Jump to content

Accident


claudiu1892

Recommended Posts

Salut,

 

azi am avut un ghinion teribil.

M-a lovit un cretin din spate, bara spate(inclusiv difuzorul) sunt avariate destul de mult, si haionul este putin indoit in partea de jos, dar ala cred ca se poate repara.

Ghinionul dracu' este ca are asigurare la City, iar mie Casco mi-a expirat acum o luna si nu am mai reinnoit ca mi se parea prea scump - plateam vreo 9000 lei pe an (lol)

 

Deci cel mai probabil va trebui sa o repar in regim propriu, si cum City e in faliment, poate sa astept banii inapoi de la Fondul de Garantare, la Sfantu' Asteapta.

Aveti vreo recomandare de un service ok? La daunele minore reparate pe Casco am mers la Bavaria si la Cobalcescu. Acum ma gandesc ca ma "curenteaza" grav. Parca nu as vrea sa apelez la dezmembrari totusi, dar nici la reprezentanta.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

pai ai optiunea de piese aftermarket gen bara si difuzor plus vopsit la o firma ok. SAu din dezmembrari pe original si revopsire. Altfel ramane doar varianta pe original cu totul si aia te indoaie grav la portofel .....

 

M-as descurca sa fac rost de bara originala, aproape noua. Dar nu stiu ce service ok ar accepta sa o monteze + eventual vopsit

Link to comment
Share on other sites

Nu bara e problema ci o gramada de plastice sub bara , mai mult ca sigur e indoit si fierul dedesupt , am patit si eu cu un f10, niciodata nu a mai stat portbagajul calumea,

 

Portbagajul e un pic lovit (2-3 cm) dar nu are probleme, e la fel ca inainte, se inchide la linie si nu e deplasat.

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu mai lucreaza nici un service cu City?Daca chiar nu gasesti iti iei alta bara spate iar haionul il repari.

In cel mai rau caz iti trebuie si armatura de bara,alte plasticuri nu sant dedesubt.

 

Trebuie schimbate: bara, defuser, armatura de metal, ghidajul si suportul de bara de plastic de dedesubt + reparat si revopsit haion.

Deviz de la Top Lac: 11.200 lei

 

Daca nu imi primesc banii de la City in 90 zile, ii dau in judecata oricum. Sau il dau in judecata direct pe vinovat. La suma asta chiar nu accept sa platesc eu prostia altuia.

Edited by Claudiu F
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tu ii dai in judecata pe cei de la City pt ca cel care a intrat in tine nu a facut nimic ilegal. Este asigurat RCA. Pe el nu-l poti trage la raspundere in fata justitiei pentru ca CIty e in insolventa si nu-si plateste politele. Adica il poti da in judecata, dar nu vei avea castig de cauza. Suna la ASF, la ANPC, fa-i plangere lui City Insurance peste tot. Edited by six in line
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tu ii dai in judecata pe cei de la City pt ca cel care a intrat in tine nu a facut nimic ilegal. Este asigurat RCA. Pe el nu-l poti trage la raspundere in fata justitiei pentru ca CIty e in insolventa si nu-si plateste politele. Adica il poti da in judecata, dar nu vei avea castig de cauza. Suna la ASF, la ANPC, fa-i plangere lui City Insurance peste tot.

 

Asa e. Din fericire, de cand au fost preluati de catre Fondul de garantare, platile au inceput sa se faca din ce in ce mai repede. E de asteptat, de altfel o sa-mi iau gandul de la banii aia pt o vreme cel putin, dar macar exista speranta ca o sa ii primesc. Partea buna e ca cei de la Top Lac accepta sa vii si cu piesele pe cont propriu.

 

Motto-ul e: in Bucuresti Casco e obligatoriu. La o masina asa scumpa, platesti de iti sar capacele daca te bazezi pe RCA-ul altora. Asta pentru ca traim intr-o tara de cacat condusi de niste corupti unde fiecare face ce vrea, iar firme precum City, fac in continuare asigurari desi sunt cu un picior in groapa.

Link to comment
Share on other sites

Dar care era valoarea asigurata de casco era 1.850 euro pe an?

35.000-40.000 euro?

21k era ultima oara valoarea asigurata, aprox 1800Eur pe an la Asirom.

La Generali si altii sarea de 2000Eur.

 

Poate nu aveam un broker destul de bun. Poate imi recomandati si mie unul, as fi recunoscator.

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Am eu 6600 de ron, la valore asigurata de aprox. 50k euro, la Generali.

La f30, ultimul Casco, din 2020-2021, 1250 de euro, valoare asigurata 26500, la Groupama, fara fransiza

 

Cifrele aste sunt f bune.

 

Mi se pare ca prea mult platea Caludiu pt masina din 2016 totusi(deci nu veche) si la valoarea asigurata sub 20k.

Parca 1300 euro e la g30 la valoare asigurata de 25.000. Masina din februarie 2017.

 

Ce ti-ai luat, Luciosu?

Edited by edit
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Non-Bmw, M235i Gran Coupe 😂😂 Eu chiar recomand Bavaria Broker. Mi-a facut viata usoara :)

 

Claudiu, tu nu ai decontare directa pe RCA-ul tau?

 

Nu am, pt ca aveam si Casco, si am zis ca nu are sens. Ulterior am lasat casco sa se rezilieze (din prostie), ca am zis ca nu am nevoie, si asa am ajuns in situatia de fata.

 

Intre timp, am mai gasit 2 service-uri care mai lucreaza cu City (ei mizeaza pe faptul ca isi vor primi banii candva, desi au dosare neplatite de 6 luni): Arcom si Damar Service.

Deci am optiunea sa apelez la astia, sau sa o fac in regie proprie la Top Lac. Saptamana asta ar trebui sa aflu si cati bani mi-ar da City pt regie proprie. Probabil ca jumatate din costul reparatiei, iti dai seama.

Link to comment
Share on other sites

Eu ce as face.

1. M as duce la o reprezentanta sa imi faca un deviz. Recomand Bavaria Otopeni, pentru asta, daca esti din Bucuresti

2. Astepti oferta de regie proprie

3. Le dai in cap cu devizul de la reprezentanta

4. Pretul pieselor, l as pastra pe cel de la reprezentanta iar poate as mai negocia la manopera, daca o faci in alta parte, gen Top Lac

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.