Jump to content

X1 F46 2016 - troncane pe macadam


StefanJ

Recommended Posts

Salutare colegi,

 

Am un zgomot pe fata dreapta pe care cei de la service ĂŽncĂŁ nu l-au putut depista.

 

Pe macadam, sau drum neasfaltat si cu pietre, sau la trecerea peste liniile de tramvai, se aud troncanituri destul de deranjante pe drepta fata. Pe stanga se aud rareori.

 

Masina este sDrive 18d, 2016, rulaj aprox 166k.

Am schimbat bucsele hidraulice de la bratul inferior (au pus Mahle), si bieletele antirului.

Pivotii inferiori sunt perfecti, nu au joc. Alte bucsi sau pivoti nu mai sunt.

Caseta de directie si bieetele sunt perfecte.

Incercarea pe standul ITP care misca roțile in toate direcțiile a dovedit ca nu exista nici un joc.

 

S-a mai Întâlnit cineva cu o astfel de problema?

Ce altceva sa mai verificam?

 

Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Am revenit cu noi informatii.

Am testat amortizoarele si sunt in stare f.buna.

Inca nu am verificat flansele, dar urmeaza.

 

Tot Întrebând despre problema, cineva de la un service BMW mi-a spus ca poate fi caseta de directie.

Aveti idee daca se poate repara / recondiționa ?

Edited by StefanJ
Link to comment
Share on other sites

Salutare colegi,

 

Am un zgomot pe fata dreapta pe care cei de la service ĂŽncĂŁ nu l-au putut depista.

 

Pe macadam, sau drum neasfaltat si cu pietre, sau la trecerea peste liniile de tramvai, se aud troncanituri destul de deranjante pe drepta fata. Pe stanga se aud rareori.

 

Masina este sDrive 18d, 2016, rulaj aprox 166k.

Am schimbat bucsele hidraulice de la bratul inferior (au pus Mahle), si bieletele antirului.

Pivotii inferiori sunt perfecti, nu au joc. Alte bucsi sau pivoti nu mai sunt.

Caseta de directie si bieetele sunt perfecte.

Incercarea pe standul ITP care misca roțile in toate direcțiile a dovedit ca nu exista nici un joc.

 

S-a mai Întâlnit cineva cu o astfel de problema?

Ce altceva sa mai verificam?

 

Mulțumesc.

Salut. Nu stiu daca te ajuta cu ceva informatia dar m-am intalnit si eu cu aceasta problema la F30-ul meu si am schimbat o gramada de piese ( telescoape, flanse, pivoti, capete bara,bucse bara stabilizatoare, un brat pe dreapta parca, bielete antiruliu) si ce sa vezi, nu disparea acel troncanit. Surpriza s-a intamplat ieri dupa ce am inlocuit toate cele 4 discuri de frana. Troncaneala a disparut. Daca as fi fost inspirat din prima sa fac operatiunea asta, eram mai bogat cu niste mii de lei astazi 😂

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 6/26/2021 at 12:33 PM, StefanF30 said:

Salut. Nu stiu daca te ajuta cu ceva informatia dar m-am intalnit si eu cu aceasta problema la F30-ul meu si am schimbat o gramada de piese ( telescoape, flanse, pivoti, capete bara,bucse bara stabilizatoare, un brat pe dreapta parca, bielete antiruliu) si ce sa vezi, nu disparea acel troncanit. Surpriza s-a intamplat ieri dupa ce am inlocuit toate cele 4 discuri de frana. Troncaneala a disparut. Daca as fi fost inspirat din prima sa fac operatiunea asta, eram mai bogat cu niste mii de lei astazi 😂

Salut! 

Am cred aceeași problema pe care ai avut-o. Am un F30 320d si troncane ceva la rotile din față cand e cald afara (peste 30 de grade) sau cand merg la drum lung. 

Am fost la 4 mecanici care au stat cu orele in sir verificând tot ce se putea verifica si schimbând cam tot ce au banuit ei ca ar putea fi de vina dar fara rezultat.

Ce-i drept, am schimbat discutile pe spate, iar pe față mecanicul a zis ca mai merge un rand de plăcuțe pana sa schimb discutile.

Daca ai avut aceleasi simptome, spune-mi te rog ca primul lucru merg si schimb discutile ca simt ca înnebunesc daca mai aud troncaneala misterioasa.

Multumesc mult!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Niste baieti draguti la un ITP de rutina, rugandu-i sa se uite pe sub masina poate-poate gasesc ei troncanitu (avand masinaria aia care zdruncina ambele punti fata-spate).
Dupa aprox 20 de minute in care si-au dat interesu au gasit problema. Nu e la puntea fata cum si eu eram ferm convins ci la cea din spate. E ceva bucsa la amortizoare/arc. I-am rugat sa faca si un video. Dupa 6 mecanici plus 2 reprezentante s-a gasit problema. Nu e grav si relativ ieftin!

*Problema e pe ambele parti pe spate.

Atasez screenshoturi pt ca nu stiu sa redimensionez un video sub 1000kB...plus ca si-ar pierde mult din calitate - am si video la cerere.

WhatsApp Image 2023-10-17 at 23.58.43_8a3fa42b.jpg

WhatsApp Image 2023-10-17 at 23.58.43_6e222aa7.jpg

WhatsApp Image 2023-10-17 at 23.58.43_d769eed2.jpg

Edited by Simbiott
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.