Jump to content

Consum de ulei


Alex163cp

Recommended Posts

Buna seara! Vin la dvs. cu o pb care la prima vedere solutii si tipicuri sunt deschise la tot pasul!

Am un e90 163 cp din 2006. Problema e ca imi consuma ulei mult ... prea mult!

Am bagat in 15000 km 2.5 l de ulei!

Am verificat cu un prieten in urma masinii sa vad daca scoate fum ... nimic ... am verificat pe scuturi pe sub masina sa vad poate il pierd insa e uscat ... nu pot sa imi dau seama unde se duce uleiul!

Daca era pb cu motorul trebuia sa dea fum albastru ... dar nu da .... singurul fum ce il am e atunci cand dau prima cheie dimineata insa cand sunt temperaturi scazute sau a fost peste noapte mai racoare ! In mers niet!

Verificat turbina ... mecanicul zice ca este ok jocul si nu ar trebui sa manance ulei .... nu stiu incotro sa ma indrept spre motor...spre turbina .... ceva sfaturi si pareri ? Poate a trecut cineva prin asta !

Link to comment
Share on other sites

Eu recomand sa schimbi uleiul la 7-8 mii ( mai ales daca mergi mai mult in oras)... practic, cand masina ajunge la nivelul minim dupa ce tu ai pus ulei pana la maxim la schimb.

Cand problema se inrautateste, poti cauta si problema; daca spui ca turbo pare absolut ok si nu ai scurgeri fizice, cel mai probabil ai nevoie de segmenti si simeringuri noi

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca acestui M47 ĂŽi cam place uleiul, eu de curand am schimbat simeringurile caci consuma 1L/1500km, dupa schimb consuma 1L/5000km, turbo este in regula, nu da niciun gram de fum albastru, cred c au ramas segmentii de ungere, ma gandesc daca mai marita investitia sau nu! Masina are 358.000km, merge super, doar consumul de ulei e deranjant!
Link to comment
Share on other sites

Nu e problema de banuti pt aia 2.5 l de ulei ... ma gandeam sa nu fie saracul motor cu dureri de stomac !

Filtrul epurator e schimbat! Are cam 2 luni !

Mentionez faptul ca masina consuma ulei si de felul cum ii dau talpa!

Momentan am sa o las asa dupa ce am mai auzit ca m47 este haladit dupa ulei! Avand in vedere ca are si ceva km facuti 340 mii.

Multumesc pt sfaturi! Sanatate si drumuri fara evenimente !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.