Jump to content

Recomandari x5 f15


sorin_e60

Recommended Posts

Salut, caut sa achizitionez un f15 3.0d, pana in 150k km, dar oscilez intre cel cu o turbina si cel twin turbo 4.0, am inteles ca 4.0d ar avea ceva probleme, risc la km asa putinI cu el?

Ce s ar putea strica masiv ca si costuri? Turbina mica? 


Am citit ca sunt unele probleme frecvente cu motorul, e un caz general sau doar peobleme izolate?

Multumesc!

am condus 3.0d simplu cam o saptamana si sunt multumit de stilul de condus, cu 4.0d nu am mers pana acum, insa am gasit un exemplar intretinut si servisat cu doar 140k km. Se merita investitia? Sau sa raman la 3.0d simplu?

Edited by sorin_e60
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am avut M50D si pe final am avut probleme cu el , la peste 250k km , dar intretinut cum trebuie cu schimburi regulate la 10k ulei si filtre.

Faptul ca iti pica turbina mica e ultima problema , nu e scump de reparat sau inlocuit.

Problema este daca iti pica in mers (cum mi s-a intamplat mie, fara nici un alt semn in prealabil) si iti arunca ulei in motor , cam strici tot 🙂

Si atunci devine FOARTE costisitor , de obicei ajungand sa schimbi motorul cu totul.

Acum si cum iti este norocul. Cred ca 4.0d e ceva mai fiabil ca 5.0d .

Dar de unde gasesti o masina de 6-7-8 ani vechime cu pana in 150k km reali ? Esti dispus sa platesti extra pt asta ? Un F15 cu pana in 150k km reali in mintile lui , chiar si 2015-2016 , nu cred sa gasesti sub minim 30 000 - 32 000 euro. Minim parerea mea !

Link to comment
Share on other sites

Salut, cumpara 3.0d 258 de cai, este mai fiabi  decat 4.0D 313 cai sau 5.0d 381 cai. Detin motorul N57D30B de 313 cai pe seria 5 si a picat anul trecut cu totul deoarece au cedat cuzinetii. Avem in famillie un F15 3.0D 258 de cai care e mega alergat, neintretinut  deloc, revizii la 50K cel mai devreme si al naiba inca tine, nu are nici o problema. E masina lu' tata care nu are grija de ea deloc......A luat-o de noua cu 4 km in bord in 2015 si in prezent are 370K km parca....sau peste....Inca merge, nu bate motorul dar troncane toate bucsele si suspensiile de pe ea nefiind intretinuta.  Un F15 in toate mintile cu ceva optiuni si km putini e cam 30-32-34K euro....Ai grija ce cumperi si de la cine!  In Romania 90% din masini au km dati inapoi sau defecte ascunse. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.