Jump to content

Achizite masina


Liquid_dimi

Recommended Posts

Salut baieti,

 

A venit vremea sa imi achizitionez un auto, si sa intru si eu in randul poseosrilor BMW.

Bugetul este de 45000 e;

Ca si motorizare ma gandes la un 3.0 biturbo;

Sunt putin confuz, nu stiu daca sa merg pe un seria 5 /7 sau X6;

Sau mai bine spus, unde m-as incadra cu banii!?

 

Imi puteti spune care este cea mai costisitoare dintre ele? De ce anume sa ma feresc|!?

 

Astept opinia voastra cu interes.

Edited by Liquid_dimi
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai un Suv e mai costisitor ca un sedan din orice punct de vedere, ĂŽnsĂŁ cred ca nu conteazĂŁ asta când ai 45 k pentru o mașina

 

 

Din pacate 45 k, nu sunt de ajuns pt un suv (x6) corect.

Eu sunt cam zgarcit in general....

Ca si buget pentru intretinere (aici includ absolut tot - mai putin motorina) m-am gandit undeva la 1800 - 2000 ron / luna.

 

Banuiesc ca nu-s ok cu calculele, nu!?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Astea ĂŽnseamnĂŁ un 25.000 RON pe an aproximativ, asta ĂŽnseamnĂŁ prea mult, daca iei o mașina in mințile ei si ai puțin noroc, nu ar trebui sa bagi bani decât in consumabile si cam atât.

 

Cu bugetul ala pe luna doar pentru ĂŽntreținere poți sa ti iei liniștit SUV.

 

Ia ti liniștit ce mașina vrei, dar ĂŽncearcĂŁ sa iei una care a fost ĂŽntreținutĂŁ ok si sa nu aibĂŁ accident sau km dați inapoi, adicĂŁ sa te interesezi cat poți de mult despre istoricul ei.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Astea ĂŽnseamnĂŁ un 25.000 RON pe an aproximativ, asta ĂŽnseamnĂŁ prea mult, daca iei o mașina in mințile ei si ai puțin noroc, nu ar trebui sa bagi bani decât in consumabile si cam atât.

 

Cu bugetul ala pe luna doar pentru ĂŽntreținere poți sa ti iei liniștit SUV.

 

Ia ti liniștit ce mașina vrei, dar ĂŽncearcĂŁ sa iei una care a fost ĂŽntreținutĂŁ ok si sa nu aibĂŁ accident sau km dați inapoi, adicĂŁ sa te interesezi cat poți de mult despre istoricul ei.

 

 

Ma gandeam sa iau de pe bmw.de ( dar nu premium selection ca nu ma incadrez; alea sunt undeva la 49.000; Sa spun asa, de pe bmw.de dar nu premium selection; Ma gandesc ca au istoric, si sunt Ok, daca-s de la dealer BMW; undeva pe la 65 - 70 k km) An fabricatie 2017.

 

Crezi ca am sanse?

 

Cat sa coste adusul in tara? Inca 1000 e ?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Cat sa coste adusul in tara? Inca 1000 e ?

 

Mi-am adus eu recent un e39 pe platforma CMR pana la Constanta vreo 700 de euro am platit, daca o aduceam pe roti tot p-acolo ieseam sau chiar mai mult decat platforma. Inmatriculatul... RAR cu tradus acte si alte texe in jur de 1000 de lei.

 

EDIT: Daca vrei pot sa-ti recomand pe cineva de incredere care se ocupa de tot, tot aceasta persoana a vorbit pentru mine la dealer, verificat acte etc si tot el mi-a gasit si platforma. Eu l-am gasit pe youtube :) Se poate deplasa si la cerere pana la dealer daca vrei sa-ti aduca masina pe roti.

Edited by Itarachiu
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

https://www.bmw.de/de/topics/gebrauchtfahrzeuge/gebrauchtwagenboerse.html#/bookmark=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

 

 

Eu as lua o pe aia din Achern.

