Jump to content

Sfat achizitie X5 F15


muntes

Recommended Posts

Salut,

 

In prezent am un Passat B8, 190cp, DSG. Ca si idee cumpar cauciucuri de 650 bucata vara iarna masina e intretinuta ok, nu reprezentata, dar in service ok. Iar pana acuma m-a costat in medie cam 10.000 lei per an.

Am o cunostinta care vinde un BMW 25d xDrive, 160.000km din 2018, masina a avut vreo 10 soferi in total (Un singur proprietar) si a vazut doar service BMW, avand cutie automata nu cred ca ar fi probleme right? Masina a circulat doar in Romania si a fost luata din Romania de noua.

As fi interesat care ar fi diferentele de intretinere, cu achizitia nu as avea nici o problema nici la consum. Ma astept sa fie aproape dublu? Passatu consuma cam 8.5L/100km in oras. Ma astept la cat de grea e masina sa consume macar un 14-15?

 

Intrebarile ar fi:

  • Cam cat costa o revizie placute frana+disc+ulei+filtre?
  • Ce pica de obicei pe motorizarea asta?
  • Pisele sunt similare cu un F10 la pret?
  • Am un seria 1 in familie F20, o distributie a costat cam 4.000, ma astept sa fie similar si la F15 sau sunt chestii mai complicate?
  • Am o fixatie sa nu merg cu martori in bord sau probleme la masina in general se defecteaza chestii frecvent? E mai rau ca un Land Rover?
  • Ce ar trebui schimbat in 160.000-250.000 in general? turbina, distributie, suspensii, cutie? (Cate mii ar mai trebui sa bag in ea, ca nu o vinde nimeni de noua), masina a avut doar revizii nu a avut probleme pana acuma.

 

PS: Stiu ca ar fi un pic mai lent X5 fata de Passat si mai greu cu depasirile (nu sunt vitezoman in general 130-160 in exterior), dar asta mi-o asum pentru pozitia mai sus si siguranta.

Multumesc.

 

Link to comment
Share on other sites

Dacă mașina n-a avut nimic schimbat pana acum (adică au fost făcute doar revizii) și a mers doar în Ro, eu zic sa cauți alta. O sa înceapă sa pice toate la tine, mai ales ca dacă a avut atâția șoferi probabil a fost birjarita. 

Ce poate sa cada: mai tot trenul de rulare, turbinele, galeria de admisie, distribuția, egr-ul. Nu e mai rău ca la land rover (ala e un benchmark negativ în piață) 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu eram neaparat orientat spre X5 s-a ivit doar oportunitatea, omul e dispus sa imi lase masina 3-4 zile sa ii fac ce teste vreau si sa merg pe unde vreau cu ea, cea ce nu prea prinzi la un samsar/reprezentata. Din ce am inteles s-au mai schimbat niste discuri, placute, ceva brate, consumabile in general si s-a mers mult in afara localitatii.

Link to comment
Share on other sites

Verifica sa fi fost schimbat EGR/racitor de gaze. A fost campanie de recall si este punctul slab al acestui motor (exista riscul sa ia foc masina, sunt cazuri nenumarate inclusiv pe forum). Este valabil si pentru 20D. In rest, nu difera mult la intretinere de un alt BMW cu motor de 2000 cmc. Mai degraba as fi atent la chestiile mai "speciale" gen suspensie pneumatica (daca are) sau coloana de directie electrica (am avut, s-a stricat, costa mult sa o inlocuiesti).  Nu cred ca este in aceasi liga cu un Land Rover cand vine vorba de probleme. Mai mult, daca esti atent la simptome si iti iei o diagnoza dedicata ca sa scanezi de erori, cred ca poti evita foarte multe probleme. Eu am tinut masina doar pana la iesirea din garantie, deci nu pot sa-ti spun pe termen lung ce probleme ar putea sa apara.

Link to comment
Share on other sites

Nu te ajuta la nimic inspectia in service...ca poate totul iese bine, insa uzurile toate sunt acolo prezente.

Masina care ajunge la 160.000, incepe sa ceara costuri, si a facut 40.000km pe an, semn ca nu a fost menajata.

O masina de asta te poate omora la costuri, daca esti ghinionist.

Link to comment
Share on other sites

2.5 d merge foarte bine și este o mașină economica. Consumul, în București, sta undeva la 12-13 dacă se conduce normal. S-a înlocuit, recent, pivot inferior cu un cost de 600 lei (Delphi), ar fi fost 800 pt LMI. Plăcute frână spate 500 lei. 

Ar fi un plus, după cum spuneau colegii, sa aibă EGR înlocuit. În caz contrar merita o curățare profi pe toată galeria de admisie. 

Am avut, personal, peste 20 de mașini (din care 8 BMW) și pot spune cu mana pe inima ca este loterie. Poți cumpara mașină cu rulaj mic și sa facă numai probleme sau poți avea parte de una cu rulaj mare și sa tina cu casa. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.