Jump to content

SWAP MOTOR 2.0N47>3.0 N57/M57


Pavel

Recommended Posts

Salut grup! Am un bmw e61 2008 facelift motor 2.0d n47 al carui motor nu stiu daca mai merge refacut.Masina e in service..Se poate daca iau o masina din anglia donatoare sa o iau cu motor de 3.0d chiar daca masina donatoare este 3.0d facelift sau nonfacelift adica sa diferit codul motor M57 sau N57 se potriveste..Pe langa motor trebuie schimbat si calculatorul de la a mea de 2.0 N47 sau se codeaza.Multumesc!

Edited by Pavel
Link to comment
Share on other sites

Este o idee absolut fantezista, pretul conversiei (pentru ca in afara de calculator, module, codari,etc. trebuie sa iei in calcul frane,sistem racire, clima,  etc) depaseste bugetul achizitiei unui 530; iar pe langa asta, mai trebuie omologare RAR, acte, etc

Link to comment
Share on other sites

Dacă efectiv iei o mașina cu totul, poți lua totul de pe ea sa pui pe a ta, ideea e ca trebuie efectiv tot, de la cablaje, senzori, etc.

 

este mult de munca si mai exista riscul ca aia donatoare sa aibă probleme la alte piese la care tu nu aveai si după ce faci lucrul asta o sa incepu sa repari la ea, e ca si cum ai repara 2 mașini in același timp si tu ai doar una. 
 

Merge si fără rar si etc, pentru ca nu se citește cod ul de pe motor, adică vei plăti impozit si asigurare la motor de 2.0 si tu sa ai 3.0, însă asta nu rentează daca daca ai lua un donator 535d si sa l faci un proiect. 

Am vrut eu, dar prea mult de munca si prea mulți bani.. ca sa ce? Mai bine iei un 530d sau 535d daca tot vrei si aia e. 

  • Like 1
  • Confused 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, WIN60 said:

Dacă efectiv iei o mașina cu totul, poți lua totul de pe ea sa pui pe a ta, ideea e ca trebuie efectiv tot, de la cablaje, senzori, etc.

 

este mult de munca si mai exista riscul ca aia donatoare sa aibă probleme la alte piese la care tu nu aveai si după ce faci lucrul asta o sa incepu sa repari la ea, e ca si cum ai repara 2 mașini in același timp si tu ai doar una. 
 

Merge si fără rar si etc, pentru ca nu se citește cod ul de pe motor, adică vei plăti impozit si asigurare la motor de 2.0 si tu sa ai 3.0, însă asta nu rentează daca daca ai lua un donator 535d si sa l faci un proiect. 

Am vrut eu, dar prea mult de munca si prea mulți bani.. ca sa ce? Mai bine iei un 530d sau 535d daca tot vrei si aia e. 

Eu ma gandeam ca decat sa iau iar o mizerie d asta de motor n47 si iar sa am probleme cu el mai bine as lua u  3.0 si stiu ca nu o sa mai am probleme.. acum daca schimb motorul pot sa merg asa fara sa trec in acte motorul nou sa platesc asigurare si impozit de 2.0?

Link to comment
Share on other sites

Distributia schimbata la bforce motor squad bucuresti am 50 de km cu ea..Dar degeaba daca bate motorul..Am dus o la un service aici in Brasov si astept sa vad ce zic..Baiatul m a linistit si mi a zis ca se poate ace acum nu o sa platesc 10000 de lei sa refac motorul ala ca n are rost..Astept sa vad ce mi transmite

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, WIN60 said:

Ilegal, dar poți, merge. 
 

N47 e foarte bun, daca ai schimbat distribuția e motor de km nelimitat.. 

Distributia schimbata la bforce motor squad bucuresti am 50 de km cu ea..Dar degeaba daca bate motorul..Am dus o la un service aici in Brasov si astept sa vad ce zic..Baiatul m a linistit si mi a zis ca se poate ace acum nu o sa platesc 10000 de lei sa refac motorul ala ca n are rost..Astept sa vad ce mi transmite

https://ibb.co/9r2vJ5s Imi pare rau ca s a dus masina asta care e sufletul meu ma simt distrus.. schimbam uleiul numai la 7k km.. Aveam 240k km distributia schimbata la 190k 

2 minutes ago, WIN60 said:

Nu, nu are rost sa refaci motorul, mai bine cumperi altul, ti am explicat. Nu tu ești cel care a pus intercooler cu nisip in el? 

Eu sunt doar ca nu stiu sigur daca avea nisip in el asta e o cauza..Am fost pe autostrada am asteptat sa ajunga apa la 90.Si i am dat 200 in cap sa vad daca trage ca inainte si nu tragea shimbat la 4k ture..Si ma gandesc ca l am forjat si d asta s a stricat habar n am

Daca stii vreun site unde este o firma serioasa de dezmembrari bmw din romania unde stiu sigur ca daca iau un motor o sa fie in stare buna ar fii minunat.Cu garantie

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pavel said:

Distributia schimbata la bforce motor squad bucuresti am 50 de km cu ea..Dar degeaba daca bate motorul..Am dus o la un service aici in Brasov si astept sa vad ce zic..Baiatul m a linistit si mi a zis ca se poate ace acum nu o sa platesc 10000 de lei sa refac motorul ala ca n are rost..Astept sa vad ce mi transmite

https://ibb.co/9r2vJ5s Imi pare rau ca s a dus masina asta care e sufletul meu ma simt distrus.. schimbam uleiul numai la 7k km.. Aveam 240k km distributia schimbata la 190k 

