Jump to content

Driving assist plus - lane assist


CosminEU

Recommended Posts

Voi ce parere aveti, util sau nu e util? Cum vi se pare ca functioneaza?

Eu am reusit sa testez putin si in primul rand am rămas surprins sa vad ca se activreaza mai des/repede daca am masina in fata si o urmeaza. Daca merge cu o roata pe banda sau incalecata, o urmeaza negresit. Daca face o curba se duce dupa ea, desi urmeaza drumul… dupa marcaje. Sau se deazactiveqza subit fara nici un semnal. 
Daca nu e nici o masina in fata pe Europeana de exemplu gaseste in final banda si o tine dar la fel de repede o pierde. Din verde se face gri. 
Verdict  - se putea mai bune. Macar sa avertizeze printr-un semnal cand se dezactiveaza. 
Curios care e diferenta fata de Professional.

Am auzit ca se poate activa si Active Lane assist. Dai semnal si mașina schimba bnda singura. Dar nu as avea incredere la cum se dezactiveaza deocdata la mine….

Link to comment
Share on other sites

Si eu am mers cu un X1 cu Driving Assistant Professional si sincer, e the shit! Tine ft bine banda, pleaca singura dupa masina din fata, se opreste singura si totul ft lin. Mie mi-a placut enorm sistemul. 
Ca si avertizare stiu ca bipaia sau se aprinde ceva in bord atunci cand nu mai prelua banda, dar s-a intamplat ft rar. Mers prin Bucuresti, pe Centura si autostrada si no problem.

Avea si optiunea de active lane assist si nici nu aceea nu am intampinat probleme

Edited by minu94
Link to comment
Share on other sites

  • Driving Assistant (SA 5AS) offers the following features; Collision Warning, Pedestrian and Cyclists Warning with City Braking Function, Road Sign Recognition, Lane Change Warning, Lane Departure Warning, Rear Crossing Traffic Warning, Rear-end Collision Warning, and Exit Warning.
  • Driving Assistant Plus (SA 5AT) includes all the previous features with the addition of; Automatic Speed Limit Assist, Steering and Lane Control Assistant Basic (up to 111 mph), and Active Cruise Control with Stop & Go Function (up to 111 mph).
  • Driving Assistant Professional (SA 5AU) adds significantly more features including; Steering and Lane Control Assistant (up to 130 mph), Rescue Lane Assistant, Emergency Stop Assistant, Avoidance Assistance, Road Priority Warning, Wrong-Way Assistant, Lane Keeping Assistant with Active Side Collision Protection, Crossing Traffic Warning (Front & Rear), Lane Change Assistant, and Traffic Light Detection with Hold Function.

Astea cred ca sunt pe scurt descrierile pentru fiecare dintre cele disponibile.

Link to comment
Share on other sites

Am eu professional si pot spune ca e interesant sistemul mai ales cand mergi pe autostrada legal si vrei sa stai mai relaxat.Trebuie doar atins volanul sa simta mana pe el.Daca nu tii mana pe el la un moment dat suna alarma,bordul se face rosu si parca odata a franat singura sa se opreasca ca si cum ar fi sesizat ca am adormit  sau nu mai sunt "prezent" la volan.Alta chestie interesanta ...daca sesizeaza ca te indrepti spre parapetul de pe marginea drumului sau mergi prea aproape suna o alarma si corecteaza singura traiectoria.

Link to comment
Share on other sites

Eu am Driving Assistant Plus, testat doar pe drumul de intoarcere spre casa de fii-miu. Vorbeam la telefon cu el si-mi spunea ca se tine dupa mine, vireaza singura, nu mai stiu daca a luat mana complet de pe volan, cert este ca nu era nevoie sa faca nimic (masina facea totul). Super misto, zicea el. Eram pe drum national.

Masina mai are cateva chestii din astea inclusiv ceva legat de depasiri, parcare, urmeaza sa le testam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cel mai des folosesc in trafic bara la bara, ACC + Lane assit, totul e super merge impecabil ACC, Lane assist ma supara, ca se dezactiveaza fara sa zica nimic.

Daca merg fara mana pe volan si nu o detecteaza, da, imi da alerta galbena apoi rosie apoi se dezactiveaza, nu am stat sa vad ce se intampla dupa, oricum eram fff atent ce se intampla, am testat doar sa vad sistemul cum functioneaza, eram sigur pe strada :). 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.