Jump to content

Manevra de evitare


Romulus

Recommended Posts

 

Manevra de evitare a unui obstacol se executa la 70 km/h. Sunt mai multe exercitii, cel exemplificat are un traseu, delimitat de conuri si la capat un con, in mijlocul benzii este obstacolul.

 

Se incepe manevra la viteze mai mici si se creste progresiv viteza. Se executa rotirea volanului fie cu frana fie fara frana, urmand a se frana dupa ce se indreapta masina. La inceput manevra se face stanga sau dreapta, stiind precis in ce directie vei evita.

 

Cand se stapaneste bine manevra, instuctorul va sta in fata si in ultimul moment va ridica un brat indicand in ce parte trebuie evitat.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ar trebui ca in functie de masina pe care o iei, sa stii dinainte la ce viteza te poti gandi la o evitare brusca a unui obstacol si la ce viteza sa nu incerci nimic.

Din film nu se prea intelege de la cati metri a fost "vazut' conul.Adica cand incepe manevra de evitare.Interesant ar fi sa iasa din asfalt conul , nu sa-l vezi dinainte...

Romulus, vezi ca 'unii" au inceput sa rasfoiasca pe aici , threaduri mai vechi, scuze... :blink:

Daca suntem nou veniti, ce sa-i faci...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am o intrebare....

Sa zicem ca se ruleaza cu peste 150.... Sa zicem 200...

La un moment dat apare ca din senin un caine pe carosabil...

Ce trebuie facut?

Daca eviti cainele s-ar putea sa nimeresti copacul...

Nu eviti cainele s-ar putea sa-l prinzi sub roti... Asta nu afecteaza stabilitate masinii?

Ce e de facut la viteza asta?

Nu doresc comentarii de genul " mergi mai incet..."

 

Este o situatie ipotetica ( sau nu...)...

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare....

Sa zicem ca se ruleaza cu peste 150.... Sa zicem 200...

La un moment dat apare ca din senin un caine pe carosabil...

Ce trebuie facut?

Daca eviti cainele s-ar putea sa nimeresti copacul...

Nu eviti cainele s-ar putea sa-l prinzi sub roti... Asta nu afecteaza stabilitate masinii?

Ce e de facut la viteza asta?

Nu doresc comentarii de genul " mergi mai incet..."

 

Este o situatie ipotetica ( sau nu...)...

 

Eu as frana si atat, n-as incerca sa evit dacat daca as avea destul spatiu incat sa nu bruschez directia.

La 200 km/h, daca acel caine iese deodata si incerci sa-l eviti, e foarte usor sa ajungi in sant, viteza e mare insa conteaza si ce masina ai. O masina cu suspensie sport s-ar comporta mult mai bine decat una cu suspensie normala in caz de evitare.

Link to comment
Share on other sites

Teoretic, fara suparare, nu eviti cainele, la asa viteza mare.

La viteza asta nu cred ca problema se pune sa nu omori cainele, ci sa ai pagube cat mai mici la masina.

Cred ca singura varianta e sa franezi si sa claxonezi, poate te aude, se sperie si se intoarce. Depinde care e distanta pana la el. In nici un caz nu tragi de volan...

Link to comment
Share on other sites

Asta cu claxonatu mi s-a intamplat mie, desi nu cred ca l-as fi lovit ca era la distanta mare, am claxonat si s-a speriat si a trecut strada pe banda cealalta si l-a calcat un camion, l-am vazut in oglinda retrovizoare, mi-a parut tare rau, era ceva caine de rasa nu maidanez.
Link to comment
Share on other sites

Despre evitare hmmm , urmatoarea mi s-a intamplat chiar mie :

Eram in De in 2002 si veneam spre casa cu sotia si mama mea , sotia dormea pe bancheta din spate iar mama era in stanga mea ( aveam o masina cu volan pe dreapta )

Mai aveam 20-30 km pana la Wurzburg si era cam 2-3 noaptea , rulam cu aproximativ 160-180 km/h pe banda de viteza.

In spatele meu rula fratele meu cu sotia si copilul iar dupa noi alte masini , intr-o curba nu prea stransa am apucat sa vad o caprioara si atat am reusit sa spun ''uite-o'' a fost o chestie de fractiune de secunda si am luat-o in plin drept in mijlocul masinii , imediat dupa impact tragand usor de volan dreapta spre banda de urgenta.

In momentul cand am vazut caprioara si am exclamat ''uite-o'' m-m gandit : daca pun frana vine din spate frate-meu si era cu ala mic si apoi vin ceilalti : scary thought , asa ca am accelerat , nici prin gand sa o evit ca ma rasturnam cu siguranta la viteza aia .

Cred ca salvarea mea a fost ca in momentul impactului strangand volanul in maini si asteptand caprioara sa vina in parbriz(era al naibii de mare) am avut norocul sa intre sub masina .

Nu am incetinit viteza punanad frana ci am lasta masina sa se duca pe banda dreapta.

Am fost in soc vreo 2-3 ore .

Am sunat apoi la politie a venit mi-a dat o hartie si apoi ne-alasta acolo pe autobanda pana dimineata ..... restul nu mai conteaza.

Asa ca de evitat poate la viteze mici la viteze mari nu cred , evenimentele petrecandu-se f f repede

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Am o intrebare....

Sa zicem ca se ruleaza cu peste 150.... Sa zicem 200...

La un moment dat apare ca din senin un caine pe carosabil...

Ce trebuie facut?

Daca eviti cainele s-ar putea sa nimeresti copacul...

Nu eviti cainele s-ar putea sa-l prinzi sub roti... Asta nu afecteaza stabilitate masinii?

Ce e de facut la viteza asta?

Nu doresc comentarii de genul " mergi mai incet..."

 

Este o situatie ipotetica ( sau nu...)...

Ca idee ... franezi pana in ultimul moment .. iei piciorul de pe frana .. executi manevra de evitare ..

Dar .. vezi .."ultimul moment" se intelege o viteza relativ mica .. daca tu ai 200 si apuci sa franezi pana la 170 (acolo fiind ultimul moment) mai bine dai in el si asta este .. dar fara sa ai piciorul pe frana .. ca altfel risti sa te trezesti cu el pe bancheta din spate .. sau mai grav la tine in brate ..

Link to comment
Share on other sites

eu de aproape fiecare data franez si incerc sa nu l iau chiar in plin. daca viteza e de 200 si imi apare brusc probabil ca doar o sa franez. daca am si ceva timp de reactie in functie de reperele avute in trafic incerec sa schimb traiectoria masinii, insa nu cu mult. la naiba, n am cum sa explic ceva care e foarte ambigu. la 200 sun 99 la 100 sanse sa l iei, eu insa mereu o sa caut sansa aia singura de a nu l lua.
Link to comment
Share on other sites

Sincer ar trebui doar sa franezi pentru ca oricum asta e instinctul natural, iar daca ai loc sa corectezi usor directia cu atat mai bine. Evitarea brusca e periculoasa, mai ales dupa ce ai mers pe autostrada cu viteza si perceptia asupra distantelor si manevrabilitatii iti e inmuiata. Nu incercati manevre "rafinate" gen franare si apoi evitare brusca, transferul rapid de mase pe care il faci in panica aproape sigur iti destabilizeaza masina, plus risti sa vina altcineva din spate si sa te loveasca.

 

Eu nu prea inteleg.Daca esti cu piciorul pe frana impactul frontal este altfel decat fara sa ai piciorul pe frana? :twoup:

 

In franare botul masinii mai coboara putin, bineinteles depinde de ce suspensii ai.

Edited by razvanfatu
Link to comment
Share on other sites

Dar .. vezi .."ultimul moment" se intelege o viteza relativ mica .. daca tu ai 200 si apuci sa franezi pana la 170 (acolo fiind ultimul moment) mai bine dai in el si asta este .. dar fara sa ai piciorul pe frana .. ca altfel risti sa te trezesti cu el pe bancheta din spate .. sau mai grav la tine in brate ..

 

Sunt mai multi factori, nu ai de unde sa stii.

Link to comment
Share on other sites

Dar .. vezi .."ultimul moment" se intelege o viteza relativ mica .. daca tu ai 200 si apuci sa franezi pana la 170 (acolo fiind ultimul moment) mai bine dai in el si asta este .. dar fara sa ai piciorul pe frana .. ca altfel risti sa te trezesti cu el pe bancheta din spate .. sau mai grav la tine in brate ..

 

Sunt mai multi factori, nu ai de unde sa stii.

Da... asta asa este .. dar .. vorbeam din pct de vedere teoretic ..

Ideea e de a gasi cea mai buna solutie.. intotdeauna ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.