Jump to content

Problema comuna BMW X3 G01, F25 - Sunet rezonanță la accelerare


Recommended Posts

Salut,

 

Detin un x3 G01 B47. La acceleratii putin mai energice, de la aproximativ 2100 rpm in sus, incepe sa se auda un sunet de rezonanta ce acompaniaza motorul. Din experienta anterioara de posesor de F25 B47, stiu ca un sunet asemanator dar nu chiar asa strident era produs de slabirea clemelor care fixau conducta de combustibil in zona podului pedalier. Rezolvarea era destul de simpla .. cu 2 bride de plastic se elimina sunetul.

A mai avut cineva acest tip de problema la X3 G01? Avand in vedere ca in weekend planuiesc sa dau de cap acestui sunet deranjnt, orice hint este util: am mai citit in ceva postari ca de vina ar putea fi si ceva clema de la conductele  de AC, insa nu erau prezentate informatii exacte.

 

Multumesc de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ati rezolvat problema? Care a fost solutia?a confrunt cred cu o problema asemanatoare. Cand accelerez se aude un sunet gen buzzer-greiere in zona pedalei de acceleratie dar cred ca este de afara. Am suspectat ca eate conectorul de la pedala de acceleratie pentru ca atunci cand accelerez usor sau merg in coasting nu se aude nimic. In sarcina insa face urat

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Din discuțiile de pe alte forumuri, la G01 este un sunet venit de la conductele de ac de sub bord,partea soferului.Se da panoul de deasupra pedalelor jos si se vad.Altii au pus izolatie de tevi de incalzire prinse cu coliere de plastic si zic ca disparut sunetul. Atasez poze din ce au facut altii. SporIMG_5568.thumb.JPG.3f01695bfa16671284781e198533f056.JPGF874675B-78D2-4E2B-A03A-C8CB6BFF295E.thumb.jpg.47ba84517fd39a6d4aa4d01b9526f1ff.jpgIMG_5565.thumb.JPG.8b2ed82486c718863a1ebe7a6093b34c.JPG

FBE4019D-76E1-4DB7-AD21-87B13C2C7CDD.jpg

Edited by Martines
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Solutie de genu folosesc si in reprezentanțe,prima poza cu buretele alb este rezolvare din reprezentanta.Au montat clema aceea de plastic si buretele alb.In domeniu de DIY sunt cele cu buretele de izolatie tevi incalzire gri,se taie buretele pe dimensiune/pe lung, se invelesc tevile si se leaga cu coliere rapide de plastic.Parca buretele ii pentru teava de 16. Sper sa ajute pe cineva.5413257001143-tub-izolator-pentru-tevi-dimensiuni-1000-x-15-mm-8283.jpg.74f1ee69b7b903a261badd620fd293b6.jpg

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.