Jump to content

CAUCIUCURI IARNA


Enzooo77

Recommended Posts

set de roti diferit sau pe aceleasi jante?

ar fi de preferat sa pui toate 4 cauciucuri egale pt iarna, mai ales ca ai xdrive.

 

ca marci - Michelin, Goodyear, Continental; vezi mai multe pareri pe tyrereviews.com

Edited by wolfenstein99
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poti pune aceleasi dimensiuni si pentru iarna, teoretic si practic, anvelopele mai inguste sunt mai recomandate iarna pe zapada.

Ca si marci, orice marca premium ai lua nu o sa fi dezamagit.

Intr-adevar, nu exista Bridgestone Potenza de iarna, Potenza fiind un model de anvelopa de vara. De la Bridgestone, te-ai putea orienta catre Blizzak LM005, o anvelopa cu reviewuri foarte bune atat din teste cat si din partea cumparatorilor(cum a zis si colegul, vezi pe tyrereviews).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

225 nu stau bine pe jante de latime 8.5J cum sunt cele pe care le are acum pe spate.

daca pastrezi jantele actuale, ia cu dimensiunile pe care le ai acum pe vara; dar nu le va face bine schimbul de cauciucuri la fiecare 6 luni, foarte probabil ti le vor zgaria la vulcanizare, cauciucurile runflat mai ales de 19" se dau greu si pun greu pe janta.

 

De preferat sa iei runflat, altfel s-ar putea sa ti se pare cam moale suspensia (e gandita pt runflat); sunt mai scumpe consistent decat cele normale.

 

Cel mai bine dupa parerea mea ar fi sa ai un set separat de roti pt iarna, 225/45/R18 toate 4, runflat; eventual cauta un set complet de roti adus din germania, gasesti in stare buna la pret bun.

  • Like 1
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

daca te uiti pe stalpul masinii, cat si aici, vei vede ca pt iarna sunt recomandate anvelope max 18, in aceeasi dimensiune, 225/45

 

teoretic, sistemul xdrive nu ar trebui sa aiba o problema daca pui anvelope de iarna in aceleasi dimensiuni ca cele de vara, avand in vedere ca circumferinta rotii ar trebui sa fie in limita de 1% pe cele 2 punti

Link to comment
Share on other sites

daca te uiti pe stalpul masinii, cat si aici, vei vede ca pt iarna sunt recomandate anvelope max 18, in aceeasi dimensiune, 225/45

 

teoretic, sistemul xdrive nu ar trebui sa aiba o problema daca pui anvelope de iarna in aceleasi dimensiuni ca cele de vara, avand in vedere ca circumferinta rotii ar trebui sa fie in limita de 1% pe cele 2 punti

 

Da ,asa este. Arata maxim 18 unde scrie M+S (XL).

Ideea e ca nu vreau sa schimb jantele acum. Si vreau sa plec la un drum mai lung.. nu stiu daca fac vrei tampenie daca pun de iarna ,normale ,dimensiuni diferita fata/spate. PS: astea de vara sunt noi.. acum 3 luni puse.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am si eu o intrebare pentru un seria 1, E81 fara optiuni.
Am pus pe spate jante otel de 16" ET 42 6,5 J cu cauciuc run on flat de iarna 195/55/R16. Dimensiunile acestea de cauciuc si janta a avut masina din fabrica.

Pe fata am niste jante mai vechi de aliaj R16 ET 35 7J  cauciucuri non run flat 205/55/R16.

De la service mi-au zis ca nu e in regula cu roti diferite fata-spate.

Puteti sa imi ziceti parerea voastra , e ok?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 12/20/2021 at 3:13 PM, Wolff said:

dar nu le va face bine schimbul de cauciucuri la fiecare 6 luni, foarte probabil ti le vor zgaria la vulcanizare, cauciucurile runflat mai ales de 19" se dau greu si pun greu pe janta.

Vulcanizarile care se respecta au acum aparate speciale pentru RFT, iar janta nu are de suferit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.