Jump to content

Eroare egr


Recommended Posts

Salutare tuturor! Dețin un f21 din 06.2014 118d 143hp (135000km). Acu câteva zile i-am schimbat bateria, iar băiatul care a codat-o din tester mi-a zis ca am o eroare de egr. Am făcut o întrebare la reprezentanța dacă exista rechemare pe acest model și mi-au trimis un link pentru verificare. Bineînțeles ca nu aveam io norocu ăla. Mașina merge impecabil fără probleme. As vrea un sfat. Stiu, în cel mai scurt timp posibil trebuie schimbate egr și răcitor. Dar, na, întreb, la ce riscuri ma expun dacă amân puțin momentul? 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Ionut2779 said:

Salutare tuturor! Dețin un f21 din 06.2014 118d 143hp (135000km). Acu câteva zile i-am schimbat bateria, iar băiatul care a codat-o din tester mi-a zis ca am o eroare de egr. Am făcut o întrebare la reprezentanța dacă exista rechemare pe acest model și mi-au trimis un link pentru verificare. Bineînțeles ca nu aveam io norocu ăla. Mașina merge impecabil fără probleme. As vrea un sfat. Stiu, în cel mai scurt timp posibil trebuie schimbate egr și răcitor. Dar, na, întreb, la ce riscuri ma expun dacă amân puțin momentul? 

Motorul pierde antigel?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ionut2779 said:

La asta nu m am gândit. Nu m am uitat. Tot ce pot sa spun e ca nu am niciun martor aprins în bord. Fix asta m a avertizat și cel care a codat bateria. 

Nu-i nimic, mai ridica din cand in cand capota, o data la o saptamana, doua.., daca mergi zilnic cu masina, sa vezi daca rezervoare se golesc, motorul suna normal.. 

Cand te avertizeza in bord doar cand ajunge nivelul lichidului la minim esti avertizat si in bord. De la maxim, sau sub maxim pana la minim lipseste de acolo cam 1 litru... iar asta e cam mult.. pentru un om care vrra sa siba grija de masina lui. 

In timp se invata toate daca te preocupa..

Bine  trebuie sa ai in vedere gasirea cauzei pentru care exista eroarea aia pe EGR, care, desigur e o eroare care nu e semnalata in bord, EGRul fiind o componenta importanta in functionarea corecta a motorului.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, bimmer90f30 said:

Nu-i nimic, mai ridica din cand in cand capota, o data la o saptamana, doua.., daca mergi zilnic cu masina, sa vezi daca rezervoare se golesc, motorul suna normal.. 

Cand te avertizeza in bord doar cand ajunge nivelul lichidului la minim esti avertizat si in bord. De la maxim, sau sub maxim pana la minim lipseste de acolo cam 1 litru... iar asta e cam mult.. pentru un om care vrra sa siba grija de masina lui. 

In timp se invata toate daca te preocupa..

Bine  trebuie sa ai in vedere gasirea cauzei pentru care exista eroarea aia pe EGR, care, desigur e o eroare care nu e semnalata in bord, EGRul fiind o componenta importanta in functionarea corecta a motorului.

Mulțumesc frumos! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut pe un F15 o situatie similara cu EGR blocat pe pozitie "deschis". Fara eroare in bord, fara alte simptome. Doar ca s-a intamplat sa fac o masuratoare dyno si motorul scotea cam cu 40 de CP mai putin. Masina era in garantie, am fost si am reclamat ca motorul este excesiv de zgomotos (chiar era deoarece se tura mai mult) si au schimbat EGR-ul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 10/27/2023 at 4:51 AM, Ionut2779 said:

Mulțumesc frumos! 

Salut! De la ultima discuție pe care am avut-o  am făcut vreo 4000km din care 3000 extra-urban (2000km facuti într-o singură săptămână de concediu în ianuarie). După o pauza de doua săptămâni de stat în parcare, am verificat nivelul de antigel în vas și e cam la un lat de deget, 1cm sa zicem, sub semn... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.