Jump to content

Recomandari piese directie aftermarket .


leea

Recommended Posts

Lemforder sunt ok, ĂŽnsĂŁ la unele piese poți sa ĂŽți pice si in cei 2 ani de garanție, pe altele le am pus de 5 ani si nu am treaba cu ele.

 

Sunt ok si febi, bilsten, swag, nu neaparat in ordinea asta. Mai poți pune si Delphi si chiar SKF , am pus eu acum brațul cel mare SKF, chiar daca sunt mai specializați sau cunoscuți pe partea de rulmenți, pot sa spun ca din review urile furnizorilor de la magazinele de piese, nu li se ĂŽntoarce nimeni sa spuna ca a crĂŁpat piesa respectiva in garanție sau dupĂŁ.

 

Si meyle au intrat bine, ĂŽnsĂŁ nu pot sa zic ca as lua de la ei.

 

Lemforder sunt cele mai calitative si scumpe teoretic dintre aftermarket, dar poți pune si dintre cele enumerate mai sus.

 

Toffefe, eu zic ca acolo a fost o problema, lemforder si trw nu sunt același lucru zic eu.

 

Bafta!

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Febi si SWAG sunt acelasi lucru si sunt de obicei raportul cel mai ok raport pret / calitate.

TRW sunt ok daca le gasesti la pret bun

Meyle seria HD sunt teoretic mai bune decat piesele standard insa de multe ori sunt la fel de scumpe ca Lemfoerder

 

Pentru mine iau numai piese din dezmembrari, numai OE (brat Lemfoerder, bucse BOGE) care nu se compara cu ce cumperi acum.... te tin 6-12 luni maxim. Pentru clienti si prieteni care nu vor sa auda de SH iau ce gasesc la pret bun: Delphi, Monroe, TRW, etc... oricum toate sunt acelasi kkt

  • Like 1
  • Haha 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1638299971[/url]' post='2551728']

 

 

Toffefe, eu zic ca acolo a fost o problema, lemforder si trw nu sunt același lucru zic eu.

 

 

 

Și mie mi s-a pĂŁrut cam ciudat, chiar m-am gândit ca undeva pana la magazin cineva a ĂŽnlocuit conținutul cutiei. Am mai auzit de cazuri de piese ambalate in cutia concurentei, de exemplu ambreiaj luk in cutie de sachs. Oricum pentru mine e faptul consumat fiindcĂŁ am montat deja piesa, orice marca ar fi, ca e trw sau lemforder sper sa tina mai mult de 20k km cat a ținut piesa OE Ford.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

 

Toffefe, eu zic ca acolo a fost o problema, lemforder si trw nu sunt același lucru zic eu.

 

 

 

S-au schimbat destul de multe in ultimii ani pe piata pieselor aftermarket. Multe fuziuni, vanzari, cumparari etc. Sa nu uitam ca de obicei acest gen de bussines-uri sunt in general sub umbrela unor fonduri de investitii, nu exista un singur patron, actionar.

Lemforder, TRW, Sachs, Bode, Wabco, fac parte toti acum din familia ZF aftermarket, deci este posibil sa fi primit piesa identica doar ca din loturi diferite si cu ambalaj diferit.

https://aftermarket.zf.com/go/en/aftermarket-portal/about-zf-aftermarket/about-us/our-brands/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Pe langa piese atentie si la montajul lor, eu am schimbat doua bucse (numita suport trapez) pe fata la bara mare "tension strut " si au fost montate pe elevator, in loc sa le monteze cu suspensia tensionata si s-au dus dupa 11000km. Acum prefer sa le inlocuiesc cu ajutorul unui prieten dupa un DIY, unde am si observat acest lucru. Service-ul unde le-am schimbat mi-a scris in factura doar manopera general vorbind si intre timp s-au schimbat patronii etc si dau din umeri.... ca nu am dovada schimbarii la ei a piesei (luata din alt loc). Deci e bine sa te documentezi si sa stai langa mecanici daca iti permite timpul.

Edited by shimano
Link to comment
Share on other sites

Orice piesa de direcție/suspensie se strange la cuplu si cu ceva care sa împingă efectiv puntea când este mașina pe elevator, ca si cum mașina ar sta jos, de exemplu cu o “capra” , popular vorbind.

 

Inclusiv pot sa apara zgomote deoarece tu strângi intr o poziție brațul, iar când lași mașina jos el sta efectiv tensionat, de asta se si strica repede multe din ele.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.