 

Multumesc pentru linck;

 

ufff. Nu stiu de ce, dar ca prima varianta, as merge pe un SUV, X6, poate chiar si un X4, - noul model; Seria 5-ul , G30, nu stiu de ce, dar este ceva cu el, care nu ma atrage la exterior;

 

Designul, parca nu ar fi pt europeni... As face compromisul cu seria 5, doar ca sa imi achizitinez un BMW, si tinand cont de pret achizitie/ intretinere/ etc, doar asa...

 

Nu prea ma incata seria 5!

 

Prefer culoare exterioara - negru, nu negru cu nunanta de albastru ( desi recunosc, nu cred ca am observat in realitate culoarea)

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,

 

A venit vremea sa imi achizitionez un auto, si sa intru si eu in randul poseosrilor BMW.

Bugetul este de 45000 e;

Ca si motorizare ma gandes la un 3.0 biturbo;

Sunt putin confuz, nu stiu daca sa merg pe un seria 5 /7 sau X6;

Sau mai bine spus, unde m-as incadra cu banii!?

 

Imi puteti spune care este cea mai costisitoare dintre ele? De ce anume sa ma feresc|!?

 

Astept opinia voastra cu interes.

 

Din ce observ esti cam setat pe X6, cred ca poti gasi unul 4.0d in bugetul tau fara probleme. Tine cont ca X6-le este platforma F, deci cea veche, seria 5/7 sunt G, alta tehnologie, alte interioare.

Suv-urile intotdeauna vor fi mai scumpe la achizitie decat sedan-urile, dar deja a aparut noul X6, trebuie sa tii cont si de asta.

Costurile estimate de tine cu intretinerea sunt exagerate, asta daca nu cumva mergi 10k de km pe luna.

 

Tu cunosti cel mai bine in ce conditii folosesti masina: daca mergi mai mult in oras si singur in masina, X6-le nu prea isi are sensul.

Pentru drum lung e mai bun un seria 7, etc

 

Alege sa o cumperi de la un dealer BMW si verifica si tu istoricul masinii inainte sa ti-o aduca.

Link to comment
Share on other sites

 

Da, inteleg unde bati.

 

Atunci bugetul era de 30.000 e,

 

Intre timp am avut alte prioritati, printe care un Megane 3 GT Coupe pt sotie, etc...

 

Acum am buget putin mai bun, tinand cont si de inflatie, care afecteaza si EURO, nu doar leul...

Link to comment
Share on other sites

Da Sdc, omul nu a mai luat atunci, acum are un buget mai mare, e normal, se gândește sa ia altceva si chiar daca nu ĂŽși ia nimic, nu ma deranjat ca am ĂŽncercat sa l ajut si nu o sa ma deranjeze sa i scriu nici in 2023 daca cumva mai sta si pana atunci, aia e problema lui.

 

Nu e ca si cum suntem obligați sa i rĂŁspundem sa ne pierdem timpul.

 

 

Cum a zis Radu, ia l de la un dealer auto si mai verifica l si tu ĂŽnainte.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

 

Eu as zice ca volanul a fost schimbat. Modelul acela (cred ca) era pus pe pre-facelift si vad butoane pentru cruise control adaptiv, dar nu vad radarul in bara fata.

La modelele care nu au fost echipate cu faruri de ceata, s-a pus buton pentru ele? Masina asta are butonul, dar nu are farurile.

Link to comment
Share on other sites

Nu as recomanda X6, F-ul este prea trist in interior si te-ai plictisi repede de el. Ori mai puni bani sa iei G06, ori m-as orienta catre un sedan, din gama G.

Vorbesc cel putin din punctul meu de vedere, care tin foarte mult la acest aspect si am luat in considerare la un moment dat si X6.

 

PS: Acum vad c-ai mai postat si acum 3 ani despre acelasi lucru. Tu vrei sa-ti iei masina, pana la urma? :))

 

Samsarica. Au acelasi tipar in a scrie anunturi toti. Fugi mancand pamantul.

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.