Jump to content

Sunet ciudat franare


Recommended Posts

Salut.

Va rog sa ma ajutați cu un sfat dacĂŁ s-a mai ĂŽntâlnit cineva cu situația mea.

Am un G30 achiziționat ĂŽn vara. Totul a fost ok pana acum 2 sĂŁptĂŁmâni când a apĂŁrut sunetul acesta. Coincidenta sau nu, sunetul a apĂŁrut dupĂŁ ce am trecut pe schimbul de iarna. Am fost ĂŽn service, mi-au schimbat plĂŁcuțele și discurile pe fata. Sunetul a rĂŁmas. Eu bĂŁnuiesc ca e de la jantele noi, cei de la service nu concep sa fie jantele cauza. E posibil sa aibĂŁ gĂŁurile pentru prezoane puțin mai largi? DupĂŁ ce am ieșit din service am dat cu w40 la ĂŽmbinarea dintre janta și tambur și dupĂŁ 2-3 minute de circulat cu ea nu s-a mai auzit. Ca ĂŽn al 2 filmuleț. Dar ĂŽncep reapare.

Edited by cata_andrei
Link to comment
Share on other sites

poate fi zgomot de la culisele de la etrieri.

Ti-a inlocuit culisele și burdufele mici din portetrier, când ti-a pus discuri de frana +placute noi?

Nu e deloc scump acel kit. Puteau comanda Trw sau oe bmw.

Nu cred ca le-au, nu au pomenit nimic si nici pe factura am vazut asa ceva. Daca puteam sa atasez video era mai simplu. se aude un sunet fier pe fier. Tot in service am probat cu schimbul de vara si nu se auzea nimic. Dar ei zic ca nici cu celelalte nu se aude tot timpul. La rece pana in primii 2-3 km, dupa dispare.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Va rog sa ma ajutați cu un sfat dacĂŁ s-a mai ĂŽntâlnit cineva cu situația mea.

Am un G30 achiziționat ĂŽn vara. Totul a fost ok pana acum 2 sĂŁptĂŁmâni când a apĂŁrut sunetul acesta. Coincidenta sau nu, sunetul a apĂŁrut dupĂŁ ce am trecut pe schimbul de iarna. Am fost ĂŽn service, mi-au schimbat plĂŁcuțele și discurile pe fata. Sunetul a rĂŁmas. Eu bĂŁnuiesc ca e de la jantele noi, cei de la service nu concep sa fie jantele cauza. E posibil sa aibĂŁ gĂŁurile pentru prezoane puțin mai largi? DupĂŁ ce am ieșit din service am dat cu w40 la ĂŽmbinarea dintre janta și tambur și dupĂŁ 2-3 minute de circulat cu ea nu s-a mai auzit. Ca ĂŽn al 2 filmuleț. Dar ĂŽncep reapare.

mersi pt raspunsuri. o sa vb cu ei.

Edited by cata_andrei
Link to comment
Share on other sites

la ce zici acolo, etrier infranat din cauza culiselor de etrieri. Nu costa scump piesele și nici manopera. Vine în kit 2 culise de otel, 2 burdufe de cauciuc,2 șuruburi cu pasta blocare albastra, vaselina într-un plic.

In 10 min de etrier, este gata. Cu tot cu curatatul vaselinei vechi in portetrier.

 

Nu cred ca le-au, nu au pomenit nimic si nici pe factura am vazut asa ceva. Daca puteam sa atasez video era mai simplu. se aude un sunet fier pe fier. Tot in service am probat cu schimbul de vara si nu se auzea nimic. Dar ei zic ca nici cu celelalte nu se aude tot timpul. La rece pana in primii 2-3 km, dupa dispare
Edited by Popescu 76
Link to comment
Share on other sites

la ce zici acolo, etrier infranat din cauza culiselor de etrieri. Nu costa scump piesele și nici manopera. Vine ĂŽn kit 2 culise de otel, 2 burdufe de cauciuc,2 șuruburi cu pasta blocare albastra, vaselina ĂŽntr-un plic.

In 10 min de etrier, este gata. Cu tot cu curatatul vaselinei vechi in portetrier.

asta e sunetul.

 

dupa aplicarea w40 (nu pe disc sau la etrier, ci la imbinarea dintre janta si tambur)

Link to comment
Share on other sites

asta e sunetul.

 

dupa aplicarea w40 (nu pe disc sau la etrier, ci la imbinarea dintre janta si tambur)

E posibil, cat se poate de posibil.

Mai ales ca ai zis ca ai dat cu WD40 intrejanta si fuzeta. Clar ai scos frecarea aia de uscat pe uscat..

 

De ce nu pui jantele celelalte pe fata de proba si iti dai seama. Daca nu se mai aude e si mai clar indiferent ce spun altii.

Ai experimentat personal.

 

 

Sau masoara cu un subler (imprumuta..) gaurile la o janata si apoi la cealalta sau baga prezonul in janta noua si compara cu janta veche.. ochiometric.

 

Face asa doar pe o parte?

Atunci verifica ce ar putea fi pe suprafata fuzetei ("tamburul") sau pe a jantei care sa o faca sa scurtaie. Aici intra si planeitatea, dar deja asta ar putea complica constatarea..

 

Nu mai am idei deocamdata.

 

O parere personala este ca nu as pune pe masina o janta care nu este omologata! Altfel risti destul pentru ca foarte probabil nu au trecut anumite teste importante, obligatorii.

 

PS. Ar putea fi si ce zice Popescu. Daca nu dispare la testarea cu jantele vechi m-as orienta spre placute.. zona aia.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.