10 ml de ulei nu cred ca ajuta la absolut nimic sincer.

 

La cele care intra in sus (cum sunt la motocicleta de ex) intra 2-300 de ml care sunt chiar notabili.

 

10 ml zici?? As mai adauga cel putin 10 seringi, pentru ca se intampla sa folosesc seringa imbibe ca lumea, aproape sa curga de pe el..

Fie ca tine.

Fiecare face ce doreste cu masina sa.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci daca ar fi sa scot/scoti filtru inapoi acesta ar trebui sa cada de pe tija aia, nu?

 

Bine-nteles ca probabil NU o sa se intample, dar cum in mod firesc cand scoti filtrul acesta e prins de tija aia, e normal sa il fixezi acolo mai intai!

 

Si ce e si mai normal, ar fi ca mecanicul tau sa faca amorsarea filtrului..! Dar bine-nteles ca nu a facut-o pentru ca nu era masina lui sau probabil nu stie.

 

As mai zice ca daca la urmatorul schimb de filtru il gasesti stramb (as cauta sa imi amintesc asta!) atunci vei stii si cauza!

Sau si mai rau, daca il gasesti tot cazut inseamna ca uleiul NU a trecut prin filtru..

(si filtru de motorina se amorseaza..)

Credeti ca ar fii ok sa ma duc la cineva sa il puna cum trebuie ? Adica mai intai in capacul ala sa il fixeze bine si dupa sa il infileteze ?

Link to comment
Share on other sites

Credeti ca ar fii ok sa ma duc la cineva sa il puna cum trebuie ? Adica mai intai in capacul ala sa il fixeze bine si dupa sa il infileteze ?

Stim noi ce a facut mecanicul la care ai fost!?

Pana la urma nu e greu de verificat daca filtru este fixat capac si nu este stramb.. in locas. Iti trebuie din pacate o cheie de 36mm sa desfaci tu insuti acolo.. sa vezi. Nu se strage deloc tare acel capac. Doar 16Nm.. scrie pe el.

 

Nu uita ca asta e forumul BMW unde unora ne place sa fim mai grijulii cand facem reviziile cel putin, ..daca e nevoie de vreo explicatie mecanicului. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Depinde de model, la N47 asa se procedeaza, la M47 am vazut ca este un suport pe care se fixeaza filtrul.

La unele se poate desface cu tubulara, la altele trebuie cheie speciala de filtre.

"Suportul" la M47 se desface cu cheia de 36 iar cheia speciala de filtre (carcasa etalica) se poate desface si strange cu o cureaua (veche) de piele de la pantaloni. Asta daca ala dinainte nu a strans ca nebunu' filtru (cu cheia..)!

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.