Jump to content

BMW seria 5 518d 2018 g30


Marius Can

Recommended Posts

Salut.

Sunt nou pe forum și am mai urmĂŁrit câteva conversații pe aici, din acest motiv am ales sa cer o pĂŁrere.

Doresc sa achiziționez un bmw seria 5 modelul nou, g30, masina este varianta 518 și este un diesel.

Am sa las și link ul masinii ce se afla ĂŽn prezent pe autovit, dar și vin ul ei.

 

https://www.olx.ro/oferta/garantie-m-pachet-full-led-plasma-head-up-automata-IDcKqbt.html

 

WBAJF11020BJ08208

 

 

Aștept pĂŁreri, sugestii. Mulțumesc și scuze pentru topicul dezordonat.

Link to comment
Share on other sites

Anunt plin de minciuni, e clar ca e ceva in neregula cu masina. Nu cumpara masini de la samsari mai ales cand ai 35K buget. La banii aia iei G30 din reprezentanta de afara cu garantie si factura fara stres. 1.8D are cam prea putina putere pt caroseria aia. Daca as fi in locul tau, as lua minim 520 pt ca nu ai putere destula pt depasiri.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

masina in afara de citirea de cheie facuta probabil inainte de livrare la 4 km in data de 05.09.2018 nu are nimic, mai are o citire de cheie facuta de el probabil cand i-a venit masina la vanzare in data de 08.2019 la 13734 km.

 

Repair Inclusive - 3 years / 200,000 km AG 25-Jul-2018 up to 02-Sep-2021 up to 200000 Km

 

parerea mea personala este ca exista un risc sa fi fost adusa cu 30/40.000 km, data inapoi si dupa mers cu cheia sa fie citita la reprezentanta la noi, nu inteleg de ce a trebuit sa faca citire de cheie, asta daca nu l-a dus vreun potential client pe la reprezentanta cu verificari, dar atunci, de ce nu a luat-o? :)))) se practica chestiile de genu cu masini relativ noi...doar sa iti arate licitatia sau de unde a cumparat-o sa te asiguri ca a fost vanduta cu numarul respectiv de km, eu altfel nu m-as risca la sume de genul.

 

ai varianta si pe bavariaused de masina in buget desi probabil nu e la fel de dotata: https://bavariaused.com/masini/bmw-520d-we93593-g30 - asta in caz ca nu vrei sa te "complici" cu Germania. dar avantajul cel mai mare este ca e 520d si nu 518d, 518d pierde mult la revanzare si e si nasol din mai multe puncte de vedere - in caz ca te intereseaza masina de pe bavariaused, da-mi un PM.

 

data viitoare foloseste acest thread dedicat ca si restul utilizatorilor:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/82589-masini-puse-la-vanzare-in-romania/page__st__29040

Edited by ckh
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc @ckh.

Și mulțumesc tuturor pentru pĂŁreri.

Nu prea are dotĂŁri cea pusĂŁ de tine, asa este, dar este o mașinĂŁ frumoasĂŁ. Ma intereseazĂŁ sa ĂŽmi iau o mașinĂŁ nouĂŁ, cel puțin pânĂŁ ĂŽn 15000 de kilometri, dar ca tot omul, nu vreau sa dau prea mult.

Am un 535d e60 din 2006, dar am tot avut probleme și deși am tor schimbat, lunar picĂŁ ceva. Pun asta bag 37 de mil și am zis ca mai bine ĂŽmi iau noua și aia e.

Am sa ĂŽl ĂŽntreb dacĂŁ ĂŽmi poate da factura de la licitații cu km reali trecuți ĂŽn ea.

Ăn rest mai caut și am sa postez unde m-ai direcționat tu, nu știam ca este thread fĂŁcut deja. Multumesc frumos ĂŽncĂŁ o data și revin cu informații.

PS: m-a deranjat și pe mine faptul ca este 518, dar voiam sa va ĂŽntreb dacĂŁ nu o pot resofta sau ce ar fi de fĂŁcut.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

deci, presupunand ca are toate dotarile alea scrise, nu vei folosi nimic din ce are.

vei butona si vei fi entuziasmat in primele luni si apoi te vei sterge la cur cu absolut orice are masina.

dupa primele 3 luni te va interesa sa nu aiba probleme tehnice si sa mearga bine. La 150cp masina aia este rusinios de lenta si nu te vei putea baza pe ea in aproape nicio depasire.

 

nu as cumpra asa ceva decat sa fiu sigur ca are kilometrii aia si sa o iau la 50%-55% din pretul de nou, pt ca la un asa chilipir, poti sa inghiti faptul ca e lenta.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Sunt nou pe forum și am mai urmĂŁrit câteva conversații pe aici, din acest motiv am ales sa cer o pĂŁrere.

Doresc sa achiziționez un bmw seria 5 modelul nou, g30, masina este varianta 518 și este un diesel.

Am sa las și link ul masinii ce se afla ĂŽn prezent pe autovit, dar și vin ul ei.

 

https://www.olx.ro/oferta/garantie-m-pachet-full-led-plasma-head-up-automata-IDcKqbt.html

 

WBAJF11020BJ08208

 

 

Aștept pĂŁreri, sugestii. Mulțumesc și scuze pentru topicul dezordonat.

Eu unul nu aș alege un 518d,cu atât mai mult cu cât tu vii de pe un 535.

Ăn fotografia cu aripa in care apare emblema M, zona din jurul ei ĂŽmi pare foarte matĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Anunt plin de minciuni, e clar ca e ceva in neregula cu masina. Nu cumpara masini de la samsari mai ales cand ai 35K buget. La banii aia iei G30 din reprezentanta de afara cu garantie si factura fara stres. 1.8D are cam prea putina putere pt caroseria aia. Daca as fi in locul tau, as lua minim 520 pt ca nu ai putere destula pt depasiri.

 

 

Zici sa ĂŽncerc la o reprezentanta bmw din Germania și sa vad ce zice?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Stiu ca e un topic vechi, dar poate ajuta un alt posibil cumparator. Am mers de curand cu un 518d G30 si mi s-a parut decent (eu vin de pe un F48 18d si un G01 30d). Pana la urma are 8.8s pt 0-100km/h (mai rapid ca seria 3 F3X 18d de ex). Are si o repriza decenta 80-120 km/h. Sigur, dupa standardele unui sedan premium, putem spune ca e lenta. Dar comparand-o ca si performante pe piata cu restul masinilor, e ok. Se poate preta unui condus linistit, axat pe confort (pt familie cu copii mici in spate). Mai ales la drum lung.

Edited by Sylver1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.