Eu sunt doar ca nu stiu sigur daca avea nisip in el asta e o cauza..Am fost pe autostrada am asteptat sa ajunga apa la 90.Si i am dat 200 in cap sa vad daca trage ca inainte si nu tragea shimbat la 4k ture..Si ma gandesc ca l am forjat si d asta s a stricat habar n am

Daca stii vreun site unde este o firma serioasa de dezmembrari bmw din romania unde stiu sigur ca daca iau un motor o sa fie in stare buna ar fii minunat.Cu garantie

Masina sufletul tau.......deja esti sentimental, masinile sunt niste gramezi de fiare, iar in viata exista lucruri mai frumoase si interesante de care sa te atasezi. Doar pentru cultura mea generala, unde ai mers tu cu 200 km/h ora, asa in probe, ai depasit cu mult viteza legala? . Motorul nu se strica fara motiv, probabil o problema de ungere sau racire, sau uzura pronuntata i-au grabit sfarsitul.....dar cateodata tot raul e spre bine.

Link to comment
Share on other sites

Conversia pe care vrei tu sa o faci este dificila si foarte costisitoare. Daca it asumi asta, in mecanica si constructii orice e posibil. Daca as fi in locul tau, as cumpara un motor de 2.0 identic cu al tau si as face-o rapid, in maxim 2 zile masina ar fi gata.  Da-mi codul tau de motor si puterea si it gasesc motor in Germania pe la 1500 doar blocul sau 2200 euro motorul cu anexe cu tot. + garantie si km certificati 😉

Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, six in line said:

Conversia pe care vrei tu sa o faci este dificila si foarte costisitoare. Daca it asumi asta, in mecanica si constructii orice e posibil. Daca as fi in locul tau, as cumpara un motor de 2.0 identic cu al tau si as face-o rapid, in maxim 2 zile masina ar fi gata.  Da-mi codul tau de motor si puterea si it gasesc motor in Germania pe la 1500 doar blocul sau 2200 euro motorul cu anexe cu tot. + garantie si km certificati 😉

Eu vreau sa iau motor din romania..Si presupun ca codul ar fii n47d20c dar dau seria de caroserie daca stiti unde sa o verificati sa vad daca este sigur acesta codul: WBAPX31010C017816

Just now, Pavel said:

Eu vreau sa iau motor din romania..Si presupun ca codul ar fii n47d20c dar dau seria de caroserie daca stiti unde sa o verificati sa vad daca este sigur acesta codul: WBAPX31010C017816

Este de 130kw 177hp dar nu stiu daca acela e codul ca am uitat sa fac poza la stalp

1 hour ago, Eugen B said:

Masina sufletul tau.......deja esti sentimental, masinile sunt niste gramezi de fiare, iar in viata exista lucruri mai frumoase si interesante de care sa te atasezi. Doar pentru cultura mea generala, unde ai mers tu cu 200 km/h ora, asa in probe, ai depasit cu mult viteza legala? . Motorul nu se strica fara motiv, probabil o problema de ungere sau racire, sau uzura pronuntata i-au grabit sfarsitul.....dar cateodata tot raul e spre bine.

Corect doar ca masina asta inseamna mult pentru mine.Si am mers pe autostrada cu 200 doar nu in localitate..Poate am noroc la service sa mi spuna ca nu e tot motorul defect.

Link to comment
Share on other sites

UIte aici ce am gasit eu la prima cautare https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-preis::2000/motor-bmw-n47-177-ps/k0

In Romania nu-ti da nimeni garantie si nu-ti certificata km cu adevarat. Si eu am schimbat un motor N57D30B si stiu despre ce vb. Faci cum crezi tu. Motorul tau oricum si-a dat duhul. Pune unul identic in locul lui si aia e 😉

Link to comment
Share on other sites

E veche practica cu inlocuirea motorului de cilindree mai mica, cu altul de cilindree mai mare. Se practica indeosebi la alea vechi, unele cazane. In felul asta se fenteaza plata impozitului pt un motor de 3litri, asigurarea la fel. 

Link to comment
Share on other sites

Nu s a stricat motorul ca ai mers tu cu 200, puteai sa mergi si cu 240 km/h cat vroiai, cum a zis cineva, ori avea probleme si s a dus când l ai forjat, dar oricum se ducea, ori cel mai probabil din cauza intercooler ului. Daca înainte sa pui intercooler nu bătea si după ce l ai pus a început sa bata la scurt timp, de acolo este…

 

Nu e vina motorului/masinii pentru ca nu ai fost tu atent, frustrat am fost si eu când mi s a rupt distribuția pentru ca nu am schimbat o la timp, însă nu am dat vina pe mașina.

 

Si la noi se da motor pe garanție 1-3-6 luni cu factura si acte, dar trebuie luat de la firma mai serioasă de Dezmembrari si te obliga sa i pui distribuție noua. 
 

Eu sincer as lua un motor cu km mai putini certificați, eu l am luat de pe un seria 1 2011 cu 86k km. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Asta vreau si eu sa iau motor dar mai am o problema ok am motor n47 dar ce tip? Am vazut pe olx numai n47d20a si n47d20c si eticheta aia pe stalpul masinii cu motorul nu o am..Am bagat pe net pe niste site uri seria de caroserie si mi-a dat codul motor n47d20O si eu motor d-asta n am gasit pe nicaieri..Intrebarea e..Se potriveste un motor n40d20c de aceeasi putere single turbo?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.