Jump to content

recomandare service mecaica


florea2

Recommended Posts

Salut, am un X3 2015 si de aproximativ 1 an produce un zgomot pe care eu il percep in zona dreapta fata de tipul clanc-clanc-clanc , ca un balanganit, un joc scurt al unei piese. Se intampla atunci cand trec peste gropi/denivelari mici atat cu rotile din fata cat si Uneori cu rotile din spate. Sau cand urc/cobor o bordura.

 

Am fost in 5-6 service-uri, toti au dat din umeri, totul pare in regula. Cineva imi spunea ca face de la caseta de directie, ca asa fac toate..ca e boala lor, dar nu e sigur.

 

Am facut test de amortizoare sunt la 70%, pentru a reproduce zgomotul , nu s-a auzit nimic, nici la acel test de tip ITP cand rotile sunt miscate stanga-dreapta, nu se aude nici cand masina este suspendata si mecanicul misca roata . Am schimbat flansele amortizoare degeaba la recomandare unui priceput.

 

Va rog, daca imi puteti recomanda un service/mecanic in zona Prahova/Ilvof/Bucuresti.

 

Platesc cat trebuie , doar sa aiba rabdare si pricepere. Cei la care am fost..incaseaza amarata de constatare..misca pe ici pe colo 3 piese si spun ca n'are domle nimic ..desi clar are.

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Salut, am un X3 2015 si de aproximativ 1 an produce un zgomot pe care eu il percep in zona dreapta fata de tipul clanc-clanc-clanc , ca un balanganit, un joc scurt al unei piese. Se intampla atunci cand trec peste gropi/denivelari mici atat cu rotile din fata cat si Uneori cu rotile din spate. Sau cand urc/cobor o bordura.

 

Am fost in 5-6 service-uri, toti au dat din umeri, totul pare in regula. Cineva imi spunea ca face de la caseta de directie, ca asa fac toate..ca e boala lor, dar nu e sigur.

 

Am facut test de amortizoare sunt la 70%, pentru a reproduce zgomotul , nu s-a auzit nimic, nici la acel test de tip ITP cand rotile sunt miscate stanga-dreapta, nu se aude nici cand masina este suspendata si mecanicul misca roata . Am schimbat flansele amortizoare degeaba la recomandare unui priceput.

 

Va rog, daca imi puteti recomanda un service/mecanic in zona Prahova/Ilvof/Bucuresti.

 

Platesc cat trebuie , doar sa aiba rabdare si pricepere. Cei la care am fost..incaseaza amarata de constatare..misca pe ici pe colo 3 piese si spun ca n'are domle nimic ..desi clar are.

 

Multumesc !

Recomand sa mergi la cele consacrate din Bucuresti gen Servic3 Team , APB, Dormag. Zgmotul e unul metalic sau de scârțâit ?

Edited by Stefan2020
Link to comment
Share on other sites

Salut, am un X3 2015 si de aproximativ 1 an produce un zgomot pe care eu il percep in zona dreapta fata de tipul clanc-clanc-clanc , ca un balanganit, un joc scurt al unei piese. Se intampla atunci cand trec peste gropi/denivelari mici atat cu rotile din fata cat si Uneori cu rotile din spate. Sau cand urc/cobor o bordura.

 

Am fost in 5-6 service-uri, toti au dat din umeri, totul pare in regula. Cineva imi spunea ca face de la caseta de directie, ca asa fac toate..ca e boala lor, dar nu e sigur.

 

Am facut test de amortizoare sunt la 70%, pentru a reproduce zgomotul , nu s-a auzit nimic, nici la acel test de tip ITP cand rotile sunt miscate stanga-dreapta, nu se aude nici cand masina este suspendata si mecanicul misca roata . Am schimbat flansele amortizoare degeaba la recomandare unui priceput.

 

Va rog, daca imi puteti recomanda un service/mecanic in zona Prahova/Ilvof/Bucuresti.

 

Platesc cat trebuie , doar sa aiba rabdare si pricepere. Cei la care am fost..incaseaza amarata de constatare..misca pe ici pe colo 3 piese si spun ca n'are domle nimic ..desi clar are.

 

Multumesc !

 

Salut,

 

O sa te rog din suflet sa tii topicul asta viu deoarece am fix aceeasi problema doar ca la un E84. Eu am fost la unul dintre service-urile sugerate insa am patit ca si tine, mi-au spus ca am pareri. Ce-i drept, cred ca doar o alta persoana la fel de fixista si atenta ca mine ar observa zgomotul deoarece este foarte redus dar e clar ca exista, stiu cum ar trebui sa ruleze masina pe drumuri nu tocmai "coala de hartie". Sigurul care a sesizat zgomotul, in cazul meu, a fost un baiat care s-a ocupat acum vreo 2 luni de geometria rotilor (am schimbat brate, bucse, bielete si tot ce mai era pe la roti) si tragand de roti mi-a zis la un mom. dat "vezi ca ai un mic joc ori in caseta, ori in coloana volanului). Dar cum ei nu se ocupau decat cu geometria, am fost iar la service si iar mi s-a spus, intr-un mod elegant, ca eu caut probleme unde nu sunt...

 

Multumesc si bafta macar tie, la a gasi problema!

Link to comment
Share on other sites

i tragand de roti mi-a zis la un mom. dat "vezi ca ai un mic joc ori in caseta, ori in coloana volanului). Dar cum ei nu se ocupau decat cu geometria, am fost iar la service si iar mi s-a spus, intr-un mod elegant, ca eu caut probleme unde nu sunt...

 

pt probleme pe partea de directie, poti incerca sa mergi la o constatare la tureal, se ocupa si cu reconditionare de casete de directie

eu am schimbat la ei ax coloana de directie, dupa ce si la reprezentanta mi-au zis ca am un joc din ax

Edited by mariusmsd
Link to comment
Share on other sites

pt probleme pe partea de directie, poti incerca sa mergi la o constatare la tureal, se ocupa si cu reconditionare de casete de directie

eu am schimbat la ei ax coloana de directie, dupa ce si la reprezentanta mi-au zis ca am un joc din ax

 

Multumesc pentru sugestie, voi incerca si la ei. Nu mai am nimic de pierdut, oricum am epuizat toate variantele care mi-au trecut prin cap :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Multumesc pentru sugestie, voi incerca si la ei. Nu mai am nimic de pierdut, oricum am epuizat toate variantele care mi-au trecut prin cap :)

 

Am avut si eu aceeasi problema si am schimbat bratele inferioare fata. Cei de la APB mi-au facut constatarea si mi-au zis direct ce trebuie schimbat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.