Jump to content

Ajutorm inlocuire airbag stage 2 cu un airbag stage 1


Recommended Posts

Buna ziua!

Sunt posesorul unui e90, an 2009, 177cp care a fost implicat intr-un accident, airbagurile sofer si pasager declansate. Am reusit cu greu sa gasesc toate piesele. Plansa de bord a venit cu tot cu airbag si nestiind nimic despre stage 1 si stage 2, nu am facut atentie iar la montaj dupa ce am pus la loc plansa de bord, constat ca airbagul din plansa este un stage 1 cu o singura mufa, iar eu pe masina aveam stage 2 cu doua mufe.

Care ar fi acum solutia cea mai simpla pentru rezolvarea acestei probleme?

Va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Cumperi un airbag cu 2 mufe si il montezi

Salutare six in line, multumesc pt raspuns.

As fi vrut sa stiu daca nu se poate face vreo adaptare la stage 1 si sa codez eventual modulul. Ideea este ca am gasit pe un forum bmw international procedura pentru schimbare airbag volan de la stage 2 la stage 1. (nu stiu daca am voie sa pun aici link asa ca ma abtin). Tipul a codat ulterior modulul si totul functioneaza. La mine daca fac analogie ar trebui sa functioneze la fel. Doar ca nu stiu pe care din cele 2 mufe trebuie sa o aleg, doar culoarea difera. Ulterior am sa incerc sa fac codajul pe care l-am vazut pe acel forum. Sumarul pt codaj ar fi acesta

 

1 la 4 (demontare volan, airbag, demontare cablaj, remontare etc)

5. Connect Esys, read ACSM & go into 3000 Directory

6. Change the following parameters

6a. "airbag_fahrer_stufe_2" to nicht_aktiv

6b. "adaptive_airbag_fahrer_vent" to nicht_aktiv

7. Save & Code FDL on ACSM

8. Clear error code with Esys or Tool32(or any other tool that can access ACSM.

Edited by basil87
Link to comment
Share on other sites

La tine nu merg facute aceste codari, tu nu ai modul ACSM si nici esys nu-ti merge

Mai bine vinde-o daca nu ai bani de un airbag, decat sa mai omori si pe cineva care sta in dreapta in caz de accident

Salut Razvan, multumesc pentru sfat. Nu vreau sa o vand, o sa o folosesc pt a merge cu ea la munca, nu transport pasageri cu ea, cel putin nu pt moment. De aceea am pus intrebarea pentru ca vreau sa fie airbagul functional. Ma cam doare la buzunar ca l-am platit deja odata, nu l-as plati din nou daca se poate adapta. Daca nu se poate adapta o sa renunt la idee si voi cumpara un Stage 2. Problema e ca nu e singura surpriza pe care o am...Pe langa airbag, n-am fost atent si acum trebuie sa fac rost si de suportii pt pahare si in plus de mini torpedoul din partea stanga sub comanda farurilor...Plansa pe care am cumparat-o a venit cheala si eu credeam ca doar o sa recuperez insertiile cromate...dar pe cand sa le pun, am vazut ca mai era nevoie si de cele enumerate.

 

Schimba airbag-ul, nu te mai juca cu siguranta

Salut matose, merci pt sfat, cum ziceam mai sus, daca nu reusesc sa il codez pe cel pe care-l am, asta voi face, o sa comand un alt airbag si il voi instala.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.