Jump to content

Sunet ciudat zona cutiei de viteze


Recommended Posts

Salut,am și ru nevoie de ajutorul vostru cu o părere(fiind bine venită)eu sunt plecat in afara și a-și dorii sa vin acasă ! Numai ca de ceva timp a început sa se audă din ce in ce mai tare un sunet din zona cutiei de viteze in exteriorul mașinii!vreau sa precizez ca sunetul acesta se aude după ce se încălzește mașina,in timpul mersului (mers frumos abia dacă este sesizabil) dacă apăs accelerația pt un condus sportiv in orice treapta se aude un Clanc-calnc ca de niște table! După ce am condus sportiv sunetul se aude și la staționarea mașini pe liber!daca acționez schimbătorul și împing înspre orice treapta sunetul se oprește !!imi este frica sa plec așa cu ea și in străinătate am cam fost pe la toate service-urile !am sa atașez și un mic video sa va faceți o idee,doar ce m-am dat jos din mașini și parca se aude și sub ea !

Am uitat sa precizez mașini in cauza este un Bmw e90 , an2007 320d !!si video ul nu-l pot pune pe pagina nu îmi da voie!multumesc 

Link to comment
Share on other sites

On 11/14/2022 at 1:30 PM, Valentinoo said:

video ul nu-l pot pune pe pagina nu îmi da voie!multumesc 

Pune video pe YT sau pe alta platforma care permite si apoi linkul aici.

Deci, zgomotul clank-clank se aude doar cand accelerezi, sau se aude SI cand folosesti ambreiajul? Detaliaza mai mult fenomenul pe perioada a ce pedale folosesti, sau poate chiar starea drumului produce efectul.

Desgur ca este intelept sa NU pleci distante lungi sau foarte lungi pana nu afli exact cauza si o remediezi.

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/18/2022 at 12:31 AM, Sorin44 said:

Eu tind să cred că  e volanta....pe loc la călcarea ambreiajului se aude zgomot? ca un cloncanit....dacă  se aude e vorba de volanta. 

Salut, cum am mai spus dupa un mers de câțiva km la cald se aude clank-clank in zona cutiei de viteze..se aude și la călcarea ambuteiajului cât și fără călcarea ambreiajului! Dar dacă acționez schimbătorul de viteze și țin puțin împins nu se mai aude!!precizez ca și in timpul mersului se aude la fel la accelerari mai bruște!dupa dacă lasă mașina 5 minute linistita sunetul dispare !o zi faina sa ai,mersi pentru răspunsuri

On 11/18/2022 at 7:28 AM, bimmer90f30 said:

Pune video pe YT sau pe alta platforma care permite si apoi linkul aici.

Deci, zgomotul clank-clank se aude doar cand accelerezi, sau se aude SI cand folosesti ambreiajul? Detaliaza mai mult fenomenul pe perioada a ce pedale folosesti, sau poate chiar starea drumului produce efectul.

Desgur ca este intelept sa NU pleci distante lungi sau foarte lungi pana nu afli exact cauza si o remediezi.

Salut, cum am mai spus dupa un mers de câțiva km la cald se aude clank-clank in zona cutiei de viteze..se aude și la călcarea ambuteiajului cât și fără călcarea ambreiajului, sunetul se aude și din interior foarte rău!Dar dacă acționez schimbătorul de viteze și țin puțin împins nu se mai aude!!precizez ca și in timpul mersului se aude la fel la accelerari mai bruște!dupa dacă lasă mașina 5 minute linistita sunetul dispare !o zi faina sa ai,mersi pentru răspunsuri, o sa încerca sa pun link ul aici 

Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2022 at 12:31 AM, Sorin44 said:

Eu tind să cred că  e volanta....pe loc la călcarea ambreiajului se aude zgomot? ca un cloncanit....dacă  se aude e vorba de volanta. 

Am pus aici link-urile 

On 11/18/2022 at 7:28 AM, bimmer90f30 said:

Pune video pe YT sau pe alta platforma care permite si apoi linkul aici.

Deci, zgomotul clank-clank se aude doar cand accelerezi, sau se aude SI cand folosesti ambreiajul? Detaliaza mai mult fenomenul pe perioada a ce pedale folosesti, sau poate chiar starea drumului produce efectul.

Desgur ca este intelept sa NU pleci distante lungi sau foarte lungi pana nu afli exact cauza si o remediezi.

Salut am pus link-urile aici

Link to comment
Share on other sites

In primul clip e timoneria cutiei.

In al doilea, nu am mai auzit asa zgomot dar pare ceva joc metalic, ceva pare slabil.

Cand se face timoneria trebuie vazut si ce ar putea fi slabit acolo, cu toate ca nu prea ar avea ce.

Poate ai noroc si e tot din cauza timoneriei.

Poate au altii si alte sugestii.

Edited by bimmer90f30
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bimmer90f30 said:

In primul clip e timoneria cutiei.

In al doilea, nu am mai auzit asa zgomot dar pare ceva joc metalic, ceva pare slabil.

Cand se face timoneria trebuie vazut si ce ar putea fi slabit acolo, cu toate ca nu prea ar avea ce.

Poate ai noroc si e tot din cauza timoneriei.

Poate au altii si alte sugestii.

Am inteles , mașina am urcat-o pe elevator și nu este nimic slăbit pe acolo!! Sa ziceam ca ar fii timoneria cutiei ..dar de ce face asta numai la cald sau după un condus sportiv ?!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Valentinoo said:

Am inteles , mașina am urcat-o pe elevator și nu este nimic slăbit pe acolo!! Sa ziceam ca ar fii timoneria cutiei ..dar de ce face asta numai la cald sau după un condus sportiv ?!

Pentru ca atunci cand se incalzeste cutia si elementele de pe langa, fiarele si plasticele ce compun timoneria isi schimba din proprietati.

Eu fostul E90 l-am vandut din cauza unui cloncanit la accelerari/decelerari lente, in special in treapta 1, sunet pe care nu am reusit sa il depistez.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.