Jump to content

Reconditionare scaune


Recommended Posts

Va rog am nevoie de recomandari pentru reconditionarea unor scaune auto din piele in Bucuresti. Am gasit o masina pe care as dori sa o cumpar, insa scaunul soferului este usor deformat. Pielea este buna, poate fi eventual revopsita, am gasit astfel de meseriasi pe net, problema este cu refacerea buretelui de sub piele, nu mai are forma perfecta. Aici am ceva experienta de la motocicleta, trebuie folosita o spuma speciala (closed cell foam), unii care fac asta habar nu au, altii folosesc material scos din tapiterii de masini casate, altii tot felul de bureti normali, mai tari sau mai moi, oricum o porcarie. Nu merge cum trebuie cu nimic altceva. Aveti idee cine face reconditionari si iese cum trebuie? Va multumesc.

 

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand sa mergi la un meserias care iti promite ca inlocuieste portiunea de burete deformata cu exact acelasi tip de burete de pe o masina similara! Atat e tot ce trebuie sa ii soliciti.

Pentru ca pe partea cealalta, buretii (ca ala e tot un burete) se impart in doua mari principale categorii: CLOSED cell foam si OPEN cell foam. Iar categoriile astea descriu comportamentul buretelui fata de aer si/sau lichide. Adica, in cazul celui closed aerul trece ma greu, deci sustine mai bine presiunea data de greutatea unui obiect.. 

De unde am inteles diferenta asta? Trebuie sa citesti suficient de mult despre polishing-ul lacului masinilor si asa afli. Te asigur ca in cazul polishing-ului lucrurile stau mai critic.. in materie de cat de densi, closed cell sunt unii bureti fata de altii din aceiasi categorie CONSIDERAND SI materialul cu care faci polish..

Nu o sa gasesti usor vreo sursa sa iti faca tie un burete closed cell de anumita densitate.. asa ca urmeaza ce ti-am recomandat la inceput.

Paste Fericit.

Edited by bimmer90f30
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Majoritatea care fac asta nu stiu, de masina pe care vreau sa o repar nici vorba, nu are de unde lua, nu e foarte comuna, oricum nu ar conta foarte mult. Trebuie burete de tapiterie auto, closed cell, astia nu au si nu stiu, trebuie sa le explici. Cei mai documentati colecteaza din alte scaune, restul li se rupe, pun burete normal care nu e bun de nimic. Acela closed cell nici nu tine apa, de fapt sunt niste sfere din cauciuc pline cu aer, nu se umple cu apa. In fine, am solicitat recomandari de meseriasi reali, daca exista, pentru refacerea substratului din burete. De intrebat printre toti neispravitii nu am timpul necesar. Oricum, daca ii intrebi, toti sunt doctori in toate.

 

 

Edited by fbdcnt
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.