Jump to content

Bujie incandescenta rupta x5


flavvius

Recommended Posts

Stimate coleg, eu am scris destul de clar, acum daca nu reusiti sa faceti diferenta intre cuplul de strangere si cel de forfecare asta nu ma mai priveste pe mine.

Cuplul de strangere este stipulat pe cutia bujiei, cuplul de forfecare(adica de rupere) se poate gasi pe pagina producatorului si difera in functie de tipul materialului si de tipul bujiei, de 10mm de...mm.

Sper ca acum eate clar , nu de alta dar e tarziu, ma bucura gandul ca ajut pe cineva sa-si rezolve problemele intampinate si nu am obiceiul sa vorbesc aiurea fara sa ma documentez inainte.

Fara ironie, am inteles ca stai bine cu documentarea inainte sa scrii..

 

Cum stai cu partea practica?

Manual, cu mana, ai reparat destule sa explici din experienta, fizic?

 

90% din afirmatiile mele pe acest forum sunt din experienta personala, care e fara dubii cea mai buna invatatura personala.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

daca erau meseriasi nu rupeau bujia in _chiulasa_, din aceasta cauza eu nu i-as lasa sa desfaca _chiulasa_, exista trusa de extragere a bujiei incandescente fara desfacerea chiuloasei. Pot sa faca praf motorul daca nu stiu meserie, acesta este riscul, daca nu au stiut sa foloseasca o cheie dinamometrica reglata la cuplul de forfecare al bujiei incandescente ma indoiesc ca sunt capabili sa refaca motorul la loc asa cum e indicat in specificatii, ca sa nu mai punem la socoteala pretul pieselor, prezoane noi, garnituri, etc.

 

Spor!

Exista chei dinamometrice care au posibilitatea sa fie reglate si pt cuplul de forfecare, colegul nu inventeaza. O astfel de cheie costa din pacate cam 2000 lei. Marea majoritate a cheilor dinamometrice insa se regleaza doar la cuplu de strangere si nu este recomandat sa fie folosite si la desfacerea suruburilor/piulitelor. Cat costa intr-un service inlocuirea bujiilor incandescente si a releului?

Link to comment
Share on other sites

1571247208[/url]' post='2502836']

Fara ironie, am inteles ca stai bine cu documentarea inainte sa scrii..

 

Cum stai cu partea practica?

Manual, cu mana, ai reparat destule sa explici din experienta, fizic?

 

90% din afirmatiile mele pe acest forum sunt din experienta personala, care e fara dubii cea mai buna invatatura personala.

 

Nu intereseazĂŁ ,bre,pe nimeni.aici nu se bagĂŁ niciunu sub mașina cu cheile pe burta

Noi mergem la servis sa le reparam

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Fara ironie, am inteles ca stai bine cu documentarea inainte sa scrii..

 

Cum stai cu partea practica?

Manual, cu mana, ai reparat destule sa explici din experienta, fizic?

 

90% din afirmatiile mele pe acest forum sunt din experienta personala, care e fara dubii cea mai buna invatatura personala.

 

Da, am schimbat destule, ti-am explicat ca nu ĂŽmi place sa vorbesc aiurea, nu cred ca are rost sa pierd vremea in acest fel.

Noapte buna.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu intereseazĂŁ ,bre,pe nimeni.aici nu se bagĂŁ niciunu sub mașina cu cheile pe burta

Noi mergem la servis sa le reparam

 

Se cam baga. Eu sunt unu din ei. Una ca imi place si a doua pentru ca la ultima vizita la service mi-am dat seama ca au ajuns la o nesimtire inimaginabila. So... Revenind la subiect da.. Mai sunt pasionati care chiar fac munca asta la masina. Si sa fim seriosi BMW nu este greu de reparat,mai ales ca ai manuale mura-n gura.

Sprayul acela este bun de folosit de fiecare data cand schimbi bujiile. Te scuteste de batai de cap. In plus pe filet la bujie pun vaselina grafitata (doar putina).

Edited by Injectoru'6
Link to comment
Share on other sites

Salutari, fiindca un film face cat o mie de cuvinte poate va faceti timp sa urmariti videoclipul din link, cred ca e destul de lamuritor pentru toata lumea. Vizionare placuta.

