Jump to content

eroare 0048DC


Recommended Posts

la o accelerare mai puternica in timpul unei depasiri mi-a aparuto eroare cu motorasul galben in bord si masina nu ma tragea si nu se mai tura. am facut un test cu Carly si a aparut doua coduri de eroare si anume 0048DC-boost prssure sensor,plausibility si 003F25-charge air hose monitoring sa fie de la dpf?

post-90293-0-77810800-1615711505_thumb.jpg

post-90293-0-27385900-1615711583_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pune diagnoza ISTA ca sa iti arate codul de eroare corect si descrierea corecta, dupa asta verifici si valorile ca sa iti faci o idee ce functioneaza si ce nu, interfetele astea universale mai rau fac decat bine, ajungi sa schimbi jumate de masina. Cel mai probabil ai o singura eroare (senzorul defect) iar a 2-a vine in completarea ei.
Link to comment
Share on other sites

Dar ISTA il folosesti cu iCom sau cu interfata de 2 milioane..?

Zi mai multe sa stim si noi.

 

Cred ca il foloseste cu cablu usb care ii incarca si telefonul, altfel nu-mi explic fraza asta "imi strica frm-ul" am pus ista d pe propria masina de minim 100 de ori si n.am avut niciun frm ars.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu este cablu de telefon. Este un cablu cu mufa usb pe o parte iar pe cealaltĂŁ mufĂŁ care se introduce la mașinĂŁ. Diagnoza am achiziționat-o de pe carpulse.ro.pachetul conținea un stick USB cu ista și acel cablu prețul a fost de 550 lei. Nu este originala
Link to comment
Share on other sites

Nu este cablu de telefon. Este un cablu cu mufa usb pe o parte iar pe cealaltĂŁ mufĂŁ care se introduce la mașinĂŁ.

 

Nu este originala

 

Sa ne intelegem, interfata originala e cea pe care o vinde dealerul.

Restul sunt chinezarii.

Dar intre a folosi Ista cu cablu cu usb la un cablu la un capat si adaptor OBD in celalalt si ICOM, ICOM e cel care este recomandabil a fi folosit la ultimile modele..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat acea diagnoza sa o folosesc doar pt.masina mea, nu am atelier auto. Nu se merita ista originala pwntro a verifica doar mașina mea. Aia pe care am cumpĂŁrat-o a fost teapa. Acum folosesc carly pe tru bmw. Nici atelierele auto nu aui diagnoza originale ci universale
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat acea diagnoza sa o folosesc doar pt.masina mea, nu am atelier auto. Nu se merita ista originala pwntro a verifica doar mașina mea. Aia pe care am cumpărat-o a fost teapa. Acum folosesc carly pe tru bmw. Nici atelierele auto nu aui diagnoza originale ci universale

Omule, ce au service-urile auto e "normal" sa aiba testere universale.

Doar daca sunt specializati pe o marca anume atunci au tester pe marca respectiva. E in interesul lor sa aiba tester dedicat.

 

Faptul ca tu ti-ai luat plasa sau ca crezi ca Ista "merge si asa" cu interfata aceea, tu esti exemplul cu neplaceri..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.