Jump to content

E46 320CD zgomote


marian ionut

Recommended Posts

12 minutes ago, marian ionut said:

Aveam 50km la ora, ciudat e ca, cand luam piciorul de pe acceleratie, se auzea mai tare. Am verificat toate rotile, rulmentii sunt in regula

..Cum i-ai verificat!? Sa nu aiba joc micut?

Rulmentii nu se verifica la bmw.. acestia se aud cum HURUIE cand sunt uzati.

Hrr, ca porumbeii in calduri.. probabil; asta e o gluma; dar tot huruit e simptomul.

Eu am schimbat rulmenti, personal, si din ce observ se apropie mult de simptomul avut.

Daca in decursul deplasarii cu vehicolul sub observatie, se observa o schimbare a TONALITATII rularii, caii de rulare, rulmentii sunt; daca nu se aud alte batai si frecari.. mai mari in intensitate.

Edited by bimmer90f30
Completarea ideii
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, marian ionut said:

Am inteles, pai mecanicul a miscat de fiecare roata, asa i-a verificat. Dar la cald zgomotul nu e atat de accentuat

O sa te superi pe mine. Cauta alt mecanic.

Inca o data, rulmentii daca au vreun joc la masina atunci roata aia sta sa cada.. trebuie sa intelegi ca un zgomot ca o huruiala este un joc micronic adica de zeci de ori mai mic decat 1mm. Si de aceea se AUDE si nu se simte.

Tragand de roti, asta daca masina are arcurile presate(!) poate (mecanicul) in cel mai bun caz sa observe joc de bucse in brate! Atat.

 

De ambreiaj nu ai zis. De ce crede mecanicul ca trebuie schimbat? Trebuie sa iti dea niste motive.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, bimmer90f30 said:

O sa te superi pe mine. Cauta alt mecanic.

Inca o data, rulmentii daca au vreun joc la masina atunci roata aia sta sa cada.. trebuie sa intelegi ca un zgomot ca o huruiala este un joc micronic adica de zeci de ori mai mic decat 1mm. Si de aceea se AUDE si nu se simte.

Tragand de roti, asta daca masina are arcurile presate(!) poate (mecanicul) in cel mai bun caz sa observe joc de bucse in brate! Atat.

 

De ambreiaj nu ai zis. De ce crede mecanicul ca trebuie schimbat? Trebuie sa iti dea niste motive.

Nu ma supar deloc, dar de ce sa ma supar? Nu sunt genul care se supara stai linistit, eu chiar ma bucur ca ma ajuta cineva si pe mine, daca ma duc la mecanici, imi iau pielea :)). Pai a mers cu ea el, oricum nu cred ca minte ca e un prieten, plus ca, cand apas pe el se simte de parca zici ca e hartie, si mai si tremura groaznic

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Daca tremura groaznic la plecarea de pe loc atunci 99-100% e volantul cu dubla masa uzat si atunci mecanicul la care ai fost prima oara..  daca nu a fost foarte specific, atunci ar purea sa nu fie ambreiajul, (..kitul care se schimba cu tot..) ci o piesa in fata lui, de aceiasi marime, si grea, care ar trebui inlocuita daca masina scutura puternic si din ce in ce mai des la plecarile de pe loc. In alte trepte nu ar trebui sa scuture/tremura..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.