Jump to content

Ulei langa carcasa filtru epurator


ionut79

Recommended Posts

Salut

Am observat ulei langa carcasa filtrului epurator. Acesta este de tip nou si a fost inlocuit odata cu reconditionarea turbinei acum cca 2 ani jumatate.

Totodata am observat si un consum crescut de ulei.

Ce poate fi? Se poate sa se fi deteriorat garnitura de la filtrul epurator asa repede si sa nu mai etanseze cum trebuie?

Se poate ca uleiul scapat pe aici sa se evapore de la temperatura si de aici si consumul crescut de ulei?

Masina bmw e90 320d 2006 m47

Multumesc.

post-86206-0-77229000-1624265509_thumb.jpg

Edited by ionut79
Link to comment
Share on other sites

 

Se poate ca uleiul scapat pe aici sa se evapore de la temperatura si de aici si consumul crescut de ulei?

Masina bmw e90 320d 2006 m47

Multumesc.

Mai ionut, ce mare branza, sterge si tu uleiul ala si vezi daca mai apare.

Nu are de unde sa se evapore, condeseze si aterizeze acolo. Poate fi orice: fisura, garnitura.. nu ramane decat sa investighezi tu insati.

Daca nimeni nu iti raspunde inseamna ca toti care au intrat nu stiu... ce e asa greu sa intelegi?

 

Uite o sa uit si eu ca ma gasit ulei si eu parca acolo, dar la mine nu consuma. Fii sigur ca consumul de ulei de un litru nu iese pe acolo ci mai degraba pe teava esapamentului.

 

Uite, eu am mers candva cu busonul de la ulei nepus ca lumea cativa zeci de km si a iesit uleiul, te-ai prins, pe la gura de ulei vreo jumatate de litru.. bine-nteles balta de jur imprejur..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am mers si eu cu busonul ala la fel dar asta s a intamplat acum cca 2 ani

E posibil ca de atunci sa.fie uleiul ala acolo?

Am facut revizia singur si am observat chestia asta cand am schimbat filtrul de aer.

Desigur ca e posibil.

Uleiu sare peste tot, este impins cu presiune in partea de sus, de jos in sus... iese prin orice spatiu creat, garnituri, etc..

 

Sa iti para foarte rau ca ai mers asa! Motorul are numai de suferit fara presiune in partea de sus a lui!!

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intelege gresit

Nu am pus bine busonul la ulei dar am observat imediat in aceeasi zi ptr ca mi a dat oil low level.

Apoi l am insurubat corect, am completat cu ulei si totul ok

Insa capacul si tot motorul era murdarit de ulei. L am sters atunci dar ma gandeam ca poate acolo langa epurator nu am sters si sa fie adunat de la intamplarea asta.

Edited by ionut79
Link to comment
Share on other sites

As cum am mai spus si o repet. Cand scriu nu scriu doar ca sa iti spun tie. Scriu ca sa inteleaga si altii ce se intampla, asa cum inteleg eu ca se intampla si sa ia aminte. Daca se vrea; daca nu, de aici nu mai e problema mea.

Asa ca eu am adaugat ce am considerat ca merita adaugat si gata.

Ca tu te simti intr-um fel sau altul asta e numai treaba ta si cum tratezi tu motorul.

De mine nu trebuie sa iti pese ce inteleg.

Un simplu am inteles, si eventual sa zici pe forum ca vei curata si urmari daca mai apare ulei acolo e suficient.

Cum am zis cauza poate fi f f probabil de cand cu busonul.

 

Bafta.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.