Jump to content

Problema upgrade m ask la ccc


Recommended Posts

Salut colegii, poate este cineva care imi poate da un raspuns. Am facut upgrade de la m-ask la ccc mare, am codat cu optiunea $609, totul merge perfect, mai putin faptul ca acum muzica se aude mai prost da inainte. Distorsioneaza si per total parca sunt prea fortate difuzoarele medii. Precizez ca am sistemul stereo la care am inlocuit difuzoarele cu cele de hi fi, fara amplificator montat iar inainte se auzea super bine. Ceva idei? E posibil sa fie unitatea ccc codata cu un alt sistem sau un alt eq ceva? Mersi. 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Iustin R said:

mai putin faptul ca acum muzica se aude mai prost da inainte. Distorsioneaza si per total parca sunt prea fortate difuzoarele medii. Precizez ca am sistemul stereo la care am inlocuit difuzoarele cu cele de hi fi, fara amplificator montat iar inainte se auzea super bine. Ceva idei?

pune difuzoarele corespunzatoare sistemului sau fa retrofit complet de sistem audio

Link to comment
Share on other sites

Din pacate, din puct de vedere audio, CCC e sub MASK. Nu mai retin bine, dar citisem ca e un 4x15w, sau ceva asemanator. In plus, tu ai pus boxele de hifi, care au impedanta de 2ohm, in loc de cele standard, de 4 ohm. 

Incearca sa gasesti pe cineva cu un sistem audio standard cu CCC, sa vezi daca intr-adevar al tau se aude foarte prost, sau pur si simplu asta e calitatea.

Link to comment
Share on other sites

Pai eu din ce stiu, oricum ar fi, la sistemul audio hi fi amplificatorul amplifica doar subwooferele, restul boxelor tot din ccc primesc semnalul, eu totusi zic ca e o problema de codare, pentru ca se vede ca sunetul este fortat, ca si cum ar avea un eq cu setari facute prost. Imi poate spune cineva cum pot da o resetare la setarile/codarile din fabrica la ccc? 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Iustin R said:

Pai eu din ce stiu, oricum ar fi, la sistemul audio hi fi amplificatorul amplifica doar subwooferele, restul boxelor tot din ccc primesc semnalul, eu totusi zic ca e o problema de codare, pentru ca se vede ca sunetul este fortat, ca si cum ar avea un eq cu setari facute prost. Imi poate spune cineva cum pot da o resetare la setarile/codarile din fabrica la ccc? 

Gresit, la HiFi amplificatorul amplifica toate boxele. Doar la sistemul Basic, amplificarea vine din HU.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Iustin R said:

Pai eu din ce stiu, oricum ar fi, la sistemul audio hi fi amplificatorul amplifica doar subwooferele, restul boxelor tot din ccc primesc semnalul, eu totusi zic ca e o problema de codare, pentru ca se vede ca sunetul este fortat, ca si cum ar avea un eq cu setari facute prost. Imi poate spune cineva cum pot da o resetare la setarile/codarile din fabrica la ccc? 

Eu am avut CCC cu sistem audio standard de fabrica, iar un prieten MASK cu sistem standard de fabrica, ambele E90 NFL. Calitatea audio era imensa. Nu am de unde sa stiu cum se aude la tine, dar e foarte posibil sa fie doar calitatea si atat. In plus, faptul ca boxele sunt pe 2 ohm nu te ajuta.

Sistemul HiFi are toate cele 6 iesiri amplificate.

Cum a spus si colegul mai sus, poti coda CCC cu un fisier gol pentru reset.

Link to comment
Share on other sites

Pai ideea e ca mie inainte mi se auzea super bine, cu m-ask ul. O sa incerc faza cu fisierul gol maine. La codarea de la m-ask la ccc, in afara de adaugarea optiunii $609 pe lma si cas si codarea controllerului cu low pe cappl , mai trebuia schimbat ceva? Trebuie sters m-ask de undeva anume din un modul? Va multumesc tururor pentru ajutor! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ Allexinno said:

Gresit, la HiFi amplificatorul amplifica toate boxele. Doar la sistemul Basic, amplificarea vine din HU.

La E60 HiFi, sunt amplificate doar subwooferele, boxele primind medii si inalte din HU.

La ultimele E60 2009 HiFi, au pus acelasi amplif ca pe F10 Nfl, care amplifica toate difuzoarele. De obcei astea au Cic.

E60 HiFi difera de E90 Hifi. La E90 HiFi toate boxele au amplificare.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut o tipa, fix acum 7 ani, buna tare si mai presus de toate, dadea absolut orice, fara exceptie. Dadea sa te saturi.

Dar era prostuta. Una din replicile ei a fost ca eu cand vorbeam cu careva, ea este atenta pana la un moment si apoi nu mai urmareste, pt ca nu intelege ce vorbim. Si nu vorbeam absolut nimic sofisticat, doar o buna parte ma cunoasteti aproximativ.

 

Revenind la acest topic, la multe altele similare si la pasaje din diferite discutii pe subiecte pamantene, nu inteleg ce se discuta. Am vazut acest titlu, parea ceva IT...nu inteleg nimic. Efectiv nu stiu ce vorbiti, decat doar ca difuzoarele nu se aud bine. Asta am inteles.

Nu imi este clar nici termenul "codare"

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, v@sy said:

Sunetul trebuie sa se auda la fel pe aceleasi difuzoare dupa ce a inlocuit mask cu ccc.

Mai prost putin pentru ca amplif incorporat in MASK e mai prost dar relativ la fel. Problema e ca omul a schimbat difuzoarele: "Precizez ca am sistemul stereo la care am inlocuit difuzoarele cu cele de hi fi"

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, zeronoo said:

Mai prost putin pentru ca amplif incorporat in MASK e mai prost dar relativ la fel. Problema e ca omul a schimbat difuzoarele: "Precizez ca am sistemul stereo la care am inlocuit difuzoarele cu cele de hi fi"

Mai oameni buni, eu cred ca unii din voi nu ma intelegeti 🤣 Ce treaba are ca am schimbat difuzoarele daca pe navigatia veche respectiv M Ask se auzeau foarte bine. Intrebarea pe care am pus o de la inceput a fost urmatoarea: De ce nu se mai aude la fel cu navigatia CCC atat tot. Cu difuzoare sau nu, tot sistemul standard ar trebui sa fie codat pentru ca eu practic am nevoie sa imi trimita semnalul din HU. De asta m am gandit ca poate nu am sters ceva legat de m-ask la codare si o fi ceva ce se bate cap in cap. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Iustin R said:

Mai oameni buni, eu cred ca unii din voi nu ma intelegeti 🤣 Ce treaba are ca am schimbat difuzoarele daca pe navigatia veche respectiv M Ask se auzeau foarte bine. Intrebarea pe care am pus o de la inceput a fost urmatoarea: De ce nu se mai aude la fel cu navigatia CCC atat tot. Cu difuzoare sau nu, tot sistemul standard ar trebui sa fie codat pentru ca eu practic am nevoie sa imi trimita semnalul din HU. De asta m am gandit ca poate nu am sters ceva legat de m-ask la codare si o fi ceva ce se bate cap in cap. 

Repet, output-ul din CCC e mult sub MASK. CCC e undeva 4x12w sau 4x15w, iar MASK 4X40W sau 4x50w. Nu mai stiu datele exacte si nu mai gasesc nici forumul unde citisem, inainte sa fac upgrade la Logic 7, acum multi ani.

E foarte relevant ca ai schimbat difuzoarele. Daca 2 unitati sunt identice, dar una cu output pe 2ohm, iar cealalta 4ohm, e normal ca boxele de 2 ohm sa se auda mai bine pe prima.

Verifica si in CCC sa fie codat stereo. Daca e codat hifi, se aude mai slab.

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, v@sy said:

Sistemul basic are 4x15W, indiferent de Mask sau Ccc. 

Codeaza Ccc in functie de sistemul tau audio de pe masina.

Outputul e diferit, se aude mai bine pe MASK. Informatia se gaseste online si e verificat de mine personal pe 2 masini identice, E90 NFL, asa cum spuneam mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.