Jump to content

535i sau 530d ? F10


crtir

Recommended Posts

  Salutare !  

 Intr-un viitor foarte apropiat intentionez sa achizitionez fie un 535i F10 sau 530d F10 din reteaua de dealeri Bmw din Germania, Bmw Gebrauchtwagen.de.
 Prima optiune ar fi un 535i, dar pt. ca nu cunosc particularitatile acestui motor N55, am decis sa deschid acest topic si sa cer sfaturi/informatii vizavi de el.
    Primele intrebari care-mi vin in minte acum ar fi :
     - ce probleme specifice/frecvente pot aparea la acest motor
     - care este consumul specific de ulei si benzina
     - exista fluctuatii de relanti ca si la alte motoare L6 benzina din generatiile anterioare 
     Orice informatii vizavi despre motorul N55 sunt asteptate si binevenite...multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Pentru consumuri, uita-te pe https://www.spritmonitor.de/en/overview/6-BMW/38-5er.html?fueltype=2&constyear_s=2013&power_s=300&power_e=307&gearing=2&exactmodel=535i&powerunit=2 sa te poti orienta un pic. Tine cont ca sunt consumuri in Ghermanistan unde aia au ft multe autostrazi. La noi pe national va consuma mai mult. Motorul N55 stiu ca merge ft ok si trage bine, etc dar papa un pic de ulei daca o forjezi mult si tare. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, six in line said:

Pentru consumuri, uita-te pe https://www.spritmonitor.de/en/overview/6-BMW/38-5er.html?fueltype=2&constyear_s=2013&power_s=300&power_e=307&gearing=2&exactmodel=535i&powerunit=2 sa te poti orienta un pic. Tine cont ca sunt consumuri in Ghermanistan unde aia au ft multe autostrazi. La noi pe national va consuma mai mult. Motorul N55 stiu ca merge ft ok si trage bine, etc dar papa un pic de ulei daca o forjezi mult si tare. 

  am mai avut 6L benzina, toate consumau ceva ulei desi nu am avut probleme majore cu ele. Pe cea de-a doua masina din link o urmaresc de ceva timp. Cam ma bate gandul spre ea.

 Ce ziceti de V8-ul de 408cp ? Am auzit ca sunt cam problematice. Presupun ca in Romania mai greu poti revinde asa ceva.
Cea din anunt are un pret interesant.
 https://gebrauchtwagen.bmw.de/nsc/Fahrzeuge/BMW/5er/550/550i-xDrive-Limousine/p/10201920?q=:creationDateSort-desc:model:550:priceValueRange:<+30.000+€

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 Pana la urma am cumparat acel 535i de la dealerul Bmw din Germania, ieri a ajuns masina. Un an garantie. Dupa ce o voi inmatricula si ma voi obisnui cu cutia automata(am avut numai cutii manuale pana acum), voi reveni cu ceva impresii.

Edited by crtir
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.