Jump to content

Geamuri usi


Benny

Recommended Posts

Am un E46, din 2002. In timpul mersului, in momentul in care am geamurile inchise se aude o trepidatie, ca si cum s-ar scutura geamurile. Se poate scapa cumva de zgomotul ala, ca pe mine unu ma deranjeaza destul de tare. Daca deschid putin geamul, zgomotul dispare. Acesta persista doar in momentul in care geamul este inchis complet.
Link to comment
Share on other sites

Si eu am patit la fel. Au mai fost deschise topicuri pe tema asta dar eu inca nu am gasit solutiile respective.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=3470&hl=

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...928entry52928

 

daca reusesti sa rezolvi problema sa ne spui si noua :blink:.

 

Mie mai nou a inceput sa-mi scartaie foarte tare usa fata dreapta cand o deschid sau o inchid - am impresia ca se rupe :). Are cineva idee cum sa scapi de scartaitul respectiv? Am incercat cu vaselina si ulei pana acum fara nici un rezultat. Am observat ca se aude foarte tare cand e cald afara, la temperaturi joase parca nu se aude asa tare. Am un E46 din 2002.

Edited by Ripper
Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred ca e vorba de cheder la problema indicata de Benny. Daca geamul e lasat de tot in usa, ce rol mai are chederul?

Banuiesc ca e ceva pe la macara, pt ca daca geamul e lasat de tot in usa, parca nu e prins bine si are joc...de aici provin zgomotele enervante, care mi se par destul de nefiresti pentru un bmw....spre exemplu, in momentul in care inchid usa si geamul e deschis de tot, se aude urat de tot...si cum balamalele sunt "tari" trebuie sa dau mai tare cu usa, altfel nu se inchide....

asa e si la c-klasse si a4? :blink:

Edited by cos
Link to comment
Share on other sites

M-am inselat...Benny vorbea de acelasi lucru ca si tine, si ai dreptate cu privire la cheder...

Eu ma refeream la urmatoarea chestie: daca e lasat de TOT in usa, geamul zdrangane...daca il ridic un pic (deci 95% din geam e inca in usa), nu mai zdrangane....ma gandeam ca poate mai e cineva care a avut aceeasi problema, ca sa stiu ce suruburi sa strang, sau ce sa inlocuiesc.

Link to comment
Share on other sites

M-am inselat...Benny vorbea de acelasi lucru ca si tine, si ai dreptate cu privire la cheder...

Eu ma refeream la urmatoarea chestie: daca e lasat de TOT in usa, geamul zdrangane...daca il ridic un pic (deci 95% din geam e inca in usa), nu mai zdrangane....ma gandeam ca poate mai e cineva care a avut aceeasi problema, ca sa stiu ce suruburi sa strang, sau ce sa inlocuiesc.

261883[/snapback]

 

 

este vorba de o clema speciala care nu se poate cumpara dacat cu tot cu macaraua ...la 75 E ..... :blink: .un prieten a avut norocul intr-un "service" sa o gaseasca la 50 ron ..,,,

Link to comment
Share on other sites

Se rezolva foarte simplu, cu o unsoare speciala care se numeste Carbaflo, si cu care trebuie sa ungi chederul superior al usii, cel care culca pe rama usii. Eu mi-am cumparat Carbaflo si am uns toate chederele de mi-au sarit capacele, mai putin ala, si mi-au aratat la un service BMW ce trebuie uns si de atunci nu mai bat geamurile. S-ar putea sa mearga si cu alt tip de unsoare, numai ca asta e foarte grasa si nu se ia la spalare. Eu am uns de vreo patru luni si nu mai bat geamurile.
Link to comment
Share on other sites

Se rezolva foarte simplu, cu o unsoare speciala care se numeste Carbaflo, si cu care trebuie sa ungi chederul superior al usii, cel care culca pe rama usii. Eu mi-am cumparat Carbaflo si am uns toate chederele de mi-au sarit capacele, mai putin ala, si mi-au aratat la un service BMW ce trebuie uns si de atunci nu mai bat geamurile. S-ar putea sa mearga si cu alt tip de unsoare, numai ca asta e foarte grasa si nu se ia la spalare. Eu am uns de vreo patru luni si nu mai bat geamurile.

262341[/snapback]

Unde gasesti unsoarea respectiva?

Link to comment
Share on other sites

Mi-a adus-o cineva din Germania, dar cred ca daca o comanzi la reprezentanta o aduc, fiindca este facuta sub sigla BMW. Un tub de marimea unui marker, poate mai mic, costa 35 de EURO, dar merita.

Si nu se pune praful si nu scartaie mai tare, in mod foarte curios. Cred ca din cauza ca acele chedere au o suprafata rugoasa si se imbiba in ele. Eu merg in fiecare zi cu masina la casa, intr-o zona fara asfalt, deci plina de praf, si nu au mai scartait de cand am dat, in urma cu vreo 4 luni.

Ieri am dat din nou ca mi-am amintit dupa ce am postat aici. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mi-a adus-o cineva din Germania, dar cred ca daca o comanzi la reprezentanta o aduc, fiindca este facuta sub sigla BMW. Un tub de marimea unui marker, poate mai mic, costa 35 de EURO, dar merita.

Si nu se pune praful si nu scartaie mai tare, in mod foarte curios. Cred ca din cauza ca acele chedere au o suprafata rugoasa si se imbiba in ele. Eu merg in fiecare zi cu masina la casa, intr-o zona fara asfalt, deci plina de praf, si nu au mai scartait de cand am dat, in urma cu vreo 4 luni.

Ieri am dat din nou ca mi-am amintit dupa ce am postat aici.  :blink:

262775[/snapback]

Merci pentru sfat.

Nu ai cumva si o solutie pentru usa ? imi scartaie usa dreapta cand o deschid sau o inchid de zici ca se rupe... in special cand e cald afara.

Link to comment
Share on other sites

Merci pentru sfat.

Nu ai cumva si o solutie pentru usa ? imi scartaie usa dreapta cand o deschid sau o inchid de zici ca se rupe... in special cand e cald afara.

262885[/snapback]

 

 

wd40 :blink: ...sau orice solutie degresanta ....si la mine facea la fel ..i-am dat cu ala si apoi cu un spray de la Mafra care lubrefiaza .....Il poti folosi si la yalele de la usi ..astfel dispar scartaituri/pocnituri de la usa din timpul mersului ..:)

Link to comment
Share on other sites

wd40  :blink: ...sau  orice solutie degresanta ....si la mine facea la fel ..i-am dat  cu ala si apoi cu un spray de la Mafra  care lubrefiaza .....Il poti folosi si la  yalele de la usi ..astfel dispar scartaituri/pocnituri de la usa din timpul mersului ..:)

262899[/snapback]

 

 

Multumesc pentru sfat. Sti cumva unde gasesc spary-ul de la Mafra care lubrefiaza?

Link to comment
Share on other sites

Daca se aude un zdranganit de la vibratia parbrizului,este o piesa de la macara din plastic!Recent am avut probleme de genul asta si s-a stricat si macaraua.Acum scoate geamul din chedere.Cred ca vibratia asta e doar inceputul unei defectiuni la macara.Dar gasesti la dezmembrari daca faci comanda din timp.... :blink:
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfat. Sti cumva unde gasesc spary-ul de la Mafra care lubrefiaza?

262911[/snapback]

 

 

sau orice spray de genul asta ...mai sunt unele de la 2+2 ..de obicei in cora ..carrefour gasesti ceva similar ..in carrefour chiar au bagat gama Mafra ..ceva mai scumpa decat pe site ...dar e ok ...

vezi ca au site ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Daca se aude un zdranganit de la vibratia parbrizului,este o piesa de la macara din plastic!Recent am avut probleme de genul asta si s-a stricat si macaraua.Acum scoate geamul din chedere.Cred ca vibratia asta e doar inceputul unei defectiuni la macara.Dar gasesti la dezmembrari daca faci comanda din timp.... :blink:

262967[/snapback]

 

 

eu nu gasesc :)

Link to comment
Share on other sites

sau orice spray de genul asta ...mai sunt unele de la 2+2 ..de obicei in cora ..carrefour gasesti ceva similar ..in carrefour chiar au bagat gama Mafra ..ceva mai scumpa decat pe site ...dar e ok ...

vezi ca au site ... :blink:

262969[/snapback]

 

 

Pe site am gasit urmatoarele produse ce ar putea fi utilizate :)

 

LUBRIMAX - LUBRIFIANT TRANSPARENT DE INALTA ADERENTA

 

OILSILIC - LUBRIFIANT USCAT CU FOLOSIRI MULTIPLE

 

FASPOILER - REINNOIESTE SI PROTEJEAZA BANDOURILE

 

sti cumva care din ele? :). Nu as vrea sa le cumpar pe toate ca sa-l nimeresc pe cel bun :).

Link to comment
Share on other sites

sau orice spray de genul asta ...mai sunt unele de la 2+2 ..de obicei in cora ..carrefour gasesti ceva similar ..in carrefour chiar au bagat gama Mafra ..ceva mai scumpa decat pe site ...dar e ok ...

vezi ca au site ... :blink:

262969[/snapback]

 

 

Pe site am gasit urmatoarele produse ce ar putea fi utilizate :)

 

LUBRIMAX - LUBRIFIANT TRANSPARENT DE INALTA ADERENTA

 

OILSILIC - LUBRIFIANT USCAT CU FOLOSIRI MULTIPLE

 

FASPOILER - REINNOIESTE SI PROTEJEAZA BANDOURILE

 

sti cumva care din ele? :). Nu as vrea sa le cumpar pe toate ca sa-l nimeresc pe cel bun :).

Link to comment
Share on other sites

Pe site am gasit urmatoarele produse ce ar putea fi utilizate :blink:

 

LUBRIMAX  - LUBRIFIANT TRANSPARENT DE INALTA ADERENTA

 

OILSILIC  - LUBRIFIANT USCAT CU FOLOSIRI MULTIPLE

 

FASPOILER  - REINNOIESTE SI PROTEJEAZA BANDOURILE

 

sti cumva care din ele? :). Nu as vrea sa le cumpar pe toate ca sa-l nimeresc pe cel bun :).

262982[/snapback]

 

 

al meu e OILSILIC ...

fast spoiler ala e misto ..e pt bandouri le revigoreaza ..rezista la cateva spalari ..dar e cam unsuros ..la ei pe site e comanda minima parca de 100 ronb ..dar OilSilic l-am vazut chiar ieri in carrefour daca nu ma insel si restul gamei ..

mai recomand de la ei Polishul manual champion Brill..care de fapt e o ceara cu teflon ..rezista f mult pe masina si protejeaza de petele de gainat ...

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

al meu e OILSILIC ...

fast spoiler ala e misto ..e pt bandouri le revigoreaza ..rezista la cateva spalari ..dar e cam unsuros ..la ei pe site e comanda minima parca de 100 ronb ..dar  OilSilic  l-am vazut chiar ieri in carrefour daca nu ma insel si restul gamei ..

mai recomand de la ei Polishul manual champion Brill..care de fapt e o ceara cu teflon ..rezista f mult pe masina si protejeaza de petele de gainat ...

Bafta!

262992[/snapback]

merci pentru recomandari

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.