 

In primul rand "mecanicul" ala e atat de habarnist incat nu stie ca o valoare cat mai mica a rezistentei unei bujii incandescente o face INUTILA!?

Si ca are o valoare oarecum precisa, 2-3 pana la 6 ohmi (0.5-2 ohmi pentru M47 https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e90-320d-lim/repair-manuals/12-engine-electrical-system/12-23-glow-plugs/6gGuqXi ) O valoare de zero bujia e "in scurt"..

 

Iar cand masori o rezistenta, NU CONTEAZA cum pui probele; acestea vor citi aceiasi valoare!

 

Mai are rost sa mai mentionez ca NU se verifica daca se inrosesc bujiile in aer liber, bujiile zilelor noastre??

 

Mai ai videoclipuri din astea care fac cat o mie de vrajeli/amageli/click_bait?

 

In plus pe filet la bujie pun vaselina grafitata (doar putina).

Corect, se cam baga cui ii place!

 

Iar pe filet se pune vaselina pe baza de aluminiu. Mi-a recomandat un mecanic bun!

Nu puneti vaselia cuprata, ca eu am constat ca am gresit.

 

Intr-o data viitoare Injectorul6, bujia super-intepenita se slabeste cu spray dar daca ai un flame-gun poti sa re-incalzesti local cat poti de bine chiulasa si cu un spray de congelare/racire dai pe corpul bujiei. Schimbul acesta fortat in temperaturi, intre doua piese mecanice, contractie vs dilatare duce la slabirea strangerii.

 

https://m.emag.ro/spray-racire-400-ml-8916/pd/D81S9VBBM/

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

In primul rand "mecanicul" ala e atat de habarnist incat nu stie ca o valoare cat mai mica a rezistentei unei bujii incandescente o face INUTILA!?

Si ca are o valoare oarecum precisa, 2-3 pana la 6 ohmi (0.5-2 ohmi pentru M47 https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e90-320d-lim/repair-manuals/12-engine-electrical-system/12-23-glow-plugs/6gGuqXi ) O valoare de zero bujia e "in scurt"..

 

Iar cand masori o rezistenta, NU CONTEAZA cum pui probele; acestea vor citi aceiasi valoare!

 

Mai are rost sa mai mentionez ca NU se verifica daca se inrosesc bujiile in aer liber, bujiile zilelor noastre??

 

Mai ai videoclipuri din astea care fac cat o mie de vrajeli/amageli/click_bait?

 

 

Corect, se cam baga cui ii place!

 

Iar pe filet se pune vaselina pe baza de aluminiu. Mi-a recomandat un mecanic bun!

Nu puneti vaselia cuprata, ca eu am constat ca am gresit.

 

Intr-o data viitoare Injectorul6, bujia super-intepenita se slabeste cu spray dar daca ai un flame-gun poti sa re-incalzesti local cat poti de bine chiulasa si cu un spray de congelare/racire dai pe corpul bujiei. Schimbul acesta fortat intre doua piese mecanice contractie vs dilatare duce la slabirea strangerii.

 

https://m.emag.ro/spray-racire-400-ml-8916/pd/D81S9VBBM/

 

Vezi ca ai deschis alt videoclip, mai incearca o data linkul....

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca ai deschis alt videoclip, mai incearca o data linkul....

Ok,

Orice mecanic pe lumea asta va scoate o bujie incandescenta cu o cheie tubulara in T, pentru balansarea fortei aplicate circular. Si fara cruce-cardanica pe prelungitor!

 

Nu schimbati bujii incandescente cu o cheie cu un brat! Numai circular nu e controlata rotirea unei chei cu prelungitor.. doar un brat

Riscati enorm sa rupeti bujia!

 

Tu esti doar victima unei reclame, din pacate..

Oameni buni orice mecanic care va arata cum se desface pe viu/live nu stiu ce la masina, puteti fi siguri ca a mai defacut acel lucru, de 2-3 ori inainte de a face filmarea! Ziceti merci ca va aratat cum se face si gata. Restul e numai treaba voastra! :popcorn:

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.