Jump to content

Suierat partea stânga G30 LCI


Recommended Posts

De fiecare data când merg la drum lung, se aude un suierat enervant care pare sa vina undeva de prin zona oglinzii sau a stalpului fata stânga. Începe sa se audă de la 50 km/h și deja la viteze de 100+ devine foarte enervant și obositor, în special pe autostrada. Dacă țin trapa pe ventilație, se aude și mai tare și enervant. Am fost cu mașina de câteva ori la reprezentanță cu problema respectiva, dar înafara de "reinitializat oglinzi și trapa" n-au făcut nimic. A mai întâmpinat cineva problema respectiva? Probabil afectează și G30 non-LCI.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am aflat cauza. Am avut parbrizul schimbat și se pare ca au făcut o treaba asa bună la reprezentanță încât mi-au pus parbrizul cu 2mm mai jos, făcând astfel goluri de aer în partea de sus. Bine ca e fabrica BMW din Debrecen aproape de mine, ca maeștrii de la noi se rezumau la initializare trapa și oglinzi. De aproape un an de zile ma macină suieratul respectiv. Acum trebuie sa vad cum sa schimb acel parbriz, ca nimeni nu se baga la remontatul lui, tipic romanesc, dealurilul nu își asuma vina.

Edited by Eco89909192
  • Facepalm 2
Link to comment
Share on other sites

Mă confrunt cu acelasi suieret in partea stanga dupa schimbarea parbrizului la f31 .La viteze mari e enervant.Nu stiu daca problema e din cauză ca e montat mai jos sau că nu e aliniat corect cu plafonul si de acolo zgomotul.Am comparat cu altă masina cu parbriz de fabrica si nu sânt diferențe vizibile.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Romulus said:

Este foarte greu de dat jos cu garantia ca nu se sparge. NU se va baga nimeni cred.

Exact asa mi-au zis și mie și mi-au indicat subtil ca poate "am noroc" sa sara o piatra sau ceva în el sa îl pot schimba pe casco.

 

27 minutes ago, ADRIAN HD said:

Cred ca nu poate nimeni garanta un montaj corect ,să nu mai existe zgomote.Si totusi,zgomotul e undeva in zona stâlpului stg,,ziceau unii ca la break poate fii de la bările de plafon.Dracu mai stie.

Am suspectat și ornamentele acelea care merge dinspre capota spre luneta, cica și acelea sunt cauze comune la suierat după un schimb de parbriz, mai ales dacă nu îți schimba ambele seturi de cleme la fiecare ornament, cel puțin la G30. Am schimbat și acelea (de 2x chiar).

Edited by Eco89909192
  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.