Jump to content

inlocuire distributie f10 LCI 525xd


andrei_dyl

Recommended Posts

Salut!

Am si eu o dilema si ma gandeam sa o impartasesc cu voi.. poate ma lumineaza cineva.

De ceva timp sunt posesorul unui F10 LCI 2015, 525xd. Masina apropiindu-se de 200k km ma gandeam ca nu ar fi rau sa schimb distributia desi nu se simte ca ar avea vreo problema. Prin urmare, am inceput sa cer oferte (piese + manopera) de la mai multe service-uri, printre care bavaria militari, Service T.E.A.M, doormag, efficient services, bforce, bmw autocobalcescu, bmw filaret etc. Inca nu am primit toate ofertele dar am primit de ex de la bavaria militari aprox 12.000 lei, doormag 4.600 lei, efficient services aprox 12.000 de lei si sa vedem si urmatoarele oferte care vor veni.. dar dilema e urmatoarea: am constatat ca nu toti schimba fix aceleasi componente sau mai bine zis, o parte din componente le schimba toti (ex: lant distributie inf si sup, 2 patine, 2 intinzatoare inf si sup, sina ghidare, sina intinzatoare, simering, garnitura capac tacheti, ulei si filtru ulei) dar unii mai adauga si capac tacheti, pompa de ulei, lant pompa de ulei, pinion axa cu came, pinion arbore etc. In ritmul asta putem schimba toata masina..

Intrebare e: ca sa eviti surpiza neplacuta referitoare la ruperea distributiei fara ca masina sa dea vreun semn inainte, despre care vorbeste toata lumea cu N47, e suficient sa schimbi componentele mentionate mai sus pe care le schimba toti sau e nevoie si de componentele suplimentare (pompa de ulei, lant pompa de ulei, capac tacheti, pinion axa cu came, pinion arbore etc)?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Edited by andrei_dyl
Link to comment
Share on other sites

Poti schimba doar distributia fara pompa de ulei si capac tacheti efficient service merge doar pe prosteala si pe japca. La reprezentante nu ai ce cauta preturile sunt pe masura. Exista un kit special care vine la distributie, toate cele 3 lanturi pinioanele de la axe, intinzatoare.... Pretul era in jur de 3500 -4000 de lei la service urile non reprezentanta.La 3.0d se recomanda schimb de pompa de ulei, la 2.0d nu am auzit de probleme cu pompa sau poate sunt mai rare. Edited by branevl
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.