Jump to content

Recommended Posts

Va salut!

Detin un F30 LCI si am urmatoarea problema electrica. Nu functioneaza niciun led din lampa principala din interior si nici din cea din spate,  nici luminile din fetele de usa de pe spate.

Luminile de la parasolare , portbagaj, torpedou, functioneaza, cele din fetele de usi din fata, si de la picioare, se aprind atat cand deschid o usa cat si daca apas cumutatorul principal al lampii din fata.

Nici luminile ambientale de pe lampa din fata nu functioneaza,  cele de pe usi functioneaza (classic/sport)

Am verificat toate sigurantele si sunt bune, lampile sunt ale masinii, cele din usi le-am schimbat intre ele si functioneaza

Pe ista am doar asta D90D39 Interior light electronics: Unexpected LIN-Slave

Orice sfat, este binevenit. 

Link to comment
Share on other sites

Problema foarte probabil este in legatura cu LIN-ul.. 

Cat de dispus esti sa investighezi tu problema si cat esti inclinat sa mergi la un electrician.

Eu pot sa iti pun aici alocarea pinilor si o schema de ansamblu. Pune ultimile 7 caractere din VIN daca esti dispus sa afli singur.. ce si cum.

Desigur iti trebuie un aparat de masurat resistenta, continuitate.. a firelor, ppate chiar masurat frecventa de ordinul kHz.. (parca, sper sa nu gresesc)

Un multimetru bun ar putea citi ceva frecvente mici..

Link to comment
Share on other sites

Daca ala din poza ta e conectorul FEM-ului, in poza de mai jos se vede ca, cativa pini in mijloc nu sunt folositi. Dar, sa fiu tu, as verifica integritatea firelor de pe conector, 10 si 11 si chiar semnalul.. pana la urmatorul modul -BDC. Ar trebui sa le gasesti rasucite. BDC e probabil pe stalpul pasagerului fata.

Din ce vad FEM-ul modulul principal e tot pe stalpul pasagerului, in interior.

Masina considerata e un F30 LCI Eff Dynam

20221208_110221.jpg

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poza atasata este a pinilor lampii principale.

Masina nu cred ca are bdc ca si modul separat, nu este integrat in FEM ? (care se afla la picioarele pasagerului )

Am un multimetru, o sa incerc sa verific integritatea firelor insa mai departe nu stiu. Eu am cu totul alte scheme, le atasez

v2.jpg

interior.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca masina nu are BDC atunci firele ajung la FRM.

BDC practic e varianta upgradata a modulului FRM.

O fi inceput de la G-uri sa puna BDC.

S-ar putea sa gasesti sigurante si langa modulul FEM din dreapta, stalpul pasagerului - fata.

 

Edited by bimmer90f30
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.