Jump to content

116i N43 2008 presiune ulei prea mare


Rotila Ovidiu

Recommended Posts

Salutare!

 

Am masina din August anul trecut si tot de atunci ma confrunt cu aceeasi problema: eroarea 30C1 Oil pressure control, static si lampa rosie in bord. Nu mi s-a aprins niciodata in mers, ci doar dupa ce mergeam ceva timp si o scoteam din viteza, imediat la cateva secunde se aprindea lampa. M-am tot documentat de peste tot, toti ziceau ca poate sa fie de la senzorul de presiune sau electrovalva hidraulica sa fie blocata/defecta. Zilele trecute am dat comanda atat de senzor cat si de valva si le-am inlocuit pe amandoua si surpriza: EROAREA INCA ESTE PREZENTA! M-am conectat cu ISTA+ si am observat la freeze frame ca defapt eroarea nu are nicio treaba cu relantiul, ci ea se intampla in mers. Am observat tot din eroare ca presiunea de ulei ar fi prea mare, ceea ce m-a pus pe ganduri. Am mai citit zilele astea pe un forum ca filtrul de ulei de la MANN (pe care eu il folosesc) e mai scurt decat cel de origine BMW si ii lipsesc niste garnituri de cauciuc. Ar putea acest lucru sa fie cauza presiunii ridicate? Trebuia facuta ceva resetare/programare dupa inlocuirea valvei? Masina merge perfect normal. Mai jos in poze eroarea si piesele ce le-am schimbat. Astept pareri. Multumesc!

 

https://ibb.co/xCvxnSh

https://ibb.co/vPcLygf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salutare! Revin cu un update pe acest topic. Masina am vandut-o anul trecut, dar problema era de la pompa de ulei. Cand am schimbat garnitura de la baia de ulei am constatat ca pompa a fost atinsa (baia era fisurata din cauza unui impact, asa am luat masina) si din nefericire a fost atinsa fix unde era pistonasul care facea presiune de ulei. Din pacate pistonasul nu mai reusea sa faca cursa completa, pompa intra in modul de avarie si baga presiune maxima (electro-valva de eliberare a presiunii era deconectata de ECU), de aici si eroarea mea de presiune prea mare. Ce am patit eu 1 la 1 milion, de cele mai multe ori e exact opusul, se duce pompa si nu mai face presiune. Sper sa fie de folos aceasta informatie persoanelor care se confrunta cu asa ceva, sau macar sa fie o alta pista pe care sa o exploreze.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.