Jump to content

Cutie de viteze manuala F31 2012


Recommended Posts

Buna ziua tuturor,

Lunea trecuta am achizionat un BMW F31 din 09.2012, 320D, varianta de 184 CP, cutie manuala in 6+1 trepte, cu aprox. 260k km (istoric si km verificati in reprezentanta). Dupa doua zile dupa ce am adus masina acasa in care am condus-o vreo 50 km, intr-o dimineata cand am vrut sa merg la serviciu nu a mai intrat in marsarier. Am incercat de mai multe ori, in celelalte trepte intra foarte bine si foarte usor. Am dus masina la un service unde au verificat timoneria si alte elemente din exteriorul cutiei, si toate au fost in regula. Mecanicii de acolo au spus ca sigur e ceva la mecanica interioara a cutiei, dar ca ei nu au experienta necesara sa o verifice si eventual sa o repare, asa ca mi-au recomandat sa caut un service specializat pe reparat cutii.

Am cautat pe internet si am gasit un service de cutii destul de bine cotat in Gilau, jud. Cluj (eu sunt din Alba Iulia), i-am sunat, le-am explicat despre ce e vorba, mi-au spus ca fara nici o problema se va rezolva in decurs de 3-4 ore daca le duc cutia.

Astazi de dimineata le-am dus cutia, au desfacut-o si au gasit un inel rupt (simering?), despre care am aflat ca nu se gaseste de cumparat nou, iar varianta second ei nu o recomanda (nici nu aveau aceasta piesa in depozitul lor) sub nici o forma pentru ca se poate rupe iarasi,oricand. Mi-au oferit doua optiuni: 1. sa imi asambleze cutia inapoi, fara nici un cost, dar asta ar fi insemnat sa folosesc masina fara sa pot folosi marsarierul; 2: sa imi asambleze cutia fara inel, dar sa am posibilitatea sa folosesc marsarierul, cu conditia ca soferul sa apese ambreiajul, sa introduca prima data in treapta 6 si apoi in marsarier. Mi-au garantat ca aceasta solutie este cea mai eficienta, ca nu poate dauna cutiei pe termen lung si ca au mai facut asemenea ajustari la mai multe cutii de BMW-uri care au avut aceasta problema. 

A acceptat a doua varianta pentru ca pentru mine personal nu o vad ca pe un mare compromis, insa nu sunt impacat 100% ca am luat decizia corecta.

Cutia am adus-o deja inapoi la primul service iar in cursul zilei de maine sau poimaine o sa fie montata inapoi pe masina.

Oare a mai intalnit cineva o asemenea situatie? 

Multumesc!

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Da, chiar e urata, avand in vedere ca a aparut dupa doar doua zile de la achizitie, si atunci cand am fost sa vad masina am testat-o cu frane, accelerari, etc. (am dat inclusiv cu spatele de cateva ori fara sa simt vreun moment ca ar agata schimbatorul sau ceva), am dus-o in service pentru o diagnoza si o verificare mecanica si totul a fost bine. 

Din ce am vazut pe internet, cutiile SH se invart undeva la 3000 RON, insa si acolo parca e un fel de joc de noroc: poate o tina cutia respectiva inca 200.000 km sau poate in trei saptamani sa pice din nou marsarierul.

Ca si mentiune, "reparatia" a costat 1000 de lei.

 

M-am uitat aici pe forum la mai multe topicuri deschise legate de cutii de viteza, insa o asemenea "rezolvare" sau sugestie de reparatie nu am gasit-o nicaieri.

Link to comment
Share on other sites

Da, asa e, nici eu nu am auzit, probabil sincro-ul e tot acolo la 6 si marsarier. Am o idee bunicica despre cum functioneaza timoneria si sincronizarea la o cutie manuala, dar nu asa de clara cand sunt 6 viteze plus marsarier, de obicei sunt 5+R si atunci mi se pare mai simplu. Dar daca ei stiu treaba asta s-au mai lovit de problema pe undeva. Trist. Cat ai dat pe F31?

 

Link to comment
Share on other sites

Baietii de acolo cred ca mi-au arata undeva la 5 inele (si au spus ca mai si mai multe) ca ale mele, rupte toate. Au spus ca au intalnit problema asta la mai multe cutii, ca nu e un caz singular, ba din contra.

Pe masina am dat 8000 Euro, adusa din Germania in Decembrie anul trecut, cu service-uri facute regulat la reprezentate BMW in Germania. Evidenta lor e salvata in istoricul masinii, confirmat de asemenea si de o reprezentanta BMW din Romania.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am verificat link-ul primit de la toffefe, iti multumesc pentru sprijin pe aceasta cale. Din pacate am observat ca acea cutie e varianta scurta, si e si alt cod de produs. Cutia aferenta masinii mele, conform seriei de sasiu cautate pe www.bimmercat.com este GS6-45DZ - H5H (23007635761), iar cea din anunt are alta serie.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Cauta si tu pe ebay.de, mai era un fel de olx polonez, cauta la parcurile de dezmembrari din Romania, imposibil sa nu gasesti o cutie cu un rulaj rezonabil; am mai auzit un caz similar la golf 7, iar reparatia era destul de scumpa, asa ca s-a montat o cutie sh, care merge fara probleme.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Uite si la noi : 

Doar inelul in sine : https://www.autovit.ro/anunt/bmw-520-d-320d-zf-gs6-45dz-cutie-de-viteze-inel-franare-marsarier-ID7GHMJ0.html#xtor=SEC-81

Sau kit complet https://www.autovit.ro/anunt/bmw-520d-320d-zf-gs6-45dz-cutie-de-viteze-inel-franare-marsarier-garnitura-si-capac-ID7GHMIO.html#xtor=SEC-81

Vad ca e o firma din Baia Mare -> https://cutiivitezezf.aaz.ro/ 

 

Acuma sincer, daca o cutie cu totu e 2000 - 3000 de lei si doar piesele te ajung aproape jumate, e greu de luat o decizie dar as inclina spre o cutie second cu garantie cred. 

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru link-urile trimise, se pare ca totusi exista solutii pentru repararea cutiei in adevaratul sens al cuvantului, sau asa cum ati sugerat unii dintre voi, sa schimb cutia cu totul. In al doilea caz ramane "loteria" pieselor second-hand.

Momentan, decizia e luata deja de ieri, mai ramane sa monteze mecanicii cutia inapoi pe masina si sa vad cat de deranjanta e toata operatiunea de bagat in marsarier si cat de usor o sa-mi fie sa ma acomodez cu aceasta schimbare. In functie de aceste aspecte o sa vad cat de "urgent" o sa mi se para de remediat cutia.

In acest caz imi ramane intrebarea: poate aceasta modificare sa imi afecteze masina pe termen mediu si lung? In sensul ca poate duce la o uzura prematura a ansamblului ambreiaj-volanta? Poate a motorului sau a altor compenente sau organe a masinii?

Link to comment
Share on other sites

Nu prea are cum sa afecteze alte componente.

Oricum eu nu prea inteleg cum functioneaza acea chestie ce vor ei sa faca. Ca eu stiu ca atunci cand vrei sa bagi in marsarier, practic se cupleaza un angrenaj pe angrenajul principal care face ca tot ansamblul respectiv sa se invarta invers. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Alexandru07@ said:

Va multumesc tuturor pentru link-urile trimise, se pare ca totusi exista solutii pentru repararea cutiei in adevaratul sens al cuvantului, sau asa cum ati sugerat unii dintre voi, sa schimb cutia cu totul. In al doilea caz ramane "loteria" pieselor second-hand.

Momentan, decizia e luata deja de ieri, mai ramane sa monteze mecanicii cutia inapoi pe masina si sa vad cat de deranjanta e toata operatiunea de bagat in marsarier si cat de usor o sa-mi fie sa ma acomodez cu aceasta schimbare. In functie de aceste aspecte o sa vad cat de "urgent" o sa mi se para de remediat cutia.

In acest caz imi ramane intrebarea: poate aceasta modificare sa imi afecteze masina pe termen mediu si lung? In sensul ca poate duce la o uzura prematura a ansamblului ambreiaj-volanta? Poate a motorului sau a altor compenente sau organe a masinii?

Stai linistit,si la automate cand dai in D treci prima data prin R.Nu vad de ce ti-ar afecta lucrul asta volanta sau ambreajul.

Link to comment
Share on other sites

Da, VladE46, la Abdul. Ai avut si tu vreo experienta cu el?

Acum cateva ore am scos masina din service si am observat ca, cutia functioneaza bine, pot sa folosesc marsarierul fara sa trec prima data prin treapta 6. Ciudat, si nici nu inteleg cum e posibil, dar merge, am incercat de mai multe ori fiecare treapta in parte, si vad ca totul merge bine.

Stie cineva cati litrii de ulei intra in cutia mai sus mentionata? Cei de la service cutii mi-au spus ca undeva la 2,5 l, insa pe factura de la service-ul care a umplut-o si unde mi-a fost montata cutia inapoi pe masina scrie doar 2 l.

Edited by Alexandru07@
Greseala de scriere
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am avut experienta cu el(inca), insa fiind din Cluj am auzit multe despre el, in general, de bine(ma refer aici strict pe partea de cutii).

Ciudat ca functioneaza corect desi ti-au oferit workardoundul respectiv. Eu in locul tau nu mi-as face griji pentru moment si as folosi masina asa. Cand da iar simptome, servisata "corect" adica cu acel inel pt R in ea si amin.

Link to comment
Share on other sites

Da, asa folosesc masina, iti dai seama, si totul merge bine. Sper sa ma tina cat mai mult. 

Din lunct de vedere profesional, omul chiar pare bun, insa din punct de vedere "uman", comportamentul si mai ales limbajul si felul de a se adresa clientilor este in limita de jos a bunului simt. Experienta lui profesionala este invers proportionala cu latura lui umana. Pe recenziile de pe Google referitoare la afacerea lui o multime de clienti se plang de asta. Dar na, fiecare cu caracterul lui, pana la urma...

In momentul in care o sa imi faca din nou probleme in mod cert o sa iau inelul lipsa si o sa o duc din nou in service pentru montaj. 

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.