Jump to content

Ajutor BMW e46


Bogdan d

Recommended Posts

Salut ! Sunt nou pe grup și aș dori sĂŁ achiziționeze un BMW e46 din 2004 fl 318 benzina de 143 cp. MașinĂŁ are 260.000 km ( ireali sigur dar nu este asta problema ). Masina are trapa , geamuri electrice fata-spate , clima automata , volan in 3 spițe dar fara comenzi , senzori spate, semi piele etc lucruri mai puțin importante dar mi se pare dubios prețul care este de doar 1600 euro . Mașina are numere roșii scoase . As vrea sa mĂŁ duc sĂŁ o vĂŁd . Puteți sĂŁ ĂŽmi spuneți la ce sa mĂŁ uit când o sĂŁ mĂŁ ĂŽntâlnesc cu vânzĂŁtorul ?. AdicĂŁ totuși 1600 euro nu este o sumĂŁ mare dar cumpĂŁr masina sĂŁ mĂŁ folosesc de ea ĂŽn viața de zi cu zi și cei drept prețul mĂŁ ĂŽncântĂŁ . Credeți cĂŁ pretul este unul corect ?
Link to comment
Share on other sites

E posibil sa fie corect.

 

Ala e un motor nereusit, l am avut si eu, cu parerea asta am ramas.

 

Nu exista motor perfect.

 

Dar sa iti raspund la intrebare: uita te la rugina aripi fata spate si praguri, la motor la pierderi ulei, vezi daca miroase a ulei incins sub capota, intreaba daca mananca peste 2 litri la schimb ca i cam mult.Avem colegi pe forum carora nu le mananca de la schimb la schimb, depinde de pareri.Mergi cu ea si vezi daca iti place.

 

Iti cumperi masina tu, deci tu sa fii multumit!

Edited by ingineru'
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Din ce cauza spui cĂŁ este un motor nereușit ?

Parera mea: motorul ala nu trage, pe la toate garniturile pisa ulei, consum de 15-16 in Bucuresti aveam.Consumul era ultima grija :)))))

 

Dar avantajul e ca piesele sunt ok, nu s scumpe ca la modelele mai noi.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Am si eu motorul ala si nu sunt de acord cu ce a spus inginerul. Motorul chiar merge foarte ok, e in mintile lui, consuma cu 2 l/100km mai putin decat motorul de 2 litri pe care l-a inlocuit... Spre exemplu, merge mai bine (trage mai bine si consum mai redus) decat un 2 litri 177 cp de pe un hyundai i40 din 2017... Nu este cel mai rafinat si nu suna la fel de bine ca cel de sase cilindri, e adevarat...

Problema ca este un motor destul de modern si de pretentios pentru vremea lui... Este modern chiar si dupa standardele mai recente.... Si nu toata lumea se pricepe sa umble prin ele....

Parerea mea: nu te bucura foarte mult la cei 1600 de euro daca nu ai pusi deoparte cel putin inca atat pentru primul an in care o sa mergi cu el...mai ales ca ai zis ca o sa mergi zilnic cu el.

Trebuie sa iti asumi costuri de aducere a lui in parametri foarte buni. Este putin probabil sa fie foarte ok cand il iei. Spre exemplu, intr-adevar, curge ulei pe la toate incheieturile, pompa de vacum, garnitura capac motor, capac posterior chiulasa etc.... Multe seturi de o-ringuri nu se gasesc decat pe original (ceea ce este bine, pe de o parte) si sunt destul de scumpe...cand se aduna, s-ar putea sa te sperii. Trebuie sa iei in calcul o distributie, un vanos etc.

Al meu nu consuma mult ulei, cam 1,5 litri la schimb, dar motorul asta este predispus sa manance ulei, de obicei sunt simeringurile la supape, mai rar schimbat segmenti.

Daca ai cateva ore la dispozitie, s-a scris destul de mult despre motorul asta, e destul de controversat.

La mine, dezamagirea nu a fost motorul, cat mecanicii care mi-au mancat aprox 3000 lei pe pareri... Nu faceau decat sa isi puna mainile in cap si sa imi spuna cate probleme sunt cu motorul asta, sa ma puna sa shimb piese in prostie fara sa stie.... Pana am ajuns la Florin din Chitila care m-a rezolvat repede de fiecare data si care a zis ca e un motor foarte bun, doar ca are cateva chestii la care sa fii atent...

Concluzia este ca, la pretul asta, prima chestie pe care trebuie sa o verifici este caroseria, adica rugina, ii place masina asta ruginii de parca este prajitura daca are rugina, fugi cat poti de tare, nu ai sanse sa ii dai de cap (eu am luat-o cu o pata de rugina cat buricul degetului pe aripa stanga si dupa trei ani era o gaura prin care bagai trei degete). Si trebuie sa fii constient ca va fi nevoie sa mai bagi niste bani, aproximativ tot atat, in piese care vor cadea in primul an,

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Parera mea: motorul ala nu trage, pe la toate garniturile pisa ulei, consum de 15-16 in Bucuresti aveam.Consumul era ultima grija :)))))

 

 

dry.gif nu trage...fata de ce ? in comparatie cu ce ? masina/motor ?!

 

sunt 143 cp / pe 1390-1400 kg (in functie de dotari si caroserie)

 

da, daca vii de pe 200 cp-250cp-300cp...da, nu trage !

Edited by wind-3er
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

dry.gif nu trage...fata de ce ? in comparatie cu ce ? masina/motor ?!

 

sunt 143 cp / pe 1390-1400 kg (in functie de dotari si caroserie)

Este parerea mea, atata tot.

 

E ca la femei, nu toti avem aceleasi pareri sau gusturi .

 

Initiatorul topicului a cerut o parere.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut ! Sunt nou pe grup și aș dori sĂŁ achiziționeze un BMW e46 din 2004 fl 318 benzina de 143 cp. AdicĂŁ totuși 1600 euro nu este o sumĂŁ mare dar cumpĂŁr masina sĂŁ mĂŁ folosesc de ea ĂŽn viața de zi cu zi și cei drept prețul mĂŁ ĂŽncântĂŁ . Credeți cĂŁ pretul este unul corect ?

 

1. cauta aceiasi motorizare pe net, vezi ce pret au respectivele masini.

2. N42 - cauti pe forum si o sa vezi destule pareri (o minima investitie de 1500-2000 de lei este necesata - cel putin pentru motor )

3. rugina ( aripile fata/spate - problema comuna)

4. ambreaj-volant...la km aia...posibil sa necesite schimbare.

5. daca nimeresti una ok, clar nu o sa fie 1600.

6. bafta.

7. putere/consum = nu este avion, dar nici lesinata nu e.

8. incearca sa mergi cu mai multe masini cu motorizarea asta si o sa vezi.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

sunt 143 cp

 

da, daca vii de pe 200 cp-250cp-300cp...da, nu trage !

Vin de pe 150 cp pe 143 cp, deci diferenta e infima.Masina actuala are tot 143, deci asemanator.

 

Iar motorul ala chiar nu trage!Vorbim de cai, nu de cuplu.

 

Nu le mai lua personal.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.