Jump to content

Dacă îmi fac servicez singur masina pot înregistra asta în calculatorul ei?


Recommended Posts

12 hours ago, edit said:

Ce imi place enorm la forumul asta este faptul ca mereu se intampla ceva; mereu apare ceva sau vreo bomba sta sa se amorseze. Am avut destule marci de masini, insa pe niciun forum nu am ramas. Aici da.

Probabil pentru ca mai toti care intra aici frecvent suntem "chill" in sensul in care ne vedem de borshul nostru (marea majoritate), adica obsesiile noastre pasnic. Io recunosc cand e pe mecanica, de demontat, is primu' la explicat.. 🤪

Mai apare cate unul cu chef de hartza (pe persoana fizica) ca asta e viata, suntem romani.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Din 2008 de cand posed masina (nu aceeasi) o singura data am fost in service si a lucrat altcineva la masina.

Cu prima masina, mi-au schimbat niste pivoti care s-au dus in 6 luni si mi-au spus ca trebuie sa schimb urgent ambreiajul care a mai tinut vreo 100 mii de km.

Recunosc, am si unde sa imi fac "service-ul" (curte la tara, uneori acces la service cu elevator, scule, etc) dar imi si place sa fac asta. Mai ales ca am masina mai veche si totul e simplu.

 

Pentru cei care vor sa faca asta, eu recomand sa o faceti doar daca vreti sa tineti masina o perioada mai indelungata, e mult mai greu sa accepte un potential cumparator ca ti-ai facut tu service-ul, mai ales la masinile mai noi, mai ales un cumparator care nu prea stie cum functioneaza o masina. Daca totusi o faceti, cumparati piese de calitate (OE, OEM), cheie dinamometrica, manual de reparatie, interfata de diagnoza plus laptop cu soft specific masinii, fara d-alea multi marca, si toate sculele pe care poti pune mana, plus asteapta-te sa stochezi tubulare de 10 si torx-uri prin compartimentul motor.

Si tineti cont ca piesele nu au garantie, de regula garantia e conditionata de montarea in service autorizat, singura chestie pe care o puteti face in caz ca e piesa gresita sau cu vreun defect vizibil, e sa o returnati, dar doar daca nu a fost montata, de aceea e bine sa verificati de 3 ori piesele pe care le primiti.

Daca ai masina mai vechiuta, tine cont ca orice job de 30 min se poate transforma in ceva de 3 zile daca nu se desface un surub sau se rupe, asa ca, daca vrei sa iti repari tu masina, fa-ti un bine si cat ai posibilitatea, inlocuieste cat de multe suruburi, piulite, cleme.

Apoi netul e plin de tutoriale, trebuie sa te uiti la cat de multe poti pentru un subiect, in felul asta poti vedea mai multe chestii cu care e posibil sa te intalnesti, mai multe eventuale greseli pe care sa le eviti.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bogdanx said:

Daca ai masina mai vechiuta, tine cont ca orice job de 30 min se poate transforma in ceva de 3 zile daca nu se desface un surub sau se rupe, asa ca, daca vrei sa iti repari tu masina, fa-ti un bine si cat ai posibilitatea, inlocuieste cat de multe suruburi, piulite, cleme.

Exceptional explicat.

Pentru suruburi ruginite sau intepenite prietenul tau este WD40 pus la imbinare nu pe capul surubului DACA SE POATE.. si loviturile mici date cu scopul de a induce vibratii in strangere... si asa il desfaci fara sa il rupi in general..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.