Jump to content

F30 320i zgomot in rulare


Andreicatalin998

Recommended Posts

Nu-mi dau seama bine din film. E ceva cum zice bĂŁiatul

oare? Ar fi un rulment ceva atunci.

 

Cam așa s-ar auzi și la mine

 

Rulment/rulmenti spate.

Rulmentii ar trebui schimbati in pereche.

Salut ești sigur ca de la rulmenți spate ar fii? Mie mi se par trepidațiile in podea in fata, dacĂŁ da un service bun in București dedicat bmw?

Link to comment
Share on other sites

 

Salut ești sigur ca de la rulmenți spate ar fii? Mie mi se par trepidațiile in podea in fata, dacă da un service bun in București dedicat bmw?

Acum m-am uitat si am vazut ca e vorba de un x-drive.. cum nu poti deconecta fata de spate, nu prea poti sa iti dai seama. Nici cu tractiunea doar pe spate nu iti poti da repede seama, dar din ce in amintesc (am schimbat rulmenti pe spate) daca acceleram parca zgomotul se auzea un pic mai tare fata de neaccelerat..

 

Oricum, daca zgomotul il localizesti ca venind din centru-spate e din spate. Daca e mai spre fata atunci probabil fata.

 

Daca schimbi, incepe cu roata dinspre bordura, dreapta-spate sau dreapta-fata, daca dispare, atunci aia e.

Inca o data, foarte recomandabil sa schimbi in pereche.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

DupĂŁ ce am fost la 3 service uri bforce mi au dat un rĂŁspuns ca ei nu știu de la ce se aude , și ca am brațele superioare de schimbat , apb au spus ca ei cred ca e rulmentul fata stânga , adgarage au spus ca ei cred ca e rulmentul stânga

De obicei se uzeaza ma repede rulmentii de langa bordura. Ei primesc mult mai multe socuri, vibratii fata de cei de pe partea cealalta.

 

Sper asta sa te ajute in decizia cu, care parte sa incepi.

Link to comment
Share on other sites

De obicei se uzeaza ma repede rulmentii de langa bordura. Ei primesc mult mai multe socuri, vibratii fata de cei de pe partea cealalta.

 

Sper asta sa te ajute in decizia cu, care parte sa incepi.

 

Da dar sa ĂŽncep cu dreapta și sa nu fie sunt 1300lei totuși sa ma joc ca e dreapta sau stânga.. nu ĂŽnțeleg dc nu vor sa desfacĂŁ rotile dupĂŁ fata sa vada care e .. dureazĂŁ maxim 35-40 de min sa le dai jos

 

2 vs 1 mĂŁcar. La bforce poți sĂŁ nu mai calci :)

Da sa știi cam mediocri ... pentru prețurile pe care le au ..

Link to comment
Share on other sites

La bforce am fost de 2 ori si desi am plecat dezamagit prima oara am mai incercat o data si am plecat si mai dezamagit. Nu recomand.

 

Verifica diferential fata, daca e in stare incipienta e posibil sa rezolvi cu o completare de ulei, daca nu trebuie sa schimbi/reconditionezi grupul.

Pentru schimb, pret de nou diferential fata aprox 10.000 lei, sh 2.500 - 3.500 lei, manopera 400 - 600 lei.

Pentru reconditionare gasesti mai multi meseriasi pe net, recomand sa se foloseasca rulmenti cilindrici la reconditionare.

Link to comment
Share on other sites

La bforce am fost de 2 ori si desi am plecat dezamagit prima oara am mai incercat o data si am plecat si mai dezamagit. Nu recomand.

 

Verifica diferential fata, daca e in stare incipienta e posibil sa rezolvi cu o completare de ulei, daca nu trebuie sa schimbi/reconditionezi grupul.

Pentru schimb, pret de nou diferential fata aprox 10.000 lei, sh 2.500 - 3.500 lei, manopera 400 - 600 lei.

Pentru reconditionare gasesti mai multi meseriasi pe net, recomand sa se foloseasca rulmenti cilindrici la reconditionare.

 

Salut mulțumesc dar dacĂŁ trebuie sa schimb cutia de transfer vreau sa știu sigur ca e de acolo nu sa dau 80-90 de mill și sa nu fie din cutia de transfer

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut!

 

Am Ăâ˘i eu un topic deschis aici: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/183688-problema-huruit-intermitent-nerezolvata-la-reprezentana/#post_id_2447141 pe o problemĂŁ asemĂŁnĂŁtoare, dacĂŁ nu cumva aceeaĂâ˘i. Am schimbat Ăâ˘i rulment Ăâ˘i cauciucuri Ăâ˘i cutie de transfer (cel puĂâşin aĂâ˘a zic ei). A fost schimbat pe la 30.000 km la Bavaria ConstanĂâşa pe garanĂâşie dar ulterior mecanicul meu mi-a zis cĂŁ nu e semn de nicio "lucrare" pe sub.

Numai fiĂâşe Ăâ˘i bĂŁĂâ˘ini acolo, am ĂŽncercat iniĂâşial sĂŁ le iau apĂŁrarea cĂŁ s-au strĂŁduit, cĂŁ nu Ăâ˘tiu ce, sunt vai de capul lor. Iar cu "benveurile" astea F, nu Ăâ˘tiu ce sĂŁ zic, aĂâ˘a cĂŁ nu zic. Asta e, bucurĂŁ-te de restul maĂâ˘inii, pĂŁrĂâşile ei ok, cĂŁ dacĂŁ stai sĂŁ cauĂâşi sursa zgomotului ĂŁluia ĂŽnnebuneĂâ˘ti.

 

PS: cu anvelopele run-flat de iarnĂŁ, aproape nu se mai aude deloc. Poate chiar o fi de la anvelope, cine mai Ăâ˘tie...

 

Toate cele bune!

 

Trimis de pe al meu MAR-LX1A folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.