Jump to content

Accident


claudiu1892

Recommended Posts

e usor sa dai sfaturi din spatele unui monitor fara sa fi trecut personal prin procesul asta!

 

devizul de la reprezentanta e egal cu 0. firma de asigurari iti va da tot cat va vrea ea, adica cat ii iese din programul ei de deviz. vorbesc aici de asigurare Casco la Asirom, m am certat cu ei degeaba si le am dat devizul de la Automobile Bavaria. cred ca nici nu s au uitat pe el. cat le a iesit lor oferta din program aia a fost pana la sfarsit. am acceptat, am luat banii si mi am facut o in regie proprie. poate exista vreo solutie sa i "oblig" sa mi despagubeasca oferta de la Automobile Bavaria dar am considerat ca nu are rost sa mi bat capul. dupa doua cereri de reconstantare am lasa o asa si gata. dupa vreo 2 luni am prelungit cu inca 1 an tot cu ei.

 

e92 2009 - suma asigurata 4,184.00 EUR si prima 805.80 EUR cu fransiza 200 EUR/ eveniment -> cam asta inseamna CASCO la masina veche (cu istoric de dauna), pentru cei curiosi. asta daca mai gasesti firma care sa te accepte. Asirom era singura care a mai acceptat pentru ca am facut reinoire

 

PS: oferta e aceeasi si vine de la firma de asigurari, nu conteaza la ce broker faci. asta ca sa eliminam si mitul asta cu broken ieftin vs. broker scump !

Edited by SKW
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu ce as face.

1. M as duce la o reprezentanta sa imi faca un deviz. Recomand Bavaria Otopeni, pentru asta, daca esti din Bucuresti

2. Astepti oferta de regie proprie

3. Le dai in cap cu devizul de la reprezentanta

4. Pretul pieselor, l as pastra pe cel de la reprezentanta iar poate as mai negocia la manopera, daca o faci in alta parte, gen Top Lac

Am deja deviz de la Top Lac: 11.235lei.

La reprezentanta BMW nu o sa cer deviz, pt ca iti cer 1000lei doar ca sa iti intocmeasca devizul. Si cu siguranta totalul e peste 11.000lei, cat cer cei de la Top Lac.

 

Partea buna la Top Lac e ca te poti duce cu piesele tale. Le pot lua de la Bavauto, de ex, care au preturi mai bune pt aceleasi produse OE. Eu am mai luat chestii de la ei, sunt multumit.

Cu piesele mele ar scadea devizul de la 11.000 pe la vreo 9.500.

 

Astept oferta de la City, sincer sa fiu, daca imi ofera 6.000-7.000, sunt multumit.

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

eu am cerut oferta de reinoire casco la 2 brokeri diferiti din 2 orase diferite si ambii mi au dat aceeasi oferta si mi au spus clar ca la orice broker as cere tot aceeasi va veni de la Asirom. am incercat si direct pe site la asirom si am primit oferta direct de la ei si ei mi au spus acelasi lucru, oferta e aceeasi ca si la brokerul local.
Link to comment
Share on other sites

Inteleg. Eu ti am atasat cele doua oferte, din aceeasi perioada, pentru aceeasi masina si acelasi conducator auto. Cea mai mare e de la Transilvania broker, cei ce tin de BT, a doua este de la Unicredit Broker.

O sa caut si pentru F30, cand am facut anul trecut, pentru ca sigur am cerut si la OTTO si la fel, preturile mai mari

Link to comment
Share on other sites

eu am cerut oferta de reinoire casco la 2 brokeri diferiti din 2 orase diferite si ambii mi au dat aceeasi oferta si mi au spus clar ca la orice broker as cere tot aceeasi va veni de la Asirom. am incercat si direct pe site la asirom si am primit oferta direct de la ei si ei mi au spus acelasi lucru, oferta e aceeasi ca si la brokerul local.

 

Daca un broker/agent iti genereaza o oferta, sau chiar tu o simulezi online, timp de 1 luna oricine ti-ar genera oferta la acea companie, va obtine acelasi pret.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.