Jump to content

retrofit scaune sofer si pasager bmw e61 non facelift


mihai vigariu

Recommended Posts

Va salut dragi colegi,

   am intrat de curand in posesia unui e61 , non facelift si sunt nemultumit de starea scaunelor soferului si pasagerului, in special al soferului. Fostul proprietar era supraponderal si fumator, asa ca a facut acel scaun ca o placinta si l-a mai si infrumusetat cu doua gaurele. Scaunele sunt textile, cu reglaj electric pe inaltime si inclinarea spatarului avand si incalzire. Cred ca este dotarea de baza la acest model.

Am gasit second scaune cu tapiterie identica in stare foarte buna, insa care par la prima vedere sa nu se potriveasca. Scaunul meu are un stecker principal galbena, si inca trei mai mici. Scaunele cele noi au doar un stecker principal galbena care pare identic ca forma insa felul cum sunt populati pinii din stecker este diferit.

Pe langa asta, scaunele cele noi au centurile atasate simplu cu un surub, insa scaunele originale au centurile atasate de un dispozitiv pirotehnic(cel putin pe partea soferului, nu am studiat si la pasager). Scaunele cele noi mai au si o tetiera mai deosebita, care are un reglaj mecanic suplimentar.o sa atasez curand si poze.

Ma intereseaza daca a mai incercat cineva un astfel de retrofit, sau daca stiti in principiu ce trebuie sa fac sa imi reuseasca acest retrofit.

Ma gandesc ca o optiune ar fi si sa dezbrac toate scaunele si sa mut doar partea textila, presupun cu tot cu burete si incalzire. Am studiat putin si varianta aceasta, insa nu pot spune ca este chiar intuitiv ce trebuie sa fac. nu imi este foarte clar ce trebuie sa fac sa dezbrac un scaun.

In caz ca stiti ceva tutoriale, clipuri pe youtube sau orice altceva, va sunt recunoscator pentru ele.

Seara faina tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Scaunul sofer de Nfl are mufele exact cum trebuie. 

Tu ai luat scaun de LCi cu volan pe dreapta(scaun pasager), de aici diferentele la centura . Cumpara scaune de volan stanga.

E destul de usor sa muti tapiteria de pe un scaun pe altu daca ai putina indemanare.

Link to comment
Share on other sites

Salut vasy. Cum ți-ai dat seama că este de la un model cu volan pe dreapta? Eu am întrebat explicit vânzătorul dacă este de la un model cu volan pe stânga și a răspuns afirmativ.

Am ambele scaune față, și șofer și pasager. Cel din poza cu trusa de scule este pasager. Dar cel care este culcat pe o parte este de la șofer, vezi poza răsturnată.

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

La Nfl exista are pretensioner la centura in partea care se prinde de scaun(prima.poza) . Scaunul pasager nu are asa ceva, ci centura se prinde de scaun cu un surub.

Acum, ce ai cumparat pare diferit de ce ai pe masina.

Btw, scaunele de Lci au tetiere activa(cu elem pirotehnic).

Cred ca cel mai usor ar fi sa faci schimb de tepiterie pt scaunele tale.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.