Jump to content

martor airbag aprins e91


Recommended Posts

Salutare tuturor. Am un E91 si am avut o problema la mecanismul de la trapa panoramica, a trebuit sa-l schimb in cele din urma.

Problema e ca dupa ce am reparat trapa am ramas cu eroarea de airbag aprinsa, precizez ca a trebuit sa scot mufele de la airbag-urile laterale de sus de sub plafon si le-am pus la loc dupa ce am terminat cu trapa. Imi apare eroarea CC ID 97, o sa atasez poza .

Care ar fi cauza de mi sa aprins acest bec airbag care este insotit si si de cel de la centura, ori nu am pus bine mufele sub plafon desi eu zic ca le-am pus ori in timpul lucrarii am stat cu genunchii pe scaunul de la pasager si as fi rupt acea plasa

Astept pareri sau cine a mai patit asta.

Link to comment
Share on other sites

Acestea sunt erorile care mi le arata.

 

Ai deconectat bateria inainte de a deconecta airbaguri?

Daca nu atunci de aceea apar erori.

Tester dedicat marcii le sterge.

 

 

Nu am deconectat bateria, pur si simplu mi-am facut treaba si dupa ce am pus tot la loc m-am trezit cu becurile aprinse

post-97983-0-22870500-1595689644_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Trebuie resetate airbagurile cu inpa sau ista-d.

 

Trebuia sa deconectezi bateria cand ai ajuns la conectorul airbagului si sa te fi gandit.

In manual recomanda clar, mai mult decat atat, deconectarea alimentarii e obligatorie pentru ca reconectarea airbagului poate sa duca la declansarea lui si asta poate duce la accident pentru cel care lucreaza..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Trebuie resetate airbagurile cu inpa sau ista-d.

 

Trebuia sa deconectezi bateria cand ai ajuns la conectorul airbagului si sa te fi gandit.

In manual recomanda clar, mai mult decat atat, deconectarea alimentarii e obligatorie pentru ca reconectarea airbagului poate sa duca la declansarea lui si asta poate duce la accident pentru cel care lucreaza..

Am inteles, o sa merg la un service sa mi le reseteze, mersi !

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat problema, unu din firele de la airbagul de la cap dreapta fusese prins de un surub si facea masa cu caroseria, l-am scos si izolat si am mers la cineva si mi-a resetat erorile si totul e ok

Cum ti-ai dat seama ca firul dadea la masa?

Ce eroare a aratat?

 

Bine ca ai rezolvat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.