Jump to content

Zgomot diferențial sau turbinĂŁ? E90 320d


METH

Recommended Posts

VĂŁ salut!

Are deja o sĂŁptĂŁmânĂŁ de când face așa, predominant când e motorul rece dar se aude uneori și când e cald. Doar in sarcinĂŁ,niciodatĂŁ la relanti,și ĂŽn Drive și ĂŽn Neutral. Am fost pânĂŁ acum la 2 mecanici care au pĂŁreri ĂŽmpĂŁrțite. Nu m-aș grĂŁbi sĂŁ schimb diferențialul și nici turbina sa o recondiționez. Vreo idee ce ar putea fi? A mai ĂŽntâlnit cineva problema asta? Intensitatea sunetului crește și scade concomitent cu turometrul,face doar in viteza a 2-a și a 3-a. E90 320d automat.

 

 

Aștept pĂŁreri,mersi!

Link to comment
Share on other sites

Și mie ĂŽmi sunĂŁ a turbina.. in cazul de fațĂŁ oare exista risc daca mai circul cu ea așa vreo 1000 de km sau ar trebui schimbata/recondiționatĂŁ când sunĂŁ așa? Am sĂŁ mĂŁ duc astĂŁzi din nou la service sĂŁ-mi verifice jocul in ea.

Mersi!

Edited by METH
Link to comment
Share on other sites

Și mie îmi sună a turbina.. in cazul de față oare exista risc daca mai circul cu ea așa vreo 1000 de km sau ar trebui schimbata/recondiționată când sună așa? Am să mă duc astăzi din nou la service să-mi verifice jocul in ea.

Mersi!

Lasa verificatul jocului din ..

Schimba turbina, reconditionata sau nu, si cu, ceva garantie.

 

Vrei sa iti spunem noi cat mai tine o turbina suierand??

:hyper:

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pune niste WD40 in orificiul ala de la compesorul AC ca sa ajunga la rulmentul acelei role antrenate de curea si lasa asa peste noapte, daca dispare maine dimineata suieratul, de acolo e. Acum daca zici ca nu iti mai functioneaza deloc AC-ul..., poate nu e in interiorul lui totusi si nu iti merge ca nu mai e freon in instalatie, dar asta trebuie sa fi sesizat de mai demult.

Daca e de la rulmentul ala din rola de la compresorul de Ac, ai scapat relativ ieftin. e 370 ron un kit. parca... poate gasesti mai ieftin

 

https://www.pieseauto.ro/fulie-compresor-ac/fulie-ambreiaj-compresor-bmw-seria-1-seria-3-332008465.html

 

Asta e pt pt Denso , cod GF40, sau Denso 5SE12C conform realoem.com (64526987766)

Edited by Andrei_86
Link to comment
Share on other sites

Freon este in instalație,la fel și presiune. Problema este cĂŁ mecanicii ĂŁștia se grĂŁbesc sĂŁ punĂŁ un diagnostic fara sa le ia pe rand. N-am gĂŁsit pânĂŁ acum unul interesat și cu rĂŁbdare sĂŁ verifice ce și cum..

Am comandat un compresor și astĂŁzi mĂŁ duc sĂŁ vĂŁd ce rezolva bĂŁieții.. sau nu! Revin cu update.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.