Jump to content

BMW E60 sau E90?


Paul1412

Recommended Posts

Salut, doresc sa-mi achizitionez ori un E90 anii 2007-10 sau un E60 putin mai vechi.

Vreau pareri despre motoarele mici a acestor 2 modele, vreau un motor mai micut de care sa ma bucursi sa fie cat de cat fiabil dar sa nu il (chinuiesc).

Tin sa mentionez ca sunt incepator insa masina o voi cumpara peste cateva luni, momentan conduc un Renault Espace al parintilor deci nu este o problema ca sunt 2 modele mai mari.

Nu ma intereseaza anul fabricatiei ci doar motorul si senzatia pe care o sa mi o ofere masina, nu vreau multa performanta o sa o i au incet in viitor poate o sa trec la motoare mai mari dar momentan vreau o masina pe care sa o modific doar estetic nimic performanta. Mentionez ca as vrea sa o modific mai mult la Exterior.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Paul, nu sunt eu politistul forumului dar tu ai mai deschis si alte topice pe aproape aceiasi tema..

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/191794-bmw-e60-520d-sau-520i/page__pid__2541775#entry2541775

 

Iti sta mai bine daca citesti si TE INFORMEZI din ce s-a scris aici deja pe forum.. o simpla cautare te lamureste in privinta multor intrebari care cu siguranta sunt de gasit raspuns.

Te asigur ca altii au pus intrebari la care inca nu te-ai gandit..

Succes la citit!

 

(..inca nu te "parasc" la moderatori ca deschizi topice pe aceiasi tema.., care, ghici ce, inchid topice si chiar le sterg)

 

Sa stii ca nu primesti mai multe raspunsuri daca deschizi mai multe topice... / depinde doar de cine intra la momentul cand tu faci topicul, SI DACA ARE CHEF SA MAI SCRIE A SUTA OARA ACELASI LUCRU; succes si la asta. ;) ma refer la aia care obisnuiesc sa intre sa mai si scrie parerea lor.

 

Asa cum am spus mai sus, cel mai bine citeste, citeste si iar citeste, si cauta sa si intelegi; apoi pune intrebarile, daca le mai ai.

 

Asa am facut si eu, da eu.

 

Si ca sa nu fiu "rau" pana la capat.

Raspunsul potrivit a ce te intrebi mai sus este, E90 sau E91 de 163cp cu motorul M47 (nu N47) este cel mai fiabil motor. Si este unul dintre ultimile modele carora le sta bine sigla bmw, ca si pe strada la drumuri lungi..

(Sari peste toate versiunile de motoare N47, daca vrei sa iti simplifici viata/cautarile)

La versiunile pe benzina nu le-am tinut socoteala; chiar daca bmw inseamna motor pe benzina.. altii or vrea sa iti spuna mai multe; mergi pe certitudinea lor..

 

Dar cum E90 e un model vechi, IN MINTILE LUI adica cu intretinere ieftina, NU O SA GASESTI. Crezi ca senzatia pe care tu o incerci, altii NU au incercat-o pana la uzura la care a ajuns la tine???

 

 

Mai tii minte ce ti-am scris in primul post din linkul de mai sus?

Iti spun cu alte cuvinte; BMW ESTE O MASINA CARE SUGE BANI, daca e vechi..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Chiar daca detin un E90, personal nu as recomanda 320d m47. Motor fiabil, dar de generatie veche, e zgomotos si are un sunet aspru. O alternativa mai buna ar fi din punctul meu de vedere un C Klass 180 kompressor, generatia 2007-2014. Un motor pe benzina relativ micut, dar cu putere aproape decenta si e silentios si foarte fiabil. Am citit prin reviste numai de bine despre C180 si cunosc pe cineva care detine de multi ani modelul asta.Si chiar s-a dovedit fiabil in timp. Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

Ati auzit de programul UE "fit for 55"? Adica sa scada emisiile de carbon cu pana la 55% pana in 2030, De acum inainte trebuie sa ne orientam de la mild hibrid in sus...cred ca in urmatorii ani masinile sh, cu predilectie diesel nu vor mai avea cautare....
Link to comment
Share on other sites

Ati auzit de programul UE "fit for 55"? Adica sa scada emisiile de carbon cu pana la 55% pana in 2030, De acum inainte trebuie sa ne orientam de la mild hibrid in sus...cred ca in urmatorii ani masinile sh, cu predilectie diesel nu vor mai avea cautare....

Crezi ca dieselul euro 6 o sa sughite?

(Ehe, e atat de departe 2030 ca euro 6 o sa fie oale si ulcele...)

 

As vrea sa tin E90 pana atunci! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.