Jump to content

Recommended Posts

La Bmw “ seria motor nu poate fi citită” , asta înseamnă ca putea fi pus orice motor de 2.0, cum crezi tu. 

De menționat faptul ca motorul de 163cp-177cp are alte injectoare, turbo, însă la baza este același motor. 
 

Daca de exemplu ti a pus cineva motor de 163cp, dar a pus anexele tale, are tot 184cp.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Iartă ma :)).. 

 

La majoritatea Bmw urilor scrie in carte “ seria motor nu poate fi citită “. Eu N am văzut o carte de Bmw pe care sa fie trecută, dar sigur mai sunt si excepții, cum ai tu. 
 

In caz de schimbi motorul, tu trebuie sa faci adeverința pentru RAR, eu când l am schimbat nu am făcut nimic, ca nu trebuie având in vedere ca nu e trecută seria. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, WIN60 said:

In caz de schimbi motorul, tu trebuie sa faci adeverința pentru RAR, eu când l am schimbat nu am făcut nimic, ca nu trebuie având in vedere ca nu e trecută seria.

Confunzi seria cu codul motorului

Codul individualizeaza tipul de motor, arhitectura, etc

Seria e doar un numar

Fara serie motor poti schimba motorul cu unul care are acelasi cod, dar pe care nu se vede seria

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca nu aveți dreptate si nu stiti despre ce vorbesc.. totuși o sa ma uit si eu si va fac o poza. 
 

P.s am gasit o carte identitate pe internet ca sa vedeti despre ce vb. 

IMG_7015.jpeg

IMG_7016.jpeg
 

Codul motor știu ce este, eu vorbesc de serie 😊
 

Este vorba de seria pansonata pe blocul motor, daca o ai trecută in carte (acolo unde am pus eu poza), trebuie sa faci adeverința in caz de schimbi motorul cu noua serie de pe bloc. 
 

Daca o ai ca in pozele de mai sus, poți pune orice motor, de pe orice mașina, doar sa fie același gen, nu mai mare sau mai mic. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Si eu am seria motorului trecuta in carte de RAR, mai ciudat este ca nu corespunde cu seria din serverele BMW (myAir). Pe berbeacul de la RAR l-am vazut cu ochii mei cum s-a chinuit aproape jumatate de ora sa citesca seria de pe bloc si tot nu a citit-o bine, corespund primele 5 cifre apoi pe carte au pus un zero iar in documentul scos din AIR apar inca trei cifre fara zero...

Link to comment
Share on other sites

Trebuie trecuta seria la rar. Eu am mers sa fac itp-ul si am fost respins pentru ca nu corespundea seria motorului de pe masina cu cea din carte.

Codul motorului insa este identic cu cel din carte n47d20c, iar la RAR mi-au trecut la sectiunea "modificari care nu afecteaza performantele si caracteristicile autoturismului" seria de pe motorul nou.

Edited by highlyoffensive